Čtrnáct let po svém pádu jsou komunisté podle výzkumů jednoznačně druhou nejsilnější stranou.
Praha, 14. 11. 2003
Komunistická strana Čech a Moravy se přibližuje vrcholu, ze kterého byla před čtrnácti lety svržena. Zcela vážně mluví o tom, že už brzo usednou i v klíčových postech, z nichž lze řídit ekonomiku.
Podle průzkumu agentury TNS-Factum, zveřejněného v předvečer "sametového" 17. listopadu, je KSČM druhou nejoblíbenější politickou stranou. Pokud by se teď konaly volby do parlamentu, získali by komunisté čtvrtinu hlasů. Úspěšnější by byla jen ODS.
Komunisté chtějí příznivou situaci využít. "Duch smířenosti se vším a poraženectví jsou nenávratně pryč. Teď je třeba být ofenzívnější," říká místopředseda KSČM Miroslav Ransdorf.
Co si pod tím představit? V této chvíli především útok na ekonomická křesla. Ve státních institucích, úřadech, ve firmách. Už delší dobu komunisté chtějí například svého člověka v dozorčí radě České konsolidační agentury. "Je naprosto nezbytné, abychom měli nezkreslené přesné informace o tom, co se v této sféře ekonomiky děje," říká Ransdorf. To, že s jeho stranou musí počítat, už přiznávají i politici nynější vládní koalice. "Reálný vliv KSČM bohužel stoupá, daří se jim ovlivňovat některá hlasování," říká unionista Petr Mareš.
Klíčové ekonomické posty jsou předposledním schodem na cestě k vrcholné moci. Politický vliv v regionech už mají. V Karviné a Havířově ovládají od loňského roku poprvé v české historii dvě primátorská křesla, ve více než 350 obcích mají své starosty i zástupce v městských a obecních radách. Podnikatelů, příznivců KSČM, je v zemi bezpočet. To vše vede komunisty k prohlášením, že volby v roce 2006 by chtěli vyhrát. A vládnout. "Menší cíl si za současné situace dávat nemůžeme," říká Ransdorf.
Historik Martin Nechvátal, který se komunistickými dějinami zabývá, upozorňuje, že podobnou situaci už historie zná: "Na konci druhé světové války Gottwald o komunistech řekl: Nejsme ještě tak silní, abychom mohli vládnout sami, ale jsme už natolik silní, že oni nemohou vládnout bez nás."
Současné preference komunistů nejsou ojedinělým výkyvem. "Od loňských voleb posilují a od září svůj prognózovaný volební zisk ještě vylepšili," říká Stanislav Hampl z TNS-Factum.
HN.IHNED.CZ, 14. 11. 2003