Daňový přístav?

Spojené státy dnes mají oproti jiným velkým průmyslovým zemím nejnižší daně. Oznámila to Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden, když vydala roční přehled daní svých členů.

Kliknutím na obrázek ho zvětšíte do čitelné velikosti.Jenom Mexiko vybíralo nižší míru daní, vyjádřenou jako procento hrubého domácího produktu (GDP). Švédsko, představitel vysokých daní, vybralo na daních oproti USA přesně dvakrát větší podíl ze svého GDP - 50,8%.

Není ale vůbec jasné, zda američtí daňoví poplatníci čelí nižšímu břemenu, protože se statistika OECD nesnaží zavést opravu na různé služby, jako jsou třeba péče o zdraví nebo vyšší vzdělávání, které země poskytují.

Po většinu uplynulých třiceti let směřoval trend v daních ve vyspělém světě nahoru, protože země poskytovaly více služeb a protože rostla byrokracie. Kolem roku 2000 se však trend obrátil a daně začaly klesat.

Poslední přehled ale ukázal, že daňová zátěž zase začala v roce 2003 narůstat alespoň ve 13 zemích. Jeffrey Owens, ředitel Centra pro daňovou politiku a administraci OECD, řekl, že si myslí, že klesající trend zůstává nedotčen kvůli snahám o daňové reformy a globální konkurenci. Připustil však, že hodně zemí ovlivnily rozpočtové problémy.

V průběhu doby položila většina rozvinutých zemí důraz na spotřební daně. Ze 30 členů OECD dnes takovou národní daň vybírá 29 - jedinou výjimku představují USA, ačkoliv většina amerických států vybírá daň z prodeje.

Tato skutečnost může být jedním z důvodů, proč v minulých letech vykazovali Američané oproti ostatním státům daleko větší ochotu spotřebovávat a mnohem menší ochotu spořit.

Trend ke spotřebním daním odrážel skutečnost, že se taková daň relativně jednoduše vybírá a že se jí dá jen obtížně vyhnout. To se však může kvůli internetu změnit. Owens řekl, že existují náznaky větších snah se těmto daním vyhnout. Snahy evropských zemí takovému posunu zabránit se ztížily kvůli předpokladu, že rezidenti Evropské unie mohou nakupovat, kde chtějí. EU tento týden oznámila, že podává žalobu na Británii za její snahu omezit nákup alkoholických nápojů v zemích EU, kde jsou daně a ceny nižší.

Floyd Norris, International Herald Tribune
Sobota, 23. října 2004

Z originálu Tax haven? přeložil Milan Neubert, 31. 10. 2004