Pozor, přichází globalizace!

František Čuba

Bývalý šéf Slušovic na semináři komunistů hovořil o tom, jak odolat nadnárodním korporacím

FRÝDEK-MÍSTEK -  Problémy zemědělství byly tématem sobotní přednášky bývalého slušovického bossa. Otázku, zda vstoupit či nevstoupit do Evropské unie, ale František Čuba nezodpověděl.

˝Pokud chce české zemědělství obstát, musí se přebudovat. Není schopné přežít, bez ohledu na to, jestli do Evropské unie vstoupíme nebo nevstoupíme.˝ Takový je závěr zhruba hodinové přednášky bývalého slušovického bossa Františka Čuby, kterou přednesl na komunistickém semináři ve Frýdku-Místku. Sobotní seminář, jehož pořadateli byli moravskoslezští komunisté, měl jasné téma - ˝Evropská unie pro a proti˝. Bývalý šéf slušovického agrokombinátu byl na semináři řečníkem z nejváženějších. ˝Největší autorita československého zemědělství ... ve Slušovicích dokázal, že zázraky se dějí,˝ vítali Čubu komunističtí organizátoři. Ten se jim odvděčil přednáškou, kterou měl spolu se svým někdejším slušovickým kolegou Josefem Hurtou připravenou do detailů. A to včetně techniky. Čubova slova doprovázela na promítacím plátně řada grafů a technických dat. Jestli je podle Františka Čuby něčeho českým zemědělcům skutečně zapotřebí, pak je to odolat tlaku nadnárodních korporací. ˝Lze vybudovat podnik, kde bude kukuřice pěstována na sto tisících hektarech. Náklady se tak sníží až o třicet procent. Před více než dvanácti lety jsme v Agrokombinátu Slušovice pěstovali kukuřici již na padesáti tisících hektarech,˝ přesvědčoval František Čuba přítomné o tom, že právě velkovýroba je jednou z cest, ˝jak odolat tlaku globalizace a nadnárodních kartelů˝.

Žádné informace nepodávám

˝Hlavním problémem našeho zemědělství bude vůbec jeho existence,˝ varoval Čuba před přicházejícími změnami. ˝Za deset let po vstupu do Evropské unie se mohou náklady zemědělců zvýšit až o sto procent...˝ Zda hlasovat pro vstup, či proti vstupu do Evropské unie, taková přímá rada už však z úst Františka Čuby v sobotu nezazněla. Jakýkoli pokus o rozhovor striktně odmítl: ˝Ne, ne, ne, v žádném případě nepodávám žádné informace,˝ vyloučil žádost o rozhovor Čuba, jehož jméno podle obchodního rejstříku figuruje v dozorčích radách několika tuzemských firem. ˝Pokud máte nějaké dotazy k zemědělství, obraťte se na docenta Hurtu,˝ ukázal Čuba v předsálí na svého kolegu. Mezitím čekal, až přijde čas na psané dotazy z publika. Zodpověděl tři. Hlavně nic osobního. ˝Kde skončí globalizace?˝ ˝To můžeme těžko uvést,˝ odpověděl Čuba. Podle něj hrozí, že ze sta lidí si brzy práci najde jen deset. ˝Ze zbytku se stanou vyloučení a zapomenutí,˝ varoval někdejší slušovický šéf. Konce semináře již však nevyčkal a odjel ve svém luxusním BMW s řidičem. Kromě Františka Čuby a českých i slovenských komunistů vystoupil na semináři s protievropsky laděným referátem i sociolog Jan Keller. Obdobné semináře pořádají moravskoslezští komunisté na Frýdecko-Místecku každoročně již dvanáct let. Mezi omluvenými, kteří kvůli pracovnímu zaneprázdnění nebo nemoci letos nakonec nedorazili, přestože účast přislíbili, byli i lékař Rajko Doleček, básník a filozof Egon Bondy nebo autor dnes již téměř legendárních prorežimních úvodníků normalizačního Rudého práva Jaroslav Kojzar.

Lidové noviny, Domov, 31.03.2003, Jan Král