ČSSD se hádala o svoji evropskou jedničku

PRAHA - Ústřední výkonný výbor ČSSD včera zvolil vedoucího sociálnědemokratické kandidátky do Evropského parlamentu. Stal se jím poslanec Libor Roučka.

Volbu provázela nespokojenost a hádání. Z evropské kandidátky ČSSD včera odstoupili tři kandidáti navržení krajskými organizacemi a užším stranickým vedením. Místa opustili poslanec a někdejší předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan, předseda zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka a náměstek pražského primátora Jiří Paroubek.

Laštůvka, který byl navržen na šestém místě, nesouhlasil s tím, že do čela kandidátky předsednictvo navrhlo poslance Libora Roučka. Paroubek sice nechtěl o svých důvodech mluvit, ale deváté místo bylo pro něho asi také málo.

Bývalý ministr zahraničí, a do nedávné doby i předseda Valného shromáždění, Jan Kavan dal svým odstoupením najevo, a koneckonců to i slovně vyjádřil, že 11. místo na kandidátce považuje za nedůstojné. Dospěl prý k závěru, že stranu méně poškodí, když kandidovat nebude. Kavanovo vystoupení se stalo tučným soustem pro sdělovací prostředky, protože v něm uvedl, že mu místo na kandidátce do EP nabídli komunisté, ale on odmítl.

Místopředsedkyně KSČM Zuzka Rujbrová podle ČTK potvrdila, že komunisté s Kavanem jednali, i když tato strana bude podle ní kandidátku schvalovat až v polovině ledna, a nelze tedy hovořit v pravém slova smyslu o nabídce volitelného místa. Uvedla, že KSČM by dokázala mnohem více než ČSSD ocenit Kavanovy zásluhy v zahraniční politice. Řekla, že jeho vyjádření pro Novu chápe tak, že už se rozhodl. Dodala, že komunisté podobně jednají i s dalšími lidmi, kteří nejsou členy KSČM.

Haló noviny se zeptaly některých dalších čelných funkcionářů KSČM, jak vnímají Kavanovo odstoupení i odmítnutí nabídky vstupu na kandidátku KSČM. Jejich odpověď vyzněla jednoznačně. Kavanovo zařazení na 11. v ČSSD považují opravdu za nedůstojné už vzhledem k důležitým funkcím, které na mezinárodním poli vykonával. Potvrdili i to, že šlo o nezávazné jednání, protože i když si Jana Kavana jako diplomata s levicovým smýšlením (což o ČSSD už dnes říci nemohou), musel by projít jako ostatní kandidáti tajnou volbou, která bude 25. ledna. To, že se Jan Kavan rozhodl odstoupit chápou, stejně jako důvod, který udal - že je člen ČSSD.

Předsedkyně pražské ČSSD Petra Buzková včera vyjádřila s kandidátkou nespokojenost. Podle kuloárů Lidového domu se prý však na jednání krajských předsedů s vedením strany, když se rozhodovalo o pořadí kandidátů, vůbec nedostavila.

Právě členové výboru za pražskou organizaci ČSSD byli nejkritičtější. Poslanec Karel Šplíchal napadl to, že na kandidátce není na volitelném místě žádný její kandidát, přestože má vhodné osobnosti. Na volitelných místech mu chybí osobnosti známé v Evropě jako Laštůvka a Kavan, ale i Paroubek a předseda Masarykovy dělnické akademie Miloslav Suchánek, který pracoval v mnoha institucích při Evropské komisi.

Za ostudu sociální demokracie označila členka výboru Světlana Navarová to, že na volitelném místě kandidátky není žádná žena. Takový výběr nehodlá podpořit.

Haló noviny, 15. prosince 2003, (haš)