Bílý dům "lhal ohledně hrozby od Saddáma"

Julian Borger ve Washingtonu, čtvrtek 10. 7. 2003 pro The Guardian

Bývalý pracovník americké rozvědky, který sloužil za Bushovy vlády během příprav na válku v Iráku, obvinil včera Bílý dům, že lhal ohledně hrozby od Saddáma Husajna.

Tato obvinění se objevila v době, kdy se Bushova vláda snaží zachránit svou důvěryhodnost uprostřed celé řady anonymních úniků vládních informací o zkreslení informací od americké rozvědky, aby bylo možno vykonstruovat obvinění proti Saddámovi.

Bylo to poprvé, kdy vládní pracovník vznesl konkrétní obvinění. Gregory Thielmann byl až do svého odchodu v září 2002 ředitelem ministerské výzvědné kanceláře a měl přístup k utajovaným zprávám, které se staly pro USA základem pro obvinění Saddáma, vyslovené prezidentem Bushem a jeho poradci.

Pan Thielmann včera řekl: "Jsem přesvědčen, že Bushova vláda neposkytla americkému lidu přesný obraz vojenské hrozby, kterou představoval Irák."

Přiznal, že je to částečně i vina americké výzvědné služby, ale dodal: "Většinou to však spočívá ve způsobu, jakým vyšší činitelé zneužili informací, které jim byly poskytnuty."

Jakmile demokraté požádali o parlamentní vyšetřování, vláda ostře změnila kurs. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld řekl v Senátu, že Spojené státy nešly do války proti Iráku v důsledku nových důkazů existence zbraní hromadného ničení, ale protože Washinton viděl důkazy z doby do roku 2001 po 11. září "v dramaticky novém světle".

Na včerejší tiskové konferenci řekl Thielmann, že v březnu 2003, kdy Amerika zahájila válečné operace, "nepředstavoval Irák okamžitou hrozbu ani svým sousedům, ani Spojeným státům".

Jako příklad uvedl pan Thielman, že ostrá diskuse v Bílém domě o účelu hliníkových trubice koupených Bagdádem byla "zahalena v nejednoznačnosti".

Zatímco si někteří analytici CIA mysleli, že by mohly být použity pro plynové odstředivky k obohacení uranu, nejlepší experti z ministerstva enegie měli jiný názor. Poradkyně národní bezpečnosti Condoleezza Rice však řekla veřejně, že mohly být použity pouze pro odstředivky.

Pan Thielman rovněž řekl, že neexistovala žádná významná stopa spolupráce mezi Irákem a Al-kajdou. Dodal: "Tato vláda má zpravodajský přístup založený na víře. ... Známe odpovědi -  vy nám dodejte svědectví, která tyto odpovědi podporují."

V odpověď na obvinění z velkého zkreslování pan Bush obvinil své kritiky "z pokusů přepsat historii" a trval na tom, že "v jeho mysli neexistuje pochybnost" o tom, že byl Saddám "hrozbou světovému míru."

Originál z http://www.guardian.co.uk/Iraq/Story/0,2763,995188,00.html
přeložil Milan Neubert