Evropská levice jednala v Dublinu

DUBLIN (od našeho zvláštního zpravodaje) - Evropská sjednocená levice/Severská zelená levice je čtvrtou největší frakcí v Evropském parlamentu (EP). V jejím rámci působí také tři pozorovatelé z řad KSČM. Představitelé radikálně levicových stran, které sdružuje, se sešli 22. až 25. března v irském hlavním městě Dublinu, aby před červnovými evropskými volbami zhodnotili výsledky pětileté práce v EP. Seznámili se také s aktuálním vývojem v neklidném Severním Irsku.

Dublin nebyl jako místo konání konference Evropské sjednocené levice/ Severské zelené levice (ESL/SZL) vybrán náhodně. Irsko je totiž v současné době předsedající zemí Evropské unie. Do hlavního města zeleného ostrova se sjeli představitelé radikálně levicových stran z členských i přistupujících zemí EU. Za KSČM se zúčastnili pozorovatelé v EP Kateřina Konečná a Jiří Maštálka. Dublinské setkání mělo nabitý program. Pro další práci frakce ESL/SZL bylo zásadní hodnocení jejího pětiletého působení v Evropském parlamentu. To zahrnuje nejen účast na jednáních výborů tohoto orgánu, ale i spolupráci s mírovými organizacemi či odborovými centrálami. Účastníci konference hovořili také o možnosti další součinnosti po červnových evropských volbách, kterých se poprvé v historii zúčastní občané České republiky. Při této příležitosti vyslovili přesvědčení, že volbami do EP projdou úspěšně radikálně levicové strany z nově přistupujících zemí, tedy i KSČM. Její práce je ostatně v ESL/SZL vysoce hodnocena.

Konferenci zahájil předseda frakce Francis Wurtz. Věnoval se především aktuálnímu dění ve světě. Odsoudil vraždu šajcha Ahmada Jasína, která podle něj rozhodně nepřispěje k uklidnění situace na Blízkém východě. Nevyhnul se ani madridským teroristickým útokům a výsledkům španělských voleb. Uvítal vítězství socialistické strany premiéra José Luise Zapatera. Podle místopředsedkyně ESL/SZL Sylvie-Yvonne Kaufmannové frakce pracovala celých pět let v dobré a přátelské atmosféře. Poděkovala Wurtzovi za jeho působení v předsednickém křesle. Místopředsedkyně frakce Pernille Frahmová pak navrhla, aby se ESL/SZL v příštím volebním období zaměřila také na zemědělskou politiku EU. Měli bychom z tohoto problému vytvořit téma, prohlásila. Stejně jako Kaufmannová se domnívá, že by ESL/SZL měla výrazně zlepšit spolupráci s médii. Salvador Jové se také vyjádřil k výsledku španělských voleb. Je to dobrá zpráva pro Španělsko i pro celou Evropu, zdůraznil.

Belfast - město rozdělené zdí

Neméně důležitým a zajímavým bodem programu byla celodenní návštěva severoirského Belfastu, města rozděleného na katolickou a protestantskou část. Představitelé ESL/SZL se setkali s primátorem Belfastu a hlavním evropským kandidátem Sociálně demokratické a dělnické strany Martinem Morganem, předsedou Sinn Féin Gerry Adamsem a hlavní evropskou kandidátkou této strany Bairbre de Brun. Hovořilo se především o aktuálních problémech mírového procesu v Severním Irsku. Adams míní, že neexistují problémy, které by nešly vyřešit. Urovnání konfliktu podle něj komplikuje to, že se problém Severního Irska dostal do stínu událostí v Iráku či Izraeli. Navíc je, jak uvedl, velmi těžké jednat o mírovém urovnání s britským premiérem Tonym Blairem. Jak se může zapojit do mírového procesu skutečně demokraticky, když požehnal nelegálnímu útoku na Irák, prohlásil. Pro pochopení kořenů letitého konfliktu v Severním Irsku byl důležitý několikahodinový pobyt v severní části Belfastu. Vedle velmi složitých sociálních podmínek života v této katolické části města šokovala především betonová zeď, která odděluje znepřátelené strany a místy dosahuje výše několikapatrového domu. Stísněnou atmosféru dokreslovaly také všudypřítomné pomníky obětem násilí ze strany probritských paramilitárních jednotek.

Haló noviny, 30. března 2004, Jiří OVČÁČEK