Vůbec ne. Při tomhle projektu nejde o organizaci bojů proti imperialismu EU, za sociální pokrok či za mír, nýbrž o vytvoření byrokratické struktury s dobře zaplacenými funkcemi za peníze EU.
Jakpak vypadá Evropa zdola, která se shromažďuje v levicové straně EU? Je to především cirkus na kolečkách ze stranických funkcionářů, který se sejde tu v Athénách, pak v Berlíně a či Římě, ale hlavně stále znovu v Bruselu. Už jenom cestovními náklady by se mohly profinancovat smysluplné akce v základních organizacích, tedy zdola. Tato strana se ve svých stanovách výlučně odkazuje na §191 unijní smlouvy a zavazuje se podporovat evropské povědomí. Tady vzniká loajální opozice Jejímu majestátu Evropské centrální bance - žádná Evropa zdola.
Já žiji v Grazu (Štýrský Hradec), hlavním městě Štýrska, což je spolková země Rakouské republiky. Tam taky budu nadále působit a nikoli v "Evropě". Cesta k levicové straně EU, navržená vedením KPÖ ve Vídni je také útěkem od odpovědnosti organizovat každodenní hnutí za udržení rakouské neutrality a proti účasti naší země v armádě EU. A v tom nám je málo pomůže nějaká všeobecná rezoluce strany závislé na EU, která postaví militarismus na pranýř jen frázovitou formulací.
Některé strany, mezi nimi PDS a vedení KPÖ, se domnívají, že by mohla být evropská strana trumfem ve volebním boji. Druhý důvod je v tom, že se má s ohledem na východní rozšíření EU vyloučit možnost silnější spolupůsobení stran marxistické orientace. Po volbách by mohly česká KSČM a slovenská KS zaujmout v EP silné pozice, zatímco je nejisté opětovné zastoupení právě těch stran, které podporují projekt ELS . To platí pro PDS, řecký Synapsismos a také pro KS Francie. Proto je snaha - prostřednictvím "evropského jádra levice" - dokončit věci ještě před volbami. Počítá se přitom i s konflikty se skandinávskými levicovými stranami a uvnitř stávající levicové frakce v EP. Kdo bude chtít do této strany vstoupit později, musí akceptovat, co už bylo vyjednáno. Stejně jako je to u zemí nově vstupujících do EU.
Tento projekt vynesl na denní světlo a zesílil snad všude - s výjimkou PDS - existující rozpory a konflikty. Přestože se ve vedeních komunistických stran v Itálii a Rakousku vyslovila pro ELS jen těsná většina a přestože mezi členskou základnou panuje nejistota, nebere se na kritiku a výhrady žádný ohled. Jde o to vyhnat z ještě existujících komunistických stran jejich komunistické myšlenky. Levici v EU má být vytržen marxistický jedový zub. Situace mi v mnohém připomíná rozpory v sociální demokracii kolem roku 1914.
Na stranické konferenci v březnu byla jen těsná většina stanovisko vedení strany, podporující ELS. Já doufám, že rozpor mezi slibem nového internacionalismu a skutečností v turismu stranických funkcionářů kompatibilního s EU bude brzy zřetelně vidět. Jedna věc je ale pro mě jistá: sjednocení marxistických a revolučních sil na evropském úrovni musí a bude vypadat jinak než tato strana aparátu.
Jungle World, 28.4. 2004
otázky kladl Werner Pirker
přeložil Milan Neubert, 5. 5. 2004