BERLÍN/LONDÝN/PAŘÍŽ 22. března (ČTK) - V evropských zemích opět demonstrovaly proti válce s Irákem statisíce lidí. Hodně osob se sešlo například v ulicích německých, britských a francouzských měst.
V centru Berlína se podle policie shromáždilo 30.000 lidí, podle pozorovatelů jich však bylo nejméně 40.000 a organizátoři jsou přesvědčeni, že počet byl ještě vyšší. Představitelé antiglobalistů a odborů protestovali konkrétně proti tomu, že vláda otevřela vzdušný prostor americkým letounům, které se účastní války. Další tisíce lidí demonstrovaly v Mnichově, Hamburku a v dalších městech.
Mnoho lidí pochodovalo ulicemi Londýna za zvuků píšťal a bubnů. Podle policie se jednalo o desetitisíce, podle organizátorů o statisíce. Rozhodně jich bylo méně než 15. února, kdy jich protestovalo proti válce přes milion. Podle místních komentářů se mnohým lidem zdá vhodné, bez ohledu na vlastní přesvědčení, být solidární s britskými vojáky, kteří v Iráku bojují.
"Myslím, že to, co dělají Iráčanům, je hrozné. Tony Blair by měl raději poslouchat svůj lid než svého nejlepšího přítele George Bushe," řekla jedna z mladých účastnic demonstrace Beatrice Morrisová. "Pryč s Blairem!" a "Přivez nám zpět naše chlapce!" skandovali lidé.
Desetitisíce se na výzvu stovky sdružení, organizací a stran sešly odpoledne v Paříži. "Ne válce proti Iráku. Spravedlnost pro Blízký východ" stálo na hlavním transparentu demonstrace. Protestu se zúčastnila i skupina Američanů žijících ve Francii. "Bush musí přestat rozdělovat svět," tvrdil jeden z nich, který na sobě měl tričko s portrétem Bushe a nápisem "Hledaný válečný zločinec". Demonstrace byly svolány také v dalších městech, například v Lille, Dijonu, Bayonne, Toulouse, Štrasburku, Lyonu, v Rennes a v Rouenu.
Ve Vídni pochodovalo asi 25.000 osob. Zněly protiamerické slogany, například "Spojené státy agrese". Někteří demonstranti pálili americké vlajky. "K tomu, co se děje v Iráku, nemám slov. Bombardují města, kde žijí miliony civilistů," řekl místní 28letý herec Fedja Stukan.
V Bruselu demonstrovalo asi 6000 osob u ambasád USA a Španělska, které chránila policie. Některým účastníkům protestů se přesto podařilo hodit kameny a klacky na objekty. Nikdo nebyl zatčen. Dva lidé se lehce popálili, když se snažili spálit vlajku USA.
Asi 20.000 protestujících pochodovalo centrem švýcarského Bernu a vyzývalo k zastavení vojenského tažení. Demonstraci zorganizovaly mírové organizace, odbory a levicové politické strany. Protestující v čele pochodu nesli transparent "Stop válce v Iráku, žádné krveprolití pro ropu".
V Itálii vyšly tisíce převážně mladých lidí v protestním pochodu směrem k základně NATO poblíž Neapole. V Římě poškodili protiváleční aktivisté několik benzinových pump a mezi stožáry u památníku neznámému vojínovi vyvěsili ohromný transparent vysmívající se italskému premiérovi Silviu Berlusconimu. Stovky turistů a Římanů sledovali požárníky, jak jej odstraňují. Policie uvedla, že devět demonstrantů bylo zadrženo. Demonstrace se konaly i v dalších italských městech.
V Aténách, kde v pátek protestovalo přes 200.000 lidí, se dnes sešlo asi 30.000 osob. Organizátoři vysvětlili menší účast tím, že se jedná o třetí demonstraci v řadě, přičemž mnohé lidi odradily páteční incidenty vyvolané provokatéry.
Asi 10.000 osob skandovalo protiamerická hesla u velvyslanectví USA v Kodani. Lidé také odsuzovali dánskou vojenskou účast na operaci proti Iráku. "Dánská vláda se stala sluhou Ameriky," zaznívalo v projevech řečníků.
Desetitisíce osob vyjadřovaly nesouhlas s válkou také ve Stockholmu. Mezi účastníky byla i švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová. V projevu vyzvala mezinárodní společenství, aby zabránilo případným represím turecké armády proti iráckým Kurdům v severním Iráku.
Desetitisíce osob dnes demonstrovaly i ve Španělsku, ve Finsku a v dalších evropských zemích i jinde ve světě. V ČR od čtvrtečního zahájení vojenské operace proti Iráku se konalo několik protestů, ale s nevelkou účastí.