PRAHA - Rozpory v KSČM okolo kauzy předlistopadového tajemníka ÚV KSČ Karla Hoffmanna pokračují. Místopředseda strany Jiří Dolejš včera vyjádřil nesouhlas se svým kolegou, místopředsedou KSČM Vojtěchem Filipem, který ve středu pro Právo prohlásil, že Hoffmann byl odsouzen v politickém procesu.
"Hoffmann prostě není Dimitrov. Aby šlo o politický proces, jak je známe z 50. let, nesměl by Hoffmanna odsoudit nezávislý soud. Muselo by se prokázat, že soudce rozhodoval na základě politické objednávky," řekl včera Právu Dolejš. Bulharský komunista Dimitrov se v tzv. lipském procesu sám obhájil před obviněním, že v roce 1933 zapálil Říšský sněm. Hoffmann podle Dolejše nese jednoznačnou politickou vinu za své počínání po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. "Jiná věc je věk, jistě není vhodné vězněním ubližovat 80letému muži," poznamenal Dolejš.
Jeho názor, že kauza sice je politická, soudní proces ale nikoli, sdílí většina lidí, kteří na otázku Myslíte si, že Karel Hoffmann byl odsouzen v politickém procesu? odpovídají na internetové stránce KSČM. Zhruba tři čtvrtiny respondentů volí Ne.
Předseda KSČM Miroslav Grebeníček očekává ve straně diskusi. Řekl, že strana ukáže, že její "postoj je vyzrálý a jednoznačný". V pátek 20. srpna, tedy den před 36. výročím okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, se sejde výkonný výbor KSČM. Podle dobře informovaného zdroje Hoffmannova kauza nezmění názor, jaký výbor zaujal už ke 30. výročí okupace v roce 1998.
Výkonný výbor komunistické strany tehdy v prohlášení zdůraznil, že se vpád vojsk konal s tichým souhlasem USA, protože na demokratizaci socialismu neměla zájem žádná z mocností. "Násilný vstup vojsk posloužil spíše ku prospěchu zemí kapitalistické orientace," stojí v šest let starém prohlášení, které končí slovy: "Stín mocenského zásahu pak hluboce ovlivnil možnosti rozvoje socialismu u nás a negativně ovlivnil i postavení levice v celé Evropě."
Právo, 13. 8. 2004, (trj)