Jak posílit moc komunistické strany. Tak lze shrnout hlavní téma zasedání ústředního výboru čínských komunistů, které včera začalo v pekingském luxusním hotelu. Straničtí vůdcové si chtějí pokračování své vlády zajistit zvýšenou kontrolou vládnutí, větší průhledností rozhodování a bojem proti korupci, která podkopává jejich důvěryhodnost.
Čtyřdenní výroční schůzku provázejí spekulace o mocenském boji mezi prezidentem země a generálním tajemníkem ÚV, jednašedesátiletým Chu Ťin-tchaem a jeho předchůdcem, osmasedmdesátiletým Ťiang Ce-minem. Ten je údajně vystaven tlaku, aby se vzdal své poslední funkce předsedy Ústřední vojenské komise.
Setkání 198 členů ÚV se koná za zavřenými dveřmi a výsledky mají být zveřejněny až po jeho ukončení.
Chu, který je u moci od roku 2002, se snaží vystupovat jako skutečný zástupce lidu. Chce zajistit legitimnost komunistické vlády tím, že strana bude více reagovat na potřeby obyvatel a přísně stíhat úplatkářství. „Výkon moci bez omezení či dohledu nutně vyústí ve zneužití moci a v korupci,“ prohlásil Chu ve středu v projevu přenášeném televizí.
Po 25 letech kapitalistických hospodářských reforem si obyvatelé stále více myslí, že vládní a straničtí činitelé se obohatili díky své moci a stykům na úkor prostých lidí, napsala agentura AFP. V době, kdy Chu pronášel projev, pekingská policie pokračovala v zadržování tisíců nespokojenců, kteří přicestovali do hlavního města se stížnostmi na nespravedlnost a korupci.
Kdo by si myslel, že slova o kontrole moci a její větší průhlednosti znamenají zavádění demokracie v západním stylů, ten by se pletl. „To by vedlo do slepé uličky,“ dal Chu jasně na srozuměnou.
Analytici tvrdí, že čínští vůdci se snaží vzít si ponaučení z pádu komunistických stran v Sovětském svazu a východním bloku. „Studují zkušenosti Sovětského svazu a východní Evropy, aby se vyhnuli jejich osudu,“ řekl agentuře Reuters čínský politolog, který nechtěl být jmenován.
Čínská komunistická strana vládne neomezeně od roku 1949. Opozici netoleruje a s disidenty zachází velmi brutálně. V posledních letech strana experimentálně umožnila nevýznamné politické změny, například volby vesnických starostů z více kandidátů či vnitrostranické volby. Vstup do strany přináší významné výhody, což vysvětluje, proč jejich počet členů stále roste. Nyní jich je 66 miliónů.
V potřebě posílit vládu komunistické strany a zachovat stabilitu jsou zajedno Chu i Ťiang, takže je nepravděpodobné, že se jejich neshody projeví veřejně, uvedla stanice BBC. Oba muži se podle ní liší například v názorech na makroekonomickou politiku. Západní analytici ale mezi nimi nevidí větší rozdíly, pokud jde o klíčové záležitosti, jako je Hongkong a Tchaj-wan, který Peking pokládá za své území.
Otevřenou otázkou zůstává, zda se stále vlivný Ťiang vzdá na zasedání funkce předsedy Ústřední vojenské komise. Podle listu The New York Times Ťiang nabídl svou rezignaci. „Avšak účelem takových nabídek je často posílit podporu pro ty, kdo je pronášejí. Jejich spojenci je pak veřejně vyzvou, aby ve funkci zůstali,“ uvedla agentura Reuters.
Hospodářské noviny, 17. 9. 2004, Ivan Feranec