Sedmička, TV NOVA, 16. 3. 2003

Jiří DOLEJŠ versus Miroslav KALOUSEK

Pořadí zprávy: 1/6 Podpora a účast na vojenském konfliktu v Iráku

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Dobrý den. Co dostanou komunisté za hlasy pro Václava Klause? Kdo je zodpovědný za sérii politických neúspěchů lidovců? Jak může nesourodá vláda bez ekonomů provádět kvalifikovanou politickou reformu? Koho přesvědčí vládní kampaň, aby hlasoval pro vstup do Evropské unie? I o tom bude dnešní Sedmička. Pozvání přijali předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miroslav Kalousek z KDU-ČSL. Dobrý den.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Dobrý den.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

A poslanec Jiří Dolejš, místopředseda KSČM. Dobrý den.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Hezkou neděli.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Krize kolem Iráku se vyhrotila natolik, že ministr zahraničí Svoboda musel přerušit zahraniční cestu. Vrací se do Prahy, aby se mohl zítra zúčastnit zasedání bezpečnostní rady státu. Jak vyplývá z usnesení parlamentu, v případě útoku na Irák mohou v České republice pobývat vojáci jiných armád. Čeští vojáci zase mohou operovat v těsné blízkosti Iráku, konkrétně v sousedním Izraeli a Turecku a to i bez nového aktu Rady bezpečnosti OSN. Ten by potřebovali pouze k přímé účasti, k útoku na Irák.

/ukázka/

Jaroslav TVRDÍK, ministr obrany /ČSSD/

Jestliže nový akt nebude, naši vojáci se zúčastní pouze záchranných a humanitárních prací.

redaktor

Opoziční politici ovšem pochybují, zda je takové použití českých vojáků v souladu s usnesením sněmovny.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Pokud by došlo k operaci bez mandátu /nesrozumitelné/ nabytí statut znovu zvážen.

redaktor

Česká republika podporuje jakékoliv úsilí, ať už Spojených států nebo dalších zemí k odzbrojení Saddáma Husajna.

Václav KLAUS, prezident České republiky

Jestli je něco mým úkolem, aby mezi ústavními činiteli nebyly v této věci zásadní rozpory a pokud možno, aby tento názor byl co nejblíže názoru české veřejnosti.

redaktor

Prezident přitom zřejmě narážel na poslední průzkum veřejného mínění. Celkem jednasedmdesát procent lidí je proti válce a jen dvaadvacet procent by sní souhlasilo.

/konec ukázky/

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Takže pánové, je zde lednové usnesení parlamentu, kterým tehdy poslanci a senátoři odpověděli na dotaz Spojených států jaký je postoj České republiky k odzbrojení Iráku. Usnesení jasně říká, já to zopakuji. Že v případě konfliktu mohou bez Rady bezpečnosti OSN cizí vojska na naše území a naši vojáci mohou opět bez Rady bezpečnosti OSN do bezprostřední blízkosti konfliktu, to znamená do Turecka a do Izraele. Jak se v této souvislosti, pane poslanče, díváte na snahu prezidenta Václava Klause, sblížit toto kladné stanovisko parlamentu s odmítavým postojem veřejnosti? Jeho projevy byly přece plné slov o tom, že bude respektovat parlamentní demokracii?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Tak, asi by bylo dobré říci, že jakkoliv je ta šance malá, tak já stále velmi doufám, že se podaří ten konflikt odvrátit a dosáhnout odzbrojení Iráku mírovou cestou. To usnesení sněmovny hovoří zcela jasně a vycházelo také z toho, že Česká republika už rok ten prapor v Kuvajtu dislokován má v rámci akce Trvalá svoboda, už rok tam ten prapor je. A v tuto chvíli jsou dvě možnosti. V případě konfliktu buď bude jasný mandát OSN a v takovém případě je Česká republika připravena účastnit se operace proti Iráku v rámci kontingentu OSN. V případě, že tento mandát nebude, potom Česká republika se takové operace nezúčastní, nebudeme účastníky žádné "ad hoc koalice" bez mandátu OSN. A ten prapor tam bude připraven k záchranným a humanitárním akcím pro případ, že by byly použity zbraně hromadného ničení.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ale ten dotaz zněl jinak, pane poslanče. Já jsem se ptala, jak se díváte na snahu prezidenta Václava Klause, který měl prezidentské projevy plné respektu k parlamentní demokracii sbližovat kladné stanovisko parlamentu s odmítavým stanoviskem veřejnosti?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Myslím, že o tom, co bude dělat ten prapor, je rozhodnuto tou pozicí, kterou dala Poslanecká sněmovna.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ale já vás prosím o to, abyste zhodnotil ...

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Druhá věc je, že v příštím týdnu je zcela jednoznačné, že se pravděpodobně cosi rozhodne. Že buď dál bude pokračovat diplomatická cesta a nebo, což já bych si velmi nepřál, bude skutečně zahájena operace proti Iráku bez mandátu OSN. Což samozřejmě ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pane poslanče, promiňte, vy mi neodpovídáte. Stejný dotaz pro pana poslance Dolejše. Já jsem ten dotaz položila dvakrát, byl jasný. Takže, pane poslanče, jak vy se díváte řekněme na snahu prezidenta Václava Klause sblížit kladné stanovisko parlamentu s odmítavým postojem veřejnosti? Prosím.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Především to vnímám jako snahu vyvinout určitý tlak na vládu, protože z usnesení parlamentu je mimo jiné o tom, že vláda bude tím vykladačem, jestli máme či nemáme mandát. Ono to usnesení vlastně vyšachovalo parlament ze hry tím, že stanovilo určité podmiňující podmínky, ale vyhodnocení těch podmínek, zda je jasný mandát Rady bezpečnosti OSN a zda je jasný nález inspektorů OSN, tak to ponechalo na vládu. Takže já strašně rád slyším ze strany vládní koalice, že říká, že tyto věci musí být jasné a že pokud nebudou naplněny, tak se Česká republika nezařadí do takzvané "protisaddámovské" koalice, protože bude spíše inklinovat, být na straně těch evropských zemí, které naplnění toho mandátu považují za nepřekročitelné.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

A vy tedy to, že by v případě útoku na Irák byla na našem území cizí vojska a že by v takovém případě mohla naše vojska operovat v blízkosti Iráku, to znamená na území Turecka a Izraele nepovažujete za naše zapojení do toho konfliktu. To totiž říká to parlamentní usnesení.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

To parlamentní usnesení hovoří především o tom, že součinnost našich speciálních jednotek, jedná se v podstatě o chemiky, je možná v případě použití zbraní hromadného ničení. Asi všichni pochopíme ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ale hovoří i o tom, o čem jsem hovořila já. To je tam naprosto jasné, pane poslanče. Takže bylo by to podle vás zapojení nebo připojení se k té "protisaddámovské" koalici nebo ne?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

No, pokud bychom to chtěli vyhodnocovat z tohoto zorného úhlu, tak by to znamenalo přehodnotit mandát těch jednotek, které tam už dneska jsou. Protože bohužel je faktem, že jsou tam dlouhodobě a že jsou jakousi zálohou, jakousi předností pro určité aktivity v této oblasti.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Nechejme reagovat pana poslance.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Víte, ono se těžko odpovídá na otázku, která obsahuje premisu ne úplně pravdivou. Vy jste řekla: "Jasně kladné stanovisko parlamentu." To stanovisko je jasně kladné jenom v případě mandátu OSN. Pokud ten mandát nebude, tak je jasně kladné stanovisko parlamentu ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

K pobytu ozbrojených sil na našem území.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Jasné stanovisko k tomu, že ten prapor se bude podílet na humanitárních a záchranných akcích.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ale také zároveň je jasně kladné k tomu, aby cizí vojska byla na našem území.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Ano, k přeletu nad našim územím.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ano, a aby naše jednotka operovala v bezprostřední blízkosti konfliktu na území Turecka nebo Izraele, pane poslanče, to je tady jasně řečeno.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

A to je v jasném pořádku. Izrael a Turecko jsou naši spojenci a kdyby snad byli ohroženi zamořením nějaké zbraně hromadného ničení, tak já budu hrdý na to, že naprosto výjimečná kapacita české armády, což je chemický prapor, tam bude zachraňovat civilní obyvatelstvo proti ohrožení těmito zbraněmi. To já si myslím, že je v pořádku a jsem přesvědčen, že to samé si přeje i prezident republiky.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Dobře děkuji, pojďme dále.

Pořadí zprávy: 2/6 Reakce voličů a situace se zvolením Klause prezidentem

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Vítězství Václava Klause v prezidentských volbách způsobilo mohutný skok ve volebních preferencích. Občanské demokraty by nyní volilo více než třicet čtyři procent lidí, naopak sociální demokraté se propadli až na třetí místo těsně za komunisty. Ty by nyní volilo přes dvaadvacet procent občanů. Kdo dal hlas Václavu Klausovi, na to se v minulé Sedmičce pokusil odpovědět místopředseda sociálních demokratů Gross. Podle něj kandidáta ODS volilo i devětadvacet komunistických poslanců.

/ukázka/

Stanislav GROSS, ministr vnitra /ČSSD/

Mě velmi udivuje v poslední době postoj pana Grebeníčka, a já se přiznám, že prostě dovedu pochopit a nějak osobně nevyčítám Václavu Klausovi, že komunistickou stranu využil, ale co vyčítám, je panu Grebeníčkovi to, že kdyby před volbami řekl svým voličům, že budou volit Václava Klause, tak jsem přesvědčen, že by ty volby také dopadly úplně jinak.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ve vaší straně je spousta komunistů, kteří byli před listopadem osmdesát devět a také volí prezidenta republiky. Takže není to tak trochu licoměrnost říkat, že prezident republiky byl zvolen komunisty?

Stanislav GROSS, ministr vnitra /ČSSD/

Ne, já teď znovu říkám, já to nevyčítám Václavu Klausovi. Já to, co tady chci jasně sdělit, je, voličům komunistické strany, že více jak sedmdesát procent poslanců komunistů prokazatelně aktivně hlasovalo pro Václava Klause.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Jak to víte?

Petr NEČAS, místopředseda ODS

Já myslím, že i vy teď demonstrujete, oč ve skutečnosti při volbě Václava Klause ze strany sociální demokracie a komunistické strany šlo. Je to váš vzájemný souboj o levicové voliče.

Stanislav GROSS, ministr vnitra /ČSSD/

Ano.

Petr NEČAS, místopředseda ODS

Vy teď ve svém apelu na komunistické voliče, když se obracíte do kamery a mluvíte k nim, bojujete o ty samé levicové voliče a snažíte se je přetáhnout od pana Grebeníčka k vám.

/konec ukázky/

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pane poslanče, co slíbil Václav Klaus a co slíbila Občanská demokratická strana vaší straně za to, že jste mu pomohli na Hrad?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já myslím, že slíbil to, co diváci asi velice dobře vědí, to znamená, že bude ke všem parlamentním subjektům mít rovný přístup a že je nebude vyřazovat z běžné komunikace, jak je zvykem v reprezentačních demokraciích.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ale vy sám jste v tisku těsně před volbou právě prezidentského kandidáta požadoval větší zastoupení ve vedení Poslanecké sněmovny, více předsedů výborů, kladl jste si otázku, zda by KSČM nemohla stanout v čele Poslanecké sněmovny. Tedy ptám se znovu, dostali jste nějaký takový konkrétní příslib?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já myslím, že pokud Václav Klaus byl zvolen s jistým přispěním našich poslanců, takže to nebylo o handlu, že to bylo o tom, že jasně deklaroval, že KSČM je legitimní parlamentním subjektem a k tomu patří i zastoupení, poměrné zastoupení v orgánech zřizovaných sněmovnou. Jestliže vychází našich jednačtyřicet poslanců na to, že bychom měli mít více předsedů výborů, že bychom mohli mít i silnější postavení ve vedení sněmovny, no, tak je to naprosto přirozené a není důvodu proč o tom si špitat na chodbách sněmovny a proč to neříci na hlas.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ještě jednou. Ještě na jednu věc se zeptám. Dostali jste nějaký příslib o spolurozhodování při obsazování míst ústavních soudců, při rozhodování o Bankovní radě České národní banky. Prostě nějaký příslib účasti při rozhodování v těch segmentech, kde rozhoduje prezident republiky.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Když se vrátíme do minulosti, podívejme se na praxi, která byla zvykem za předchozího prezidenta. Ten v podstatě právě v těchto otázkách se velice často dostával do rozporu s ostatními ústavními institucemi, především tedy s parlamentem a s vládou. A já si myslím, že rozumný prezident konzultuje své kroky v této oblasti.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ano, ale dotaz zněl, jestli jste dostali nějaký takový konkrétní příslib, pane poslanče.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já bych se velice obával toho, aby například instituce České národní banky nebo Ústavního soudu byly obsazovány na základě politického principu a dokonce politickými představiteli.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ale jestli jste dostali příslib těch konzultací? Že se s vámi bude prezident republiky radit o tom, koho poslat na diplomatické mise, že se s vámi bude radit o tom, koho jmenovat soudcem Ústavního soudu.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Bylo by velice volnou interpretací, kdybych příslib rovného zacházení interpretoval jako jasné deklarování konzultace o České národní bance, o Ústavním soudu. Ale myslím si, že tento výklad je nasnadě a troufnu si říci, že vyplývá to z toho, co bylo řečeno na jednáních poslaneckého klubu s Václavem Klausem.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Takže ano. Chtěl jste reagovat, pane poslanče?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Nechtěl. Mě samozřejmě nijak netěší, že hlasy komunistů byly rozhodující pro volbu hlavy státu, ale o tom rozhodly parlamentní volby. Je to smutné, ale je to prostě fakt. Dlouhé bádání v tom, kdo jak volil v tajných volbách v tuto chvíli přestává postrádat smysl. My máme jednu republiku, ta má jednu hlavu státu. Ať už si koalice přála jiného kandidáta, to je pravda, tak teď si samozřejmě všichni musíme přát, aby to byl úspěšný prezident úspěšné země. Pojďme dále.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pane poslanče, já rozumím tomu, že říkáte pojďme dál, protože vaše jméno, o něm se často spekulovalo v tisku, zda jste volil Jana Sokola nebo Václava Klause. Na internetových stránkách vaší strany, sotva jste tam pověsili to, že dnes budete hostem Sedmičky, tak se objevil tento dotaz: "Dovoluji si požádat pana Kalouska, o jasnou odpověď na to, koho volil za prezidenta." Lukáš Bamberský. Já tedy vím, že upřímnost se nevyplácí, o tom budeme za chvíli hovořit ohledně ministra pana Rusnoka. Ale je to na vás, odpovíte panu Bamberskému, neodpovíte? Jak chcete?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já odpovím, říkám u tajných voleb nemá žádný smysl ptát se kohokoliv, jak volil. Já osobně v koalici neznám nikoho, kdo by volil někoho jiného než Jana Sokola v třetí volbě.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Tedy včetně vás?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Včetně mě. Ale tím samozřejmě nemohu vyloučit, že něco takového se nestalo, protože ty volby byly prostě tajné.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pojďme nyní k vaší straně. Já jen připomenu, že volby do Poslanecké sněmovny nesplnily očekávání tehdejší dvoukoalice, ta se umístila za komunisty. Volby do Senátu byly pro KDU-ČSL fiaskem, tam přišla o pět mandátů. Na Hrad neprošel váš kandidát Petr Pithart ani koaliční kandidát Jan Sokol. A preference vám od ledna poklesly o dvě procenta na osm a půl bodu. Kdo nese podle vás zodpovědnost za tyto politické neúspěchy KDU-ČSL?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Odpovědnost nepochybně neseme my všichni, kteří tvoříme politiku KDU-ČSL. Každý v té míře, jakou odpovědnost zastává v té hierarchii funkcí, o tom není pochyb.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ano a jakou tedy odpovědnost nese předseda vaší strany Cyril Svoboda?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Předseda nese samozřejmě tu nejvyšší odpovědnost. Tu na sebe přebírá, když je volen předsedou. To neznamená, že by všichni ostatní včetně mě svoji odpovědnost za to nenesli.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Považujete předsedu vaší strany Svobodu za tolik dobrého politika, že by na vašem podzimním sjezdu neměl mít protikandidáta?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Považuji předsedu naší strany za předsedu KDU-ČSL, který plní ze všech sil své poslání a přál bych si ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

A má dobré politické výsledky?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

A přál bych si, aby na sjezdu, jako na sjezdu každé demokratické strany, měli kandidáti několik alternativ, ze kterých by si mohli vybírat.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

A myslíte, že má váš předseda dobré výsledky? Jak byste to charakterizoval? Politické výsledky nyní myslím, jak jsem uvedla tu sérii voleb.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Samozřejmě, že každý politik má své úspěchy a své neúspěchy. Vy sama jste vyčetla několik kvantifikujících údajů, ze kterých vychází, že KDU-ČSL nemá za sebou sérii úspěchů, a my jsme přesvědčeni, že to není tendence a jsme přesvědčeni, že dokážeme veřejnost přesvědčit o tom, že náš program je ten nejlepší.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Myslíte, že troje neúspěšné volby za sebou nejsou tendence? Mám na mysli do Poslanecké sněmovny, do Senátu a volba prezidenta republiky.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Víte volba prezidenta republiky není otázkou programovou, to je otázkou personální, takže tu já bych tam nezařadil.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ale politicky strategickou řekněme.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Podzimní volby byly pro KDU-ČSL neúspěšné, neseme za to odpovědnost, předseda strany samozřejmě největší a já jsem současně přesvědčen, že se nejedná o trend a že z tohoto neúspěchu dokážeme nakonec vytěžit úspěch.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Poslední dotaz, zmínil jste se, že by na vašem sjezdu na podzim mělo kandidovat více lidí na předsedu. Máte vy v tomto ohledu nějaké ambice, jste přeci jen výrazná osobnost ve vaší straně.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já jsem několikrát řekl, že kandidovat na předsedu strany není mojí ambicí, ale opravdu bych si přál, aby ten sjezd, který bude muset odpovědět na některé programové otázky, na priority, které chceme akcentovat na veřejnosti, aby měl i několik personálních alternativ, to je, já si myslím, vždycky k dobru demokratické diskuse a že to prospívá celkové atmosféře.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Děkuji k tomuto tématu.

Pořadí zprávy: 3/6 Nejednotnost v sociální demokracii a odvolání Jiřího Rusnoka

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Nejednotnost sociálních demokratů při volbě prezidenta má svoji oběť. Z vlády musí odejít ministr průmyslu Jiří Rusnok, jeho odvolání navrhl premiér Špidla. Stalo se tak dva dny poté, co Špidlův kabinet včetně ministra Rusnoka dostal ve sněmovně důvěru. Jiřího Rusnoka v ministerském křesle vystřídá bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban.

/ukázka/
Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor
Premiér Špidla si Rusnoka pozval k osobnímu rozhovoru hned ráno a tam mu oznámil, že s ním už dále nepočítá.
Vladimír ŠPIDLA, předseda vlády, předseda ČSSD
Vazba mezi ministrem průmyslu a premiérem byla do té míry narušena, že jsem dospěl k názoru, že to oslabuje celkovou výkonnost vlády.
Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor
Po odvolání Rusnoka se v kuloárech hovořilo už několik dní hlavně v souvislosti s jeho postoji při volbě prezidenta, kdy dal hlas Klausovi a odmítl nominaci Sokola.
Jiří RUSNOK, ministr průmyslu a obchodu /ČSSD/
Důvody mého odvolání jsou čistě politické, dokonce spíše vnitrostranické.
Vladimír ŠPIDLA, předseda vlády, předseda ČSSD
Spekulace nekomentuji.
Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor
Odborníky a mnohé politiky výměna právě Rusnoka překvapila. Podle nich řídil ministerstvo velmi dobře a žádná větší pochybení nejsou známa.
Martin KOCOUREK, místopředseda rozpočtového výboru, /ODS/
To odvolává jednoho z nejdůvěryhodnějších a nejschopnějších ministrů.
Miroslav ŠEVČÍK, ekonom, ředitel Liberálního institutu
Je chybou, že z vlády byl odvolán poslední ekonom, který tam byl.
Petr MAREŠ, předseda US-DEU
Ty důvody jsou na panu premiérovi a já věřím, že nám je podrobně vysvětlí.
Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor
Špidla se pochybnostem kolem odvolání brání.
Vladimír ŠPIDLA, předseda vlády, předseda ČSSD
Neplní s dostatečným nasazením ty úkoly, které ode mne přicházejí. Už to prostě překročilo přiměřenou míru.
Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor
V kuloárech se hovoří o tom, že jde o výstrahu před březnovým sjezdem strany. I další kritici si tak prý mají dát pozor a na sjezdu proti Špidlovi neintrikovat, jinak by mohli dopadnout jako Rusnok.
Jiří RUSNOK, ministr průmyslu a obchodu /ČSSD/
Pravděpodobně to má být takto myšleno. Ano vystupoval jsem kriticky.
Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor
Rusnoka by měl v čele ministerstva průmyslu nahradit bývalý šéf sociálně demokratických poslanců Milan Urban.
/konec ukázky/

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Považujete, řečeno slovy premiéra Špidly, za poctivé požádat o důvěru pro vládu, kterou pak premiér za dva dny promění, změní? Už to není tatáž vláda, která získala v úterý důvěru. Je to poctivé?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Nebylo tím porušeno žádné pravidlo, já bych si nedovolil říci, že je to nepoctivé, je to neobvyklé. Myslím si, že to všechny z nás zaskočilo, ale netroufl bych si to hodnotit v kategorii poctivé, nepoctivé.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Vy jste jako předseda rozpočtového výboru a jako koaliční partner, říkáte zaskočilo nás to, zřejmě nebyl informován o tom, proč premiér odvolal významného ekonomického ministra. Byl nebo nebyl?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Nebyl, samozřejmě dozvěděl jsem se to z médií. O těch důvodech já nemohu mluvit, to by musel říci pan premiér, ale jsem přesvědčen, že to nemohly být důvody odborné. Jiří Rusnok byl velmi schopným ministrem financí i průmyslu v obou dvou vládách a já mu upřímně děkuji za ten kus práce, kterou pro Českou republiku udělal. Byl to prostě dobrý odborník.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Jak se na odvolání ministra průmyslu Rusnoka dívá KSČM, pane místopředsedo?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Je to krok politicky legitimní a politicky účelový, protože si myslím, že v podstatě od nepovedeného vnitrostranického referenda se v sociální demokracii daleko více hraje o nadcházející sjezd a méně o to, jakým způsobem se bude vládnout. A jak se ukázalo dokonce, ani jakým způsobem se vybere prezident. Takže si myslím, že tento krok je v logice toho, co jsme mohli v posledních dnech a týdnech vidět. Není žádným honem na ekonomy, je to pouze škoda, že shodou okolností vypadl poslední ekonom z vlády, ale je to záležitost politická a vychází i z toho, že vlastně vybočení pana ministra bylo poměrně zásadní, to znamená nedodržení určité bych řekl bych koaliční disciplíny je jevem, který nepochybně by každý předseda vlády, každý předseda strany do jisté míry stíhal. A myslím si, že ukázal určitým směrem, co bude a nebude do budoucna ochoten trpět. Jak to ovlivní delegáty sociálně demokratického sjezdu, to je samozřejmě jejich záležitost. A myslím si, že tento krok je do jisté míry kontraproduktivní, protože si tu vlastně vyrobil určitou hlavu opozice, která po odchodu Miloše Zemana definitivně na Vysočinu vlastně byla jaksi bez hlavy.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Váš předseda pan Grebeníček si tak trochu zaprognózoval, prohlásil, že se může stát, že do podzimu padne vláda a že to bude pan Rusnok, kdo může sestavovat novou vládu. Řekněte, to je jenom jeho prognóza, nebo má KSČM už nyní s někým v sociální demokracii nějaké dohody, které by směřovaly k takovému scénáři?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Podívejte kuloárové informace a kuloárové klípky nejsou vždycky tím rozhodujícím, co nakonec bude kladeno na misku vah. Já si myslím, že vládní krize je prognózovatelná v horizontu schvalování státního rozpočtu, že budeme mít v té době minimálně po sociálně demokratickém sjezdu a budeme mít po referendu k Evropské unii a to jsou ty skutečné faktory, které budou rozhodovat o životnosti této vlády.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ano, ale vy zároveň tvrdíte, že vláda je neschopná, nedůvěryhodná, bezradná a při tom říkáte ale, že vaším programem je spolupráce levice, takže já tu otázku opakuji znovu. Existují už v tuto chvíli nikoliv klípky, ale počátek nějakých jednání, nějaké dohody, které by směřovaly k tomu, že by na podzim vláda padla a vy jste pak vládli spolu se sociálními demokraty? Vždyť vy se ani v novinových rozhovorech k takovému scénáři, kdy by se KSČM ještě v tomto volebním období stala součástí vlády, nikterak nebráníte, pane místopředsedo?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

My jsme tento model v podstatě nabídli okamžitě, jak jsme věděli, jak dopadly volby. Těch sto jedenáct hlasů pro levici je prostě fakt, jak se s tímto faktem nakládá, jak se s ním hospodaří je věc druhá. Současný premiér Špidla se rozhodl pro variantu spolupráce s liberály a s křesťany, je to jeho volba, tato spolupráce má svá úskalí i programového charakteru. My jsme tady v podstatě jako strana, která nehodlá na svých volebních programech a na svých pozicích nic měnit a je jenom na našich partnerech z druhé strany jestli zohlední tuto variantu nebo nezohlední.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pane poslanče, pan odcházející ministr Rusnok pronesl několik závažných vět. Budu citovat jen některé z nich: "Klíčový problém kabinetu je nerozhodnost premiéra. Ke klíčovým věcem se staví neutrálně a úřednicky. Ekonomická politika není vůbec koordinovaná. Vláda je vzdálena ekonomickému myšlení. Premiér si neuvědomuje, že ekonomické úkoly jsou úkoly číslo jedna." Neobáváte se ve světle těchto výroků vůbec o osud vládní koalice, o její soudržnost?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Víte, vládní koalice dostala v minulém týdnu většinovou podporu ve sněmovně a to je většinová podpora, která je dána programovému prohlášení a úkolům, ke kterým se ta vláda zavázala. Já se neobávám o existenci většinové koalice z důvodu personálních. Já se obávám pouze v tom případě, že by se skutečně neplnilo programové prohlášení vlády. V tomto případě zejména se jedná o fiskální reformu, nebo reformu veřejných financí. Na těchto programových závazcích ta koalice je závislá, nikoliv na personálních otázkách. Mě právě trochu mrzí, že jako by ty personální otázky byly nyní akcentovány. Víte, mě velmi imponoval premiér Špidla, když tuto koalici sestavoval, že akcentoval tu programovou část, že nejprve byla dohodnuta programová shoda práce této vlády, teprve potom se řešily personální otázky a důrazně to odděloval. Nyní jako kdyby personální problém, ať už prezidenta nebo jednoho ministra, byl větší než ten problém programový. Já to tak necítím a myslím si, že je to škoda.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Ano pane poslanče, ale ta programová shoda bezesporu je, ale řekněme upřímně, že pokud jde o plnění koaliční dohody a ekonomickou reformu, tak ta programová shoda je na papíře. Už v prosinci minulého roku měli být projednány ve vládě základy fiskální reformy a přeci k tomu potřebujete nejenom programovou shodu, ale i vůli těch zúčastněných.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Samozřejmě proto na to upozorňuji. Také již v prosinci minulého roku základní koncept byl projednán nejenom ve vládě, ale i v široké koalici.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Nebyl ve vládě projednán.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Byl projednáván, nebyl uzavřen. Já to samozřejmě pokládám za chybu, myslím si, že to je věc, která se nedá odkládat, ale je prostě objektivním faktem, že koncept fiskální reformy je problém, který je nedodiskutovaný uvnitř sociální demokracie. Ten kámen leží uvnitř diskuse v sociální demokracii, kde jsou velmi silné hlasy odporující této fiskální reformě, to není možné nevidět. A tam podle mého názoru samozřejmě leží i riziko fiskální reformy a v takovém případě i soudržnosti vládní koalice, to je pravda, ale je to programové riziko, nikoliv personální.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

No ano, ale vy teď jste hovořil o sporech uvnitř sociální demokracie, ale přiznejme si i mezi koaličními stranami jsou spory. Například nyní putují do vlády dva zákony o nájemném, protože se Unie svobody a sociální demokraté nedokázali dohodnout na společném návrhu. Je tam velký spor o tom, od kdy budou kraje financovat střední školy, opět se Unie svobody postavila proti vládnímu konceptu. Opravdu jste přesvědčen, že tato koalice, tyto zásadní problémy vyřeší?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já v to pevně doufám, myslím si, že je vůle tu dohodu najít a je vůle najít to řešení.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Řekněte mi, co je pro vás jako pro ekonomického experta své strany a jako pro předsedu rozpočtového výboru poslanecké sněmovny nějaká časová nebo faktická mez, kdy řekněme tato vaše naděje může eventuálně i skončit, byť si to samozřejmě nepřejete. Je to státní rozpočet na podzim letošního roku nebo co je tím momentem?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Z hlediska reformy veřejných financí je to jednoznačně letošní rok a je to období do předložení návrhu státního rozpočtu. Pokud by nebyly předloženy poměrně zásadní strukturální změny, které když ne zastaví, tak alespoň zpomalí to děsivé tempo zadlužování veřejných rozpočtů, pak by samozřejmě bylo téměř nemožné podporovat dál takovou rozpočtovou politiku.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

A můžete říci stručně, které tři zásadní změny pane poslanče považujete za nutné pro to, abyste mohli dále podporovat rozpočtovou politiku této vlády? Řekněte, co si představujete, že by mělo proběhnout do té doby, tři zásadní body?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Jsou to, je to zásadní schválení toho konceptu reformy, který stanoví celkový cíl, na kolik bude sníženo tempo zadlužování v roce 2006, bude schválen časový harmonogram předložení těchto návrhů zákonů a dohodneme se na základních principech těchto zákonů. To znamená nehovořme teď o jednotlivých krocích, ale hovořme o tom, že ten projekt bude mít stanoven svůj jasný cíl a svůj jasný harmonogram, v jakých krocích a na základě jakých principů bude plněn. To je totiž to, co je stále koalice veřejnosti dlužná, mluví o reformě veřejných financí, ale ještě jasně neřekla jaký je cíl na konci toho mandátu a jaká proporce se bude řešit na příjmové straně veřejných rozpočtů a jaká proporce na výdajové straně a jakými zásadními kroky? To znamená jasný rámec tohoto projektu musí být jednoznačně stanoven.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Co tomu přístupu, pane poslanče, k ekonomické reformě říkáte vy? Ta reforma se opožďuje, občas slyšíme nějaké možná "agnung" nápady, jednou slyšíme tuto daň zvýšíme, potom slyšíme důchody se budou opožďovat za mzdami. Je to takový jakýsi chaos nahodilých nápadů, který zatím řekněme nemá pevnou jednotnou linii. Jak to hodnotí KSČM? Je tam něco, čeho byste se chytli, co byste podpořili?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

No, já především si myslím, že na takto mlhavé koncepci je jednoduché se shodnout, proto možná dosud nebyla zásadnějším způsobem rozporována. Především vládní prohlášení mělo kromě vstupu do Evropské unie dvě priority. Jendou prioritou tedy byly zdravé veřejné finance a druhou prioritou byl sociální stát. Tak jak si to představuje řekněme liberální a pravicovější část současné koalice, tak se nutně musí dostat do rozporu s konceptem nebo s cílem sociálního státu, byť jen samozřejmě zaslouží si určitou modernizaci a zefektivnění. To je prostě programový rozpor, který tato vláda neumí řešit a tudíž místo konceptu reformy nabízí jakousi imitaci konceptu a ještě navíc se hraje o odklad časový. Takže si myslím, že skutečně k tomu dojde, jestliže nebude připraven koncept reformy penzijního systému, což jsou největší peníze v podstatě. Pokud bude řešeno v rámci rozpočtového určení daní pouze přerozdělení peněz a neozdraví se daňová základna, daňová báze, tak si myslím, že se nevyřeší vůbec nic a to možná už bude úkol pro další vládu už ne v této koalici.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Necháme reagovat pana poslance.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Tak já ostře nesouhlasím s tím, že ten koncept existuje. On existuje, věřím, že i pan kolega Dolejš jako člen rozpočtového výboru ho prostudoval a především nesouhlasím s tím, že je tady rozpor mezi ozdravováním veřejných rozpočtů a sociálním státem. To přeci není pravda, co je sociálního na státu pane kolego, který rozděluje peníze, které nemá a půjčuje si od budoucích generací a dovoluje je zneužívat. Ta reforma má jeden základní cíl, dosáhnout toho, aby na veřejnou pomoc, aby k veřejné pomoci měli přístup jenom ti, kteří se bez ní skutečně neobejdou. Pokud totiž by dál to zadlužování pokračovalo v současných tendencích, tak se nutně dostaneme do situace dluhové pasti, kde nebudou peníze ani pro ty, kteří je zoufale potřebují jako pomoc. To znamená ti, kteří ve jménu sociálního státu brojí za další obrovské zadlužování téhle země, se ve svých důsledcích chovají obrovsky asociálně, protože připravují frustrující situaci pro ty, kteří se bez té situace opravdu neobejdou, ale to už pak ty peníze nebudou. Jednou by totiž přišel okamžik, kdy už by nám nikdo nepůjčil.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Nechejme reagovat pana poslance.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já si neodpustím jednu poznámku, stručnou poznámku. Když pan předseda mluví jako kniha. Samozřejmě my také vnímáme, že se penězi často mrhá a že se nemůže překročit určitá mez daňové výnosnosti, ale jestliže chceme efektivní stát, tak by měly být koncepce racionalizace výdajů v jednotlivých resortech. Myslíte, že tomu napomůže současný audit výdajových programů, který ověřuje pouze účetní správnost? Není náhodou faktem, že v podstatě jednotlivé resorty jsou velice rezistentní na jakoukoliv změnu do svého fungování a že jednotliví ministři nemají připravenou takovou koncepci racionalizace svých odvětví?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já myslím, že vy jste řekl dobré slovo, napomůže. Já říkám ano napomůže, ale sám o sobě to samozřejmě nespasí. Musí být poměrně brutálně stanovená linie, že ty resorty se musí začít chovat úsporně a ten audit jim k tomu může pomoci.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já věřím, že ta brutalita nebude směřována vůči těm, kteří ty sociální dávky a sociální transfery potřebují.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

To samozřejmě ne, nesociální chování je vršení dalších dluhů, to je nesociální chování.

Pořadí zprávy: 4/6 Problémy s rostoucí nezaměstnaností u nás

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pojďme dál. Jedna z našich nejznámějších firem ohlásila svůj konec, znojemská Znojmia uzavřela brány a propustila své zaměstnance. Zastavení výroby oblíbených znojemských okurek, které znal celý svět tady způsobilo velké problémy. Přibylo lidí bez práce a pěstitelé okurek teď neví, komu je budou prodávat.

/ukázka/
redaktor
Právě tady se od poloviny devatenáctého století vyráběly světoznámé znojemské okurky. To už ale dnes patří minulosti. Co se vám vybaví, když se řekne Znojmo?
osoba
Okurky.
osoba
Tak znojemské okurky.
redaktor
Výroba v konzervárně se zastavila a o práci přišli prakticky všichni zaměstnanci. Přitom na začátku devadesátých let tu pracovalo přes 600 lidí.
Lubor DVOŘÁK, ředitel Úřadu práce Znojmo
Všichni se přihlásili na úřadu práce.
redaktor
Uzavření věhlasného podniku je pro mnohé nepochopitelné, o odbyt nebyla nouze, navíc tyto okurky kupovali zákazníci po celém světě.
Zbyšek DŘEVOJAN, bývalý zaměstnanec
Největší objemy šly do Spolkové republiky Německo, Anglie, Spojené státy, Japonsko.
redaktor
Krach konzervárny začíná dělat starosti všem pěstitelům z celého Znojemska. O okurky najednou není zájem.
Antonín KUTEK, soukromý zemědělec
Letos jsme se rozhodli tedy už definitivně, že okurky pěstovat nebudeme.
redaktor
Pěstitelé říkají: "Je možné, že se za nějaký čas objeví nový výrobce, nikdy už to ale nebudou ty pravé Znojemské okurky."
osoba
Co se týká chuťového zpracování, tak neměly konkurenci.
/konec ukázky/

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Znojemští se bohužel připojí k pěti stům třiceti osmi tisícům lidí bez práce. Nezaměstnanost je už druhý měsíc nad deseti procenty, je nejvyšší v historii České republiky. Jak hodnotíte jako opoziční politik politiku zaměstnanosti vládní koalice?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

No, je to jeden z nejzávažnějších problémů současnosti a jeden z nejmarkantněji neplněných volebních slibů sociální demokracie. Samozřejmě, že to nezačalo až za vlády premiéra Špidly, je to dlouhodobější trend, který už byl nastartován při předchozí sociálně demokratické vládě. Ale ukazuje se, že prostě extenzivní výdajová politika státního rozpočtu, nedostatečné programy na podporu regionů, nedostatečná podpora proexportní politiky, která by pomohla těm klíčovým podnikům. Takže to všechno je u kořene věci a že sociální demokracie nemá příliš jasno, jak tomuto problému čelit.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pane poslanče, jaká konkrétní opatření chystá vládní koalice ke snížení nezaměstnanosti? O tom, že se zvyšuje víme mnoho měsíců, mnoho let a nikdo s žádným receptem nepřichází?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

My se určitě shodneme na tom, že je to jeden z největších problémů. Určitě se neshodneme na těch receptech. Já si nemyslím, že tím řešením je výdajová politika státu, ta může mírnit některé důsledky ve zvlášť palčivých otázkách, ve zvlášť palčivých regionech, ale nám musí jít o odstranění příčin.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Víte, problém je, že třeba ty výdaje podporuje pan ministr Škromach, ten chce naopak přidat některým nezaměstnaným, aby se rychleji rekvalifikovali. Takže jestli nejsou rozpory nejen mezi koalicí a opozicí, ale v koalici samotné?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já nechci být osobní, a proto vynechám komentáře pana ministra Škromacha, ale s řešením nezaměstnanosti velmi úzce souvisí právě i reforma veřejných financí a to ve dvou základních, ve dvou základních oblastech. Za prvé omezit obrovské zdanění práce, náklady na pracovní místo, které tady máme a které znepřístupňují nalezení pracovního místa právě těm slabším.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Vy říkáte, že nechcete být osobní, ale to je právě to, čemu se ministr Škromach brání, snižování sociálního pojištění.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Ministr Škromach tady není, proto požádejte o komentář jeho, ale snížení odvodové zátěže na pracovní místo je jeden ze základních nástrojů boje s nezaměstnaností.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Jistě a podaří se vám to prosadit, pane poslanče, v rámci vládní koalice?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

To je právě ta diskuse o fiskální reformě, kde jsme hovořili, že je to jedna ze základních programových úkolů této koalice, ze základních svorníků. Já v reformě veřejných financí v souvislosti se zaměstnaností vidím dva základní problémy. Obrovská odvodová zátěž na pracovním místě, tím pádem pracovní místo je drahé, co je dražší je hůře dostupné, tak to funguje na každém trhu i na pracovním. A druhá věc je právě to obrovské tempo zadlužování, ty obrovské dluhy, které veřejný sektor každý rok dělá. Peněz v ekonomice je jenom nějaké množství a čím více si bude půjčovat vláda, tím méně peněz zbude na privátní aktivity, na privátní investice, které právě ta pracovní místa vytvářejí. Na řešení nezaměstnanosti je vytváření podmínek pro privátní aktivity a tvorbu pracovních míst nikoliv jejich aktivní tvorbu z veřejných prostředků, protože taková pracovní místa vydrží vždycky jenom tak dlouho, dokud jsou dotována.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Znovu se musím zeptat pane poslanče, jak chcete silou svých čtrnácti procent prosadit tuto koncepci ve vládní koalici, kde jsou sociální demokraté se silou třiceti procent?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Ale já si přeci vůbec nemyslím, že to je síla našich čtrnácti procent? To je problém, který si velmi silně uvědomuje i sociální demokracie a tyto myšlenky, které já jsem nyní říkal, jsou myšlenky diskutované i uvnitř sociální demokracie v rámci právě diskuse o fiskální reformě. Já pevně doufám, že budeme schopni se na fiskální reformě dohodnout.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Chtěl jste reagovat pane poslanče?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Souhlasil bych s jedním a to, že vedle přímých ekonomických nástrojů, které vláda má, tedy veřejné výdaje, takže je třeba vytvářet určité podmínky prostřednictvím nepřímých nástrojů. Nesouhlasím, ale s tím, že hlavním směrem boje proti nezaměstnanosti je snižování nákladů práce, protože si myslím, že úroveň, současná úroveň sociálního pojištění je nastavena tak, že víme, že tam v celém systému peníze chybí. Nemyslím si, že by bylo šťastné snižovat i to málo, co je v odvodech na tu státní politiku zaměstnanosti, dokonce do budoucna vzhledem k tomu, že chceme konkurovat spíše kvalitní pracovní silou, tak si myslím, že by podniková sféra měla přispívat i určitými penězi na politiku vzdělávání. Takže doposavad jsme konkurovali levnou pracovní silou a nízkým měnovým kurzem, že jsme měli v podstatě levnou korunu. Koruna nám sílí, po vstupu do Evropské unie začneme mít evropské ceny, kdybychom měli mít i evropské mzdy a nebyli schopni saturovat ty nejzákladnější požadavky z hlediska sociálního a zdravotního pojištění a vzdělávacího systému, tak bych to považoval za velice nešťastné a zařazovali bychom se někam k nějakým evropským /nesrozumitelné/ a to by bylo špatně.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Ne, to byste mě špatně pochopil, kdybyste to chápal tak, že já jsme řekl ty dva základní nástroje boje s nezaměstnaností, já jsem řekl ty dva základní nástroje, které souvisí s fiskální reformou. Pak těch opatření je samozřejmě dál celá řada, ať už souvisí s mobilitou. Odvodové zatížení na pracovním místě nebudeme-li tlačit dolů, budeme méně úspěšní v boji s nezaměstnaností, pane kolego, to je pravda. Ale také jsem vám chtěl dát za pravdu, že těch nástrojů je potom celá řada, ať už souvisí s mobilitou pracovních sil, s podmínkami pro drobný a střední sektor, který má největší šanci co nejrychleji vstřebávat propouštěné z restrukturalizovaných podniků. A kdy jste řekl větu, kde s vámi hluboce souhlasím, to je investice do vzdělání. Investice do vzdělání je jednou ze základních nástrojů boje s nezaměstnaností, na tom se shodneme.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pane poslanče, mě by zajímalo, jestli při předestření těchto řekněme receptů nebo vizí dokážete jako předseda rozpočtového výboru nyní říci občanům, kdy se začne nezaměstnanost rapidně snižovat? Nemluvím o desetinách, o jedné desetině procenta, ale kdy se dostane nějak hlouběji pod deset procent? Jste členem vládní koalice.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Chcete-li ode mne slyšet datum, tak je to prostě, tak by to bylo nekorektní, já to neřeknu, ale odpovím.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ani v horizontu? Já nechci přesné datum, já chci horizont půl roku, roku, tendenci.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Odpovím jinak. Pokud se podaří skutečně uskutečnit některé reformní kroky, alespoň ty, ke kterým se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení, pak jsem přesvědčen, že ta tendence se během tohoto volebního období změní. Pokud reformní kroky neuspějí a nezmění se nic na současných podmínkách, pak bych se skutečně obával, že nezaměstnanost může ještě růst.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Děkuji, pojďme dál.

Pořadí zprávy: 5/6 Kampaň pro vstup do Evropské unie

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Prezident republiky Václav Klaus označil náš vstup do Evropské unie za nezbytnost, která nemá alternativu. Zároveň vyjádřil své pochyby o tom, zda má referendum o vstupu do Evropské unie předcházet drahá kampaň. Prezident Klaus reagoval i na oficiální kresby z informačních stránek ministerstva zahraničí. Jejich hrdina Lvíček Čížek přesvědčuje za peníze daňových poplatníků občany i o tom, že po vstupu do Evropské unie bude pro důchodce lepší trávit zimu na jihu Evropy, stát jim tam totiž prý pošle důchod.

/ukázka/
Václav KLAUS, prezident České republiky
Tak já nevěřím svým očím. Skutečně?
Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka
Ne, to je pravda.
Václav KLAUS, prezident České republiky
Skutečně? To snad někdo nemohl myslet ani vteřinu vážně.
Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka
To vymyslel pan Neff a ...
Václav KLAUS, prezident České republiky
Pan Ondřej Neff? No, to je skutečně spíše žalostné a smutné. Já bych moc prosil vládu, ministerstvo zahraničí, aby věci tohoto typu nedělala, protože tyto věci jsou karikaturou skutečné vážné debaty o přínosech Evropské unie pro nás, o nákladech, které nás to bude stát. Ale hlavně já si myslím, že teď už jsme skoro za touto fází. My jsme spíše ve fázi, abychom si dobře promýšleli, jakou tu budoucí Evropu chceme, nejenom jestli do ní chceme. Referendum bude samozřejmě o tom, jestli do ní chceme, ale já to považuji za rozhodnutou a hotovou věc a podstatné jakou chceme Evropu.
/konec ukázky/

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Já tedy musím říci s trochou nadsázky, že slovo prezidenta má zřejmě nějakou váhu. Po jeho slovech Lvíček Čížek z oficiálních stránek ministerstva zahraničí záhadně zmizel, ale já jsem si největší perly z vládní kampaně včas vytiskla. Pane poslanče, řekněte, opravdu si vládní koalice myslí, že český důchodce přežije se svou penzí zimu v Portugalsku nebo na Riviéře?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Určitě ne a toto zcela určitě není výrok vládní koalice.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Promiňte, bylo to na vládním webu Euroskop, což je oficiální web za peníze daňových poplatníků, pane poslanče.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já vám děkuji, že jste také řekla, že už to zmizelo. Já Lvíčka Čížka pokládám ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ale bylo jich tam patnáct těch kreseb. Ještě se k nim dostaneme, jsou velmi zajímavé.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já Lvíčka Čížka pokládám za úlet, který opravdu nemůže prospět ničemu v rámci kampaně.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Proč tedy vydává vládní koalice za takové úlety, pane poslanče?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Ty peníze, pani redaktorko, nevydává vládní koalice.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Dobře, tak váš stranický šéf ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Myslíte si opravdu, že je úkolem ministra zahraničí organizovat webové stránky?

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Myslím si, pane poslanče, že za ně nese zodpovědnost jako hlavní garant našeho vstupu do Evropské unie nebo snad ne?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Vrcholovou odpovědnost samozřejmě nese. Já se hlásím k tomu, že je správné, aby byla informační a vysvětlovací kampaň před referendem do vstupu do Evropské unie. To si myslím, že je správný krok a správné vládní rozhodnutí. Jestliže v rámci tohoto projektu dojde k takovémuto mediálnímu úletu, je to smutné. Já jsem rád, že to z těch stránek zmizelo, ale nemyslím si, že Lvíček Čížek je celá kampaň do Evropské unie.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

No, nicméně další informační výtvor za peníze daňových poplatníků je tento Lvíček Čížek a ten nám tady sděluje, pane poslanče, že po vstupu do Evropské unie nebudeme muset na hranicích ukazovat pas. Což je ovšem lež. My se budeme muset na hranicích prokazovat. Bavorský ministr vnitra chce zachovat pasové kontroly na hranicích až do roku 2011. Německý ministr vnitra Schily hovoří o roku 2010. Dokonce i samo ministerstvo na jiném místě internetových stránek tvrdí, že pohraniční kontroly zůstanou zachovány. Co říkáte tomu, že ministerstvo dezinformuje občany?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Pani redaktorko, vy sama jste řekla, že tento seriál Lvíčka Čížka, který já pokládám za hloupý, zmizel ze stránek. Jestliže došlo k takovéto reflexi, opravdu se domníváte, že celá kampaň by měla být o něčem, co se objevilo a zmizelo? Podívejte se, kampaň do Evropské ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Dobře, odpověděl jste. Nepovažujete toto zrovna, o čem právě hovoříme, za významné. Ke kampani se ještě ...

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Za významné pokládám kampaň a nechejte mě prosím říci ještě dvě věty.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ano.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já pokládám za správné rozhodnutí jak ministra zahraničí, tak celé vlády, že bude organizována kampaň před referendem o vstupu do Evropské unie. Ani já, ani pan kolega Dolejš, ani vy nejsme odborníci na vysvětlovací a přesvědčovací kampaně. Ty nemají přesvědčit přesvědčené, ty mají přesvědčovat nepřesvědčené. A ponechejme si hodnocení této kampaně po referendu. Podívejte se, tady jsou kvantifikující ukazatele. V tuto chvíli sedmdesát ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Takže vám nevadí, že jsou tam lživé informace?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Pokud se tam objeví nějaká lživá informace ... Ale ta už tam přece není.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ale byla tam.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

To znamená pokud se tam objeví nějaká nepravdivá informace, tak je to pravda, ale pojďme kvantifikovat. V tuto chvíli ta kampaň startuje, v tuto chvíli sedmdesát pět procent populace, která půjde k volbám, nebo je připravena jít k referendu, sedmdesát pět procent chce říci ano. Po referendu si můžeme říci, jestli ta kampaň byla nebo nebyla úspěšná. Pokud to bude méně, můžeme říci: "Ta kampaň se nepovedla a nebyla úspěšná." Pokud to bude více, může být kampaň hodnocena jako úspěšná bez ohledu na to, že řada z jejich projevů se komukoliv z nás nemusí líbit.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Dobře. Do třetice, pane poslanče, toto je vůbec první propagační brožura vlády pro vstup do Evropské unie. Je zaměřena na věřící. Jak se díváte na to, že vláda na prvním místě přesvědčuje právě věřící, vždyť nejvíce proti jsou, proti vstupu do Evropské unie, nejsou věřící, ale levicoví voliči?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

A jestliže byla ta brožurka natištěna, já skutečně nevím.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ne, to je fakt.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Jestliže byla ta brožurka natištěna ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Dvě stě tisíc kusů.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

... jako první, proč si myslíte, že to tou hlavní prioritou? Je úkolem ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Protože bude na tom trhu nejdéle, že ano?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Úkolem vlády je samozřejmě oslovit všechny skupiny obyvatelstva a já si myslím, že pokud se nejenom vláda, ale i ostatní instituce, církve zapojí do vysvětlovací a přesvědčovací kampaně před referendem, je to dobře. To přece není špatně, to je dobře, že tento úkol na sebe neberou jenom oficiální státní instituce, ale i ostatní občanská společnost.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pane poslanče, my tady hovoříme o několika prvcích, které za peníze daňových poplatníků vytvořilo ministerstvo zahraničí, myslíte si, že by ... Lvíček Čížek, je to tak, pane poslanče, vy nesouhlasíte, ale prostě je to tak.

Miroslav KALOUSEK; místopředseda KDU-ČSL

Ale ne, já ... Máte svého Lvíčka Čížka, tak ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ne, já mám vašeho Lvíčka Čížka.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

No, to není můj Lvíček Čížek, pani redaktorko.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

To je Lvíček Čížek ministra zahraničí z KDU-ČSL.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Tento Lvíček Čížek na těch stránkách už není.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Myslíte si, pane poslanče, že by Lvíček Čížek, brožura pro věřící a série setkání s občany moderovaná Janem Krausem a Chantal Poulain, což jsou dvě osobnosti, které byly vybrány ministerstvem zahraničí, aby seznamovali občany s Evropskou unii. Myslíte si, že by přesvědčili, nebo že přesvědčí vaše voliče k tomu, aby se stavěli řekněme vřeleji ke vstupu do Evropské unie?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já si především myslím, že vládní komunikační strategie a konkrétní kampaň před referendem měla mít za cíl něco jiného. Vybavit občany informacemi, aby se mohli sami na základě svého zákonného práva rozhodnout a volit v referendu tak, jak jim bude velet svědomí a jak si to v hlavě zváží. Čili ta kampaň neměla být o tom přesvědčit, ta kampaň neměla mít dokonce bych řekl někdy ne zcela šťastnými formami nasměrovat, možná i trošku dokonce ohlupovat, ale ta kampaň měla vybavit, vybavit informacemi. A tady zaznělo, že levicový volič je proti Evropské unii. Ono to není tak pravda.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ne proti.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Levicový volič se především obává toho, že adaptace na podmínky Evropské unie bude bolestivá, že bude bolestivá zejména pro ty, kteří jsou řekněme v sociálně obtížnější situaci. Ale ten volič nechce slyšet, proč má být proti, nebo proč má být za ... On chce vědět, jak bude, jaksi umožněno se mu účinně bránit. Něco je samozřejmě na každém z nás, ale vláda by měla nastavit určité mechanismy a možná by daleko více prospělo referendu, a kladnému výsledku referenda z Evropské unie, kdyby vláda sdělila, že důchody budou valorizovány tímto způsobem, že podpora regionů, kde tlak konkurence z Evropské unie vyvolá větší nezaměstnanost, že bude takovým způsobem řešena a že tedy ten náraz nebude tak velký a že v podstatě to po nějakých těch měsících nebo po tom prvním roce ustojíme.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Nechejme reagovat pana poslance.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Ne, já skutečně nechci hájit technickou úroveň kampaně a vůbec si nemyslím, že žádný člen vlády může přímo řídit technickou úroveň kampaně. Ale ta kampaň teprve startuje, ponechejme na konečném výsledku, jestli byla nebo nebyla úspěšná. Já si myslím, že v tuto chvíli by spíše na místě byly dobře míněné byť kritické rady, jak tu kampaň udělat mnohem efektivnějším, než se zatím jeví, než zlomyslné šťourání se Lvíčkem Čížkem. A vy jste ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Promiňte, ale my tady ... Pomiňte, pane poslanče, ale my jsme utratili mnoho vysílacího času, abychom oficiální informace z webu ministerstva zahraničí ukázali občanům. Nevidím v tom nic zlomyslného.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Ty jevy už tam, ty informace už tam nejsou.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ano, ale byly tam. Pane poslanče, KSČM je v tuto chvíli proti vstupu do Evropské unie, její výkonný výbor zatím říká takzvané umírněné ne. Předpokládáte, že se příští týden na vašem zasedání toto stanovisko změní?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já nemohu prognózovat výsledek. V každém případě zasedání, březnové zasedání, z našeho nejvyššího stranického orgánu by mělo vzejít doporučení. To doporučení není závazné, to doporuční není žádným norimberským trychtýřem, kterým bychom chtěli občanům, voličům nalít jedinou správnou odpověď. To doporučení je určitým odrazem postojů, postojů členů KSČM a je pravdou, že v našich řadách ty obavy, ty kritické výhrady k tomu, jak je to připraveno,jsou poměrně silné. To neznamená, že to naše doporučení bude antievropské, to v žádném případě.

Jana BOBOŠÍKOVÁ; moderátorka

Co říkáte jako místopředseda KSČM, spíše ano, spíše ne? Jaké je vaše stanovisko?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já svůj názor jsem už řekl, možná dokonce už i v tomto studiu a já nemám zatím důvodů ho měnit, protože já měním své názory na základě argumentů nikoliv politických názorů.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Takže prosím vaše stanovisko? Spíše ano?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Spíše ano. A vnímám to jako určitou strategickou šanci, která sice nebude jednoduchá, ale myslím si, že bude lépe čím dříve, tím lépe.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já nechci být zlomyslný, ale jak pozná volič, který chce například, já doufám, že ne, ale chce vyhovět doporučení vaší strany a chce zakroužkovat umírněné "ne", když na ten lístek nemůže nic dopsat a bude tam jenom "ano" nebo "ne". Jak se pozná kategorické "ne" od umírněného "ne"?

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

To je zajímavá otázka.

Jiří DOLEJŠ; místopředseda KSČM

Já, jestli dovolíte, bych zareagoval, abychom vám neujídali chlebíček, že se ptáme navzájem jeden druhého. Já to vnímám spíše tak, že jde o dikci toho doporuční z toho důvodu, že i volič musí vnímat, že jsme stranou, která vede na toto téma pluralitní diskusi, že jsou tady postoje různé a minimálně každý čtvrtý nebo pátý volič naší strany je pro vstup. Čili skutečně zdůrazňuje to určitý ten taktický přístup, určitou otevřenost toho přístupu. A že ten, kdo by řekněme mírném "ne", pokud schválí ústřední výbor mírné ne, tak nikdo nebude kacířován a popotahován za to, když v referendu se rozhodne pro ano.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Tak to je vlastně pozitivní zpráva.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pánové, občané budou už za tři měsíce odpovídat na otázku, která zní takto: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?" Pane poslanče, poraďte občanům. Kde je tato smlouva k dispozici, pokud by si ji někdo chtěl v češtině opravdu třeba důsledně přečíst?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Tak, teď se přiznám, že jsem zaskočen, abych řekl, kde jsou ty veřejné zdroje. Já samozřejmě mám k dispozici příslušnou literaturu, ale vzhledem k tomu, že nejsem odpovědný za tu kampaň, tak já vám v tuto chvíli opravdu neumím říci.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Já vím, ale váš pan předseda a i pan premiér říkali, že každý poslanec koalice vlastně má dělat kampaň nebo informovat o Evropské unii, takže vy teď ...

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Ano, já mám celou řadu přednášek na toto téma, veřejných vystoupení, kde rozdávám příslušné materiály, kde jsou uvedeny zásadní priority z této smlouvy.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Já vím, ale to už je všechno výběr, ale pokud ...

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Kladete-li mi otázku, kde v tuto chvíli, na jaké adrese webových stránek je celá tato smlouva k dispozici. Já se upřímně přiznávám, já to v tuto chvíli nevím. Nezlobte se, já ji mám na stole a nevím, kde ...

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Vy to víte, pane poslanče?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já asi tuším, na co narážíte, protože řada mých kolegů, kteří se chtěli s výzvou tedy referenda vypořádat, tak hledali. Hledali a nenacházeli.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Já jsem také právě hledala, tak jsem ráda, že nejsem sama.

Jiří DOLEJŠ; místopředseda KSČM

Oni hledali v podstatě celý ten obrovský protokol, který vzešel z Kodaně a který má myslím několik tisíc stránek a oni hledali tedy potvrzený překlad, který slovo od slova, písmeno do písmene seděl. Ten se na dostupných webových stránkách podle mých informací zatím nalézt nedá. A i když se dá čelit námitkou, že řadový volič by se těmito tisíci stránkami odborného právnického a tak dále textu neprokousal, mělo by to být jako jakási sineqanum podmínka, která je nutná pro zachování rovnosti přístupu občanů a informovanosti občanů a informovanosti občanů. Mělo by to být zachováno a je na pováženou, že tomu tak ještě není.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

A uděláte něco pro to, aby se občané dozvěděli, kde ta smlouva je? Já věřím tomu, že je řada občanů, kteří než udělají toto rozhodnutí, že by si ji přečetli. Nebyly by to možná miliony, ale určitě pár tisíc občanů by si ji přečetlo rádo tu smlouvu.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já jsem určitě přesvědčen, že to je dokument, který by měl být veřejně přístupný, jestli není, je to chyba.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ještě dva dotazy. Kdy bude referendum o Evropské unii? Původně se hovořilo o 15., 16. červnu, to byla neděle, pondělí. Nyní se poslanci přiklánějí k tomu, že by to měl být pátek 13. a sobota 14. června. Padlo už nějaké ... Já vím, že rozhoduje prezident, ale ze strany poslanecké sněmovny padlo už nějaké doporučení, pane poslanče? Nebo k čemu se přikláníte?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Rozhodnutí o tom, kdy přesně, ve kterém datu nebo ve kterých datech proběhne referendum, je opravdu rozhodnutí, které přísluší prezidentu republiky. On to vypíše.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

A vaše doporučení?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Pokud vím, já si skutečně nemyslím, že je to nějak zásadně podstatné. Pokud vím, doufám, že se nepletu, tak mandátový imunitní výbor, který o tom jednal, navrhuje pátek sobota, tedy třináctého i čtrnáctého, ale já si nemyslím, že je nějak dramaticky podstatné, jestli třináctého, čtrnáctého nebo patnáctého, šestnáctého.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Kvůli školní výuce, víte?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

V obou dvou případech je tam jeden volný den.

Jana BOBOŠÍKOVÁ; moderátorka

Váš názor, kdy by to mělo být?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Samozřejmě, že lze kolem toho datumu taktizovat z hlediska účasti voličů i z hlediska nákladů na provedení toho volebního aktu, ale já si myslím, že to, co je hlavní, že by občan neměl svoje volební právo hodit do koše, měl by se toho referenda zúčastnit.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Já vím, že vy nerad hovoříte o kampani ministerstva zahraničí, nicméně tam zazněl ještě zajímavý nápad ze strany ministerstva zahraničí a sice, aby firmy daly v den referenda jako gesto zaměstnancům dvě hodiny volna. Není to řekněme taková proevropská korupce za peníze zaměstnavatelů?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Hovořím o ni nerad, protože se za ni necítím odpovědný a není za ni odpovědná ani KDU-ČSL jako politická strana.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ani váš pan předseda?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Na tom trvám. Není na za ni odpovědná KDU-ČSL.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

A váš pan předseda je za ni zodpovědný nebo ne, pane poslanče?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Neodpovídám za ni já a samozřejmě politickou odpovědnost ministra za ni nese ministr zahraničí, ale současně si nikdo z nás nemůže ani vteřinu myslet, že by ministr zahraničí mohl přímo organizovat kampaň. Na to je nějaký odborný aparát, který buď uspěje nebo neuspěje.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ten nápad, kterému podléhá. A ten nápad, dát zaměstnancům dvě hodiny volna na referendum, co tomu říkáte?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

No, tak je to taková výzva, která by u některého zaměstnavatele mohla být hezkým gestem. Nechť každý zaměstnavatel rozhodne, jestli tak udělá, nebo neudělá.

Jana BOBOŠÍKOVÁ; moderátorka

Co tomu říkáte?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Já myslím, že do toho nikdo nikoho nebude nutit.

Jana BOBOŠÍKOVÁ; moderátorka

Co říkáte té výzvě vy, pane poslanče?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Mě to připadá poněkud dětinské, ale jak znám českou povahu, tak jistě se najde spousta lidí, která této možnosti využije úplně jiným způsobem.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Ale to nebude mandatorní povinnost, to bude záležet na tom zaměstnavateli.

Pořadí zprávy: 6/6 Vládní program thajské vlády na zvětšení ženských proporcí

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

A je tu poslední téma. Ženám, které nejsou spokojeny s malým poprsím, se rozhodlo svým speciálním programem pomoci thajské ministerstvo zdravotnictví. Thajky jsou ze všech stran bombardovány obrázky vyvinutých krásek ze Západu, a tak i ony chtějí být pro muže stejně přitažlivé.

/ukázka/
redaktor
Žádné vycpané podprsenky, žádný silikon, pouze hodinu denně opakovat tyto speciální pohyby a výsledek je podle thajských vědců zaručený. Krásnější a pevnější poprsí. V některých případech prý povyroste až o dvě velikosti. Do programu se zapojily desítky žen, které teď místo oběda tráví čas zkrášlováním postavy.
/konec ukázky/

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Pane poslanče, co myslíte, potřebovaly by české a moravské ženy nějaký vládní program, který by jim pomohl zvětšit a nebo zmenšit některé tělesné proporce?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Já věřím, že pokud thajské ženy vidí jakýsi vzor v západní Evropě, takže v tomto ohledu v západní Evropě už dávno jsme. Už koneckonců pani redaktorko, vy jste toho zářným příkladem.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Ježiš, já vám děkuji. Pane poslanče, váš názor?

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Tak jestli to thajské ministerstvo dělá v rámci rozvoje cestovního ruchu, to mě tak napadá jako důvod. Já si myslím, že půvab českých žen a dívek takový vládní program nepotřebuje. Koneckonců už, aby tady bylo to jaro.

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka

Takže doufám, že slyšely všechny příznivkyně KDU-ČSL. Já vám děkuji, pane poslanče, vám také. Na viděnou za týden, vážení diváci.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda KDU-ČSL

Hezký den.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Hezký den.

(Vysíláno na TV Nova 16.3.2003 v pořadu Sedmička.)