V roli aktivního pozorovatele EL

V souvislosti s víkendovou návštěvou předsedy strany Evropské levice (EL) Fausta Bertinottiho v Praze zařadil ústřední výbor na své sobotní zasedání nový bod, v němž předseda ÚV KSČM Miroslav Grebeníček shrnul přijaté postoje a výsledek ustavujícího sjezdu EL, kterého se zúčastnila delegace KSČM. Následně pak náš výkonný výbor obdržel informaci ze zakládajícího sjezdu EL a navrhl další postup. Tento jeho závěr byl na plénu ústředního výboru podrobně posuzován a bylo rozhodnuto, že KSČM se stane prozatím stranou s pozorovatelským statutem a teprve postupně bude posuzováno, zda by takto vymezený statut nemohl přejít na členský, konstatoval Grebeníček. Tato pozice nedoznala na sobotním zasedání změnu. Předseda ÚV KSČM informoval, že EL byla v Bruselu zaregistrována jako nezisková asociace, na druhou polovinu roku 2004 úspěšně požádala sekretariát Evropského parlamentu o finanční podporu. Svůj souhlas s účastí v takto uváděné parlamentní frakci musí potvrdit každý poslanec osobně takzvaným akceptačním listem. Dosud tak údajně učinilo 18 poslanců. Právě tento souhlas postačil k podání žádosti o dotaci EP, vysvětlil Grebeníček.

Josef Kůta z Brna, který se zúčastnil ustavujícího sjezdu, připomněl například podporu KSČM tomu, co se v květnu v Římě ještě včas nerealizovalo, aby byly k jednání EL pozvány další komunistické strany zejména z východní Evropy. Poslanec EP Miloslav Ransdorf řekl, že EL je historická nutnost, ale je podle něho tragédií, že vnitřní chod je vystaven člověku, který se zachoval velice nešikovně až hloupě na ustavujícím sjezdu, Helmutu Scholzovi a dvěma mladíkům z italské Rifondazione. Podle něho je potřebné, aby se KSČM jako klíčový hráč uchopila tohoto tématu. My jsme vlastně zachránili v evropských volbách výsledek pro frakci GUE/NGL, připomněl. Význam KSČM je v této chvíli větší, než jsme si vůbec schopni připustit, prohlásil.

Jsme v současnosti v roli aktivního pozorovatele a rádi bychom se svou vlastní diplomacií dopracovali k tomu, až bude v dubnu příštího roku první řádný sjezd této strany, abychom mohli do strany Evropské levice vstoupit. A mimo jiné tam účinně řešit i otázky evropské bezpečnosti a spolupráce, informoval pak o této otázce na tiskové konferenci místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš.

Haló noviny, 4. října 2004, redakce