Grebeníček v napínavém duelu s Filipem obhájil funkci šéfa KSČM

Vojtěch Filip blahopřeje Miroslavu GrebeníčkoviČESKÉ BUDĚJOVICE - Miroslav Grebeníček zůstává předsedou komunistické strany. I když byl považován za jasného favorita, o znovuzvolení musel na sjezdu v Českých Budějovicích bojovat v napínavém souboji s místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Filipem. Ve druhém kole nakonec Grebeníček porazil Filipa o 30 hlasů a na další čtyři roky zůstává v čele komunistů.

Zbylí dva kandidáti - Miloslav Ransdorf a Václav Exner - získali jen něco přes dvacet hlasů a vypadli již v prvním kole.

Grebeníček ve druhém kole dostal hlasy 187 z 345 delegátů, Filipa volilo 157 komunistů. Staronový předseda stojí v čele KSČM již od roku 1993, funkci poté třikrát obhájil. Filip dosud v užším vedení KSČM nebyl.

Zatímco až do večera byl průběh komunistického sjezdu velmi poklidný, bez velkých emocí a předvolební nervozity, teprve po vyhlášení výsledků prvního kola tajné volby předsedy začalo napětí v kuloárech sílit. Ihned začalo zákulisní vyjednávání a přesvědčování mezi delegáty, zda mají potvrdit ve funkci osvědčeného Grebeníčka, nebo dát přednost změně a zvolit Filipa.

Útok fotografů na tribunu.Z jednoznačné volby stranického lídra se tak stala napínavá volba s nejistým výsledkem. Nepočítali s tím ani organizátoři sjezdu - výsledky volby měly být původně vyhlášeny kolem 18:00, nakonec se delegáti jméno svého staronového předsedy dozvěděli až po 20:30. Tou dobou již měli dávno být na plánovaném divadelním představení, zatímco ústřední výbor měl vybírat nové místopředsedy. Do té doby přesně dodržovaný časový harmonogram sjezdu nabral značné zpoždění. Jména pěti místopředsedů tak budou známa až pozdě večer.

Ransdorf po svém vyřazení a Grebeníčkově úspěchu novinářům řekl, že už nebude obhajovat funkci místopředsedy. "Budu dále pracovat pro KSČM, pro její budoucnost, ale ve vedení strany nebudu, nebudu kandidovat na funkci místopředsedy, protože Miroslav Grebeníček není budoucnost KSČM," prohlásil Ransdorf, který je lídrem KSČM pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Vůči dosavadnímu předsedovi se ze všech kandidátů vymezoval nejostřeji. Malý počet hlasů, které dostal, ho prý nezdrtil. Ví také, že prý existují dohody mezi Grebeníčkem a Filipem a mezi Grebeníčkem a severní Moravou o podpoře. Ransdorfových 25 voličů podle něj podpořilo "se zaťatými zuby" Filipa.

Grebeníček nakonec náskok z prvního kola, kde místopředsedu sněmovny porazil o dvacet hlasů, ve druhém kole ještě zvýšil. Potvrdily se tak předpovědi, že komunisté dají přednost dosavadnímu předsedovi, byť Grebeníčkovo zvolení nebylo zdaleka tak přesvědčivé jako v minulosti.

ČTK, 15. 5. 04 20:59