Grebeníček: KSČM je připravena vládnout a zkrotit kapitalismus

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Komunistická strana je podle svého předsedy Miroslava Grebeníčka za přijatelných podmínek připravena vstoupit do vlády a zkrotit kapitalismus, který se nyní vymyká společenské kontrole. Kapitalismus je teď utržený "z řetězu sociálního státu", řekl Grebeníček delegátům sjezdu KSČM v Českých Budějovicích.

Připomněl, že levicová ČSSD a KSČM získaly v minulých parlamentních volbách v Poslanecké sněmovně spolehlivou většinu 111 hlasů, která by jim umožnila vládnout. Sociální demokraté i ostatní parlamentní strany ale odmítají vytvořit s KSČM vládní koalici, byť obliba komunistů u veřejnosti roste.

Grebeníček obvinil ČSSD z toho, že se zpronevěřila svému programu. Slibovala podle něj sociální stát a nyní žádá další utahování opasků a veřejnou chudobu jako podmínku rozvoje ekonomiky. "Možná to nebude dlouho trvat a Lidový dům, který promrhal důvěru levicových voličů, bude pátým kolem u vozu," zdůraznil.

Šéf komunistů, který bude dnes obhajovat své předsednické křeslo, řečnil téměř hodinu. Značnou část projevu věnoval světové globalizaci, která má podle něj imperialistický a výbojný charakter. Zpochybňuje práva národů na svobodnou volbu politického a ekonomického systému, tvrdí Grebeníček. Alternativou kapitalismu je podle něj společnost solidarity a trvale udržitelných hodnot.

Nejen v EU, ale i v České republice podle Grebeníčka chybí politická vůle postavit velký kapitál pod společenskou kontrolu a vytvořit funkční daňový systém. Škrtá se naopak v sociálních rozpočtech a sociální stát přestává být jistotou Evropanů.

Komunisté, kteří jsou přesvědčeni o tom, že v Evropském parlamentě obsadí čtyři až šest poslaneckých křesel, nebudou podle Grebeníčka přijímat bezvýhradně vše, co je s evropskou integrací spojeno, i když respektují rozhodnutí většiny občanů o vstupu Česka do unie. EU není v podání Bruselu cestou do ráje a čeští komunisté spolu s evropskými partnery budou důsledně prosazovat Evropskou sociální chartu, což znamená především právo na práci a důstojný život lidí, uzavřel komunistický lídr.

ČTK, 15. 5. 2004 12:08