ČESKÉ SOCIÁLNÍ FÓRUM

INICIATIVA ZA SOCIÁLNÍ FÓRA

O prodlouženém víkendu 25. až 28. září se v Praze pod heslem Jiný svět je možný! uskutečnilo první České sociální fórum. Tato u nás první vlaštovka vychází z tradice Evropského sociálního fóra (ESF), které se potřetí sejde 15. až 17. října v Londýně. Stejně jako Světové sociální fórum (poprvé 2001 v brazilském Porto Alegre) šlo o veřejnosti otevřenou alternativní konferenci sociálních hnutí.

Na Českém sociálním fóru po tři dny probíhaly mítinky, semináře a diskuse kolem tří tematických os, shrnujících hlavní problémy dneška: proti válkám - sociální solidarita, jiná globalizace a udržitelný rozvoj; proti neoliberalismu a privatizaci - demokracie a lidská práva; proti rasismu, fašismu a diskriminaci.

Vystoupily zde známé osobnosti jako profesor, sociolog Jan Keller, lidsko právní aktivista Petr Uhl, místopředseda Českomoravské komory odborových svazů Zdeněk Málek, poslanec a bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Vojtěch Filip, poslanci Jiří Dolejš a Václav Exner, ale také známé osobnosti anarchistických hnutí Ondřej Slačálek a Jakub Polák, ekologický aktivista Petr Štěpánek a další.

Semináře ke konkrétním problémům s dalšími osobnostmi zorganizovaly např. Sdružení nájemníků, iniciativa SOS student, mládežnická levicová a křesťanská sdružení.

Kulturní program zahrnoval street technoparty v Dejvicích, rockový koncert v klubu Delta i kubánský večer, jehož se zúčastnila také chargé d´affaires Kuby Aymée Hernández.

Na závěr se v úterý uskutečnilo shromáždění sociálních hnutí, které mělo za cíl přeměnit proběhlé diskuse v akci a shodnout se na výzvě k aktivitám namířeným právě proti válce, neoliberalismu či rasismu.

České sociální fórum vytvořilo prostor pro mnohostranný dialog parlamentní i mimoparlamentní politiky i pro alternativní kultury.

Za velký klad organizátoři považují účast členů hned čtyř politických stran - od vládní ČSSD, přes opoziční KSČM až po mimoparlamentní Stranu zelených a Stranu demokratického socialismu. Organizátoři vyjádřili své uspokojení nad tím, že se v rámci jednoho fóra sešli lidé naprosto odlišných postojů. V diskusi Proti válkám například zazněla široká škála názorů na to, jak jim zabránit. Objevily se výzvy k pokračování poklidných protiválečných demonstrací, ale také hlasy volající po bojkotu subjektů, které se zapojují či jakýmkoli jiným způsobem podporují války, nebo dokonce po stávkách jejich zaměstnanců.

Organizátoři z Iniciativy za sociální fóra nabízejí své zkušenosti, pokud dojde k uspořádání sociálních fór i v dalších městech České republiky. Praha také kandiduje na pořadatelské město příští mezinárodní přípravné schůzky ESF 2005, které se uskuteční na podzim 2005 v Řecku.

Připravována je i téměř dvěstěčlenná výprava na 3. Evropské sociální fórum v Londýně.

TISKOVÁ ZPRÁVA  28. 9. 2004
Iniciativa za sociální fóra