V následujícím oddíle chceme seznámit čtenáře s politicky nebo myšlenkově významnějšími texty, resp. jejich částmi. Vybírá redakce Bulletinu. V případě, že zařazujeme text neúplný, označujeme vynechávky - vždy nepodstatné - obvyklým způsobem. Text českého provolání - petice, jakož i původní americké iniciativy a francouzské odpovědi najdete v předchozích číslech tohoto Bulletinu.
25. února 2003
Pane prezidente,
Vážené dámy, vážení pánové,
dovolte nám, autorům české protiválečné petice NIKOLIV NAŠÍM JMÉNEM, vyjádřit hluboké a upřímné uznání Vám, prezidentu republiky, francouzské vládě a všem těm francouzským občanům, kteří se stavěli a stavějí proti hrozící válce.
Svébytnost a politická nezávislost naší země je pro nás drahá a důležitá. Ovšem pod suverenitou Česka autoři a signatáři petice, jakož i většina našich občanů nerozumějí to, že naše republika pomůže Spojeným státům americkým a Velké Británii demontovat mezinárodní právo a zabíjet nevinné lidi. Pokud vláda České republiky zaujímá opačnou pozici, nejedná v souladu s vůlí většiny českých občanů.
Proto se na Vás obracíme s prosbou tlumočit příslušným osobám a místům hluboký respekt. Zároveň vyjadřujeme v rámci našich skromných možností podporu postoji Francie, pokud tento zůstane ve výše uvedeném smyslu nezměněn.
V úctě a se solidárními pozdravy
Jan Keller, Ostrava, Tchéquie
Petr Schnur, Hannover, Allemagne
Jan Tesař, Paris, France
[Text reaguje na mezinárodní diskusi a zápletku, na jejímž počátku byla poslední Havlova iniciativa ve funkci prezidenta, jeho super-americké válečnické stanovisko, na něž pak francouzský prezident Chirac v polemice nešťastně reagoval. - Pozn. red. Bulletinu]
Vážený pan
Vladimír Špidla
předseda vlády ČR
Vážený pane předsedo vlády,
před více než měsícem Vám byla zaslána petice požadující stažení české jednotky z Perského zálivu a stavějící se proti účasti naší země v připravované agresi proti Iráku. Petice byla podepsána jmény Petr Schnur a Jan Keller. Neodpověděl jste nám. Proto Vám petici posíláme znovu. Tentokrát ji spolu s námi a dalšími čtyřmi spoluautory podepsalo několik tisíc českých občanů, zčásti Vašich bývalých voličů. Svůj požadavek důrazně opakujeme a navíc Vám klademe tři následující otázky:
Vážený pane předsedo vlády, tisíce lidí, kteří spolu s námi podepsali petici „Nikoliv naším jménem“, netrpělivě čekají na Vaše odpovědi. Také na nich záleží, jak dopadne referendum o našem vstupu do Evropské unie. Věřte, že bychom do ní nechtěli vstupovat jako pátá kolona hájící zájmy, které s evropskými hodnotami nemají pranic společného.
Za autory a signatáře petice: Jan Keller
V Ostravě dne 10. 3.
(podstatná část)
[...]
1. Vysoce specializovaný prapor radiační, chemické a biologické obrany Armády ČR, který je v Kuvajtu dlouhodobě umístěn, není součástí „vojsk agresora“, jak tvrdíte ve svém dopise. Prapor je připraven zapojit se do záchranných a humanitárních prací v případě, že budou použity zbraně hromadného ničení proti civilnímu obyvatelstvu nebo proti koaličním jednotkám či v případě, že vznikne podezření na použití těchto zbraní, a dále se bude podílet na likvidaci následků katastrof v oblasti působení praporu.
2. Nejsem informován o tom, že by Bushova vláda usilovala o získání souhlasu členů Rady bezpečností nečestným způsobem. Spojené státy jsou z našeho hlediska spojencem v NATO, s kterým udržujeme standartní diplomatické styky, mezi něž v žádném případě nepatří podezírání a obviňování z morálních poklesků.
3. Nedomnívám se, že by se Česká republika stala poslušným satelitem kterékoli velmoci ani že by se podílela na rozbíjení evropské jednoty. Dotaz na můj vztah k 28. říjnu považuji v této souvislosti za ideologický a z hlediska ostatních dotazů za irelevantní. Mám zato, že nejen já, ale celá vláda svými činy dokazujeme, že ctíme demokratické principy a naplňujeme své programové prohlášení.
S pozdravem
Vladimír Špidla
[...] Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR se na své 7. schůzi dne 19. března t.r. zabýval Vaší peticí týkající se války v Iráku.
Členové se s obsahem petice seznámili,.vzali ji na vědomí a rozhodli se s jejím obsahem seznámit všechny senátory.
S pozdravem
Daniel Kroupa
[...] Vaše stanoviska [...] nepovažujeme z několika důvodů za uspokojivá a proto se na Vás obracíme znovu s následujícími námitkami, které se týkají Vámi zmiňovaných skutečností.
1. Jestliže je naše vojenská jednotka součástí “koalice ochotných“, pak je nutné občanům objasnit, na čí popud a na základě jaké smlouvy se v Kuvajtu nachází. Mandát OSN to ze známých důvodů být nemůže, na povinnost kolektivní obrany NATO se rovněž odvolávat nelze (jeho statuty dovolují vojenské operace jen za účelem obrany, nikoliv preventivní útočné války). Jedná se o bilaterální smlouvy mezi ČR a USA či Velkou Británií? Pokud takové smlouvy existují, měla by o nich být veřejnost informována, včetně důsledků, které z nich pro tuto zemi vyplývají. Máme se například domnívat, že v budoucnu bude vláda České republiky nasazovat armádu nebo její součásti všude, kde se budou svévolně vojensky angažovat USA a Velká Británie, popř. jiná „spřátelená“ země?
Navíc z celé situace jasně vyplývá, že naše jednotka nebyla vzhledem k válečným operacím v neutrálním postavení; i Vy sám jasně mluvíte o pomoci “koaličním jednotkám“. Je tedy evidentní, že se nejedná o neutrální pozici, nýbrž o podporu jedné bojující strany, v tomto případě té útočící.
2. Nejste-li informován o bezpříkladném nátlaku USA na nestálé členy RB OSN, pak jde nejen o politováníhodnou, ale o bezpříkladnou věc. Můžeme-li Vám pomoci, rádi Vám zašleme několik ukázek snadno doložitelných kroků USA (včetně ekonomických sankcí) proti neposlušným zemím, jakou byl již v roce 1991 Jemen. Jsme přesvědčeni, že politikovi ve funkci předsedy vlády by neměly unikat informace dostupné i řadovému občanovi mj. prostřednictvím involvovaných států v masových sdělovacích prostředcích, zejména jde-li o vytváření podmínek pro svévolné zahájení agrese vůči jiné zemi. Válečná procedura se všemi průvodními jevy, kterou USA a Velká Británie světu předvedly a nadále předvádějí, představuje od založení OSN v roce 1945 vzhledem k mezinárodnímu právu nebývalý precedens, připomínající postup nacistického Německa vůči Společnosti národů a okolnímu světu koncem 30. let. Tyto holé skutečnosti se jen těžko dají odbýt poukazem na standartní diplomatické styky.
3. Spojené státy a Velká Británie svým napadením Iráku, kterým se provinily proti všem základním mezinárodním úmluvám (Charta OSN, Ženevská konvence aj.), pohřbily nejen zdravý rozum, humanitu a mezinárodní právo. Otázka týkající se vztahu současné české politické reprezentace k odkazu 28. října není tedy ideologická, nýbrž naopak naprosto věcná a legitimní. Jedním z úhelných kamenů politiky Masarykovy a Benešovy republiky byla úcta k mezinárodnímu právu jakožto jedině objektivně přijatelné platformě mezinárodních vztahů, založených na solidaritě, konsensu a rovnoprávnosti, nikoliv zvůli, násilí a právu silnějšího. Respektování platného (mezinárodního) práva patří k základním pravidlům demokracie.
K základním principům demokracie patří rovněž respektování vůle lidu. Podle našeho názoru neopravňuje zástupný volební mandát k ignorovaní většinového názoru (jak ukázaly sociologické průzkumy) obecně, natož pak v tak závažné věci, jako je ať již aktivní nebo pasivní spoluúčast na útočné válce. Pokud by se podporou americko-britské agrese mělo naplňovat programové prohlášení vlády, potom by bylo nutné objasnit, ze které jeho části vychází. To by umožnilo, aby se voliči a voličky v budoucnu lépe orientovali v předvolební záplavě slov.
4. Klademe si otázku, proč předseda vlády trpí nekvalifikovaná, nekompetentní a rovněž z hlediska hodnověrnosti vlády vysoce problematická vystoupení ministra zahraničí Svobody. Jeho výstupy a tvrzení pronášená před naší i zahraniční veřejností vyvolávají dojem desorientace české vlády. Svými výroky (např. hodnocení iráckého školství a zdravotnictví přednesené v Bruselu) prozrazuje pan ministr buď úmysl manipulovat s veřejností anebo naprostou neznalost dotyčné problematiky. V obojím případě je nepřijatelné, aby naši zemi a její občany zastupoval na mezinárodním fóru takto nekvalifikovaný člověk.
5. Pozoruhodná skutečnost, že na postoji české vlády nic nemění mezinárodní právo, vůle většiny občanů, zdravý rozum a dokonce ani jasné stanovisko Vaší strany na jejím nedávném sjezdu, zpochybňuje její demokratickou legitimitu. Vyvstává totiž podezření, že se vláda zodpovídá někomu jinému nežli jedinému suverénovi moci - občanu našeho státu (Ústava České republiky, hlava první, základní ustanovení, Čl. 211). Jedná se pouze o vstřícnost České vlády, s níž se snaží vyhovět požadavkům velmocenské politiky USA, nebo se zde projevují vlivné nátlakové skupiny? Veřejnost České republiky musí být informována o tom. čí a jaké zájmy sleduje její vláda, rozhoduje-li o účasti na protiprávní válce.
Vážený pane premiére, jistě víte nejlépe sám, že evropská politika, jejíž součástí jsme, vyžaduje také politiky evropského formátu. V tomto smyslu očekáváme Vaši odpověď.
Považujte, prosím, tento dopis za otevřený.
S úctou
Horyna
Keller
Nápravník
Schnur
Tesař