Vznikne evropská levicová strana

BERLÍN - Dvoudenní víkendové zasedání představitelů evropských levicových stran v Berlíně v neděli vyvrcholilo výzvou k vytvoření celoevropské strany.

Zástupci 11 komunistických a socialistických stran podepsali manifest, který by měl už v dubnu vést k oficiálnímu vytvoření takové společné formace. Mezi signatáři dokumentu je i KSČM. Z ČR se setkání ještě zúčastnila Strana demokratického socialismu. Zastoupeni byli také slovenští komunisté.

Evropa budoucí Strany evropských levicí bude Evropou proti válkám a proti neoliberalistické politice, prohlásil generální tajemník italské komunistické PRCI Fausto Bertinotti. Podle Pedra Marseta ze španělské sjednocené levice (GUE) je dnešek (neděle) dnem naděje pro všechny lidi, kteří si přejí Evropu míru a svobody . Lothar Bisky za pořádající Stranu demokratického socialismu (PDS) přiznal, že mezi jednajícími zástupci stran se projevily rozpory.

Označil je ale za překonatelné a zdůraznil, že všichni účastníci jednání v Berlíně budou za cíl, který si vytkli, bojovat. Zástupce KSČM Miloslav Randsdorf, kterého cituje agentura AP, zdůraznil, že delegáti se rozhodli úzce spolupracovat, což jim dá větší naději do nadcházejících červnových voleb do Evropského parlamentu. Společně jsme silnější, prohlásil Ransdorf.

Haló noviny, 13. ledna 2004, (čtk)


KSČM bude při vzniku Strany evropské levice

PRAHA - V portugalském Lisabonu možná vznikne v dubnu Strana evropské levice. Zástupci 11 velkých komunistických a socialistických stran v Evropě totiž o víkendu přijali v Berlíně výzvu k vytvoření celoevropské levicové strany. Iniciátory byli francouzští komunisté a německá Strana demokratického socialismu (PDS). "Je to správná a nadějná iniciativa, která dá možnost, abychom také formulovali vlastní alternativy k současnému uspořádání EU," řekl včera na dotaz Práva účastník setkání, místopředseda KSČM pro zahraniční politiku Miloslav Ransdorf. Ten je svými spolustraníky navrhován za lídra kandidátky do Evropského parlamentu. Podle místopředsedy by už na portugalské schůzce měly být formulovány "pevnější obrysy a tvar" strany. V Berlíně chyběli zástupci řeckých komunistů. "Tato strana je velmi opatrná k pokusům o podobné zastřešení. Má jít o volné sdružení, které by mohlo uspokojit různé proudy," prohlásil Ransdorf. Určité rezervy vyjádřili podle něj i přítomní portugalští komunisté, ale iniciativu výslovně neodmítli, dodal. "Severské komunistické strany zatím setrvávají v pozici určitých pozorovatelů," uvedl Ransdorf. Reagoval tak na vyjádření Lothara Biskiho (PDS), že v Berlíně se projevily spory, které jsou ale "překonatelné". Ransdorf však věří, že v Lisabonu dojde k obroušení některých názorových hrotů.

Právo, 13. 1. 2004 (gö)