PAŘÍŽ - Po loňské Florencii se účastníci Evropského sociálního fóra (ESF) rozhodli vyměnit si názory a zkušenosti v boji proti bezhlavé globalizaci, diktátu nadnárodních monopolů a americké unipolarizaci planety ve městě nad Seinou, ve stínu Eiffelovy věže, resp. v sousedních lokalitách jako Saint Denis, Bobigny a Ivry sur Seine.
Fórum, které se letos prezentuje především snahou o hledání alternativ kapitalistické globalizace na desítkách diskusních seminářů, plenárních zasedání, workshopů a ateliérů, vyvrcholí dnes odpoledne několikasettisícovým manifestačním pochodem z náměstí Republiky, shromážděním za světovou solidaritu pod heslem Za spravedlivou Evropu a svět bez válek. Zítra pak celý maraton zakončí Konference sociálních hnutí z celé Evropy nebo např. festival hip hopu.
Účastníky setkání té nelhostejné části populace starého kontinentu totiž nejsou jen suchaři vysedávající na diskusích, jsou jimi hlavně normální mladí lidé s ideály a snahou pomoci v mezích svých možností.
Na rozdíl od festivalu mládeže je ovšem ESF otevřeno aktivistům všech generací, čehož využili např. J. G. Potamianos, někdejší viceadmirál paktu NATO, či José Bové, známý antiglobalista a bojovník za práva zemědělců utiskovaných diktátem Bruselu. Právě jeho účast na semináři francouzských socialistů v Le Villette se neobešla ve čtvrtek bez menších incidentů, ale smysl celého projektu nijak ohrožen nebyl.
ČR přijelo reprezentovat přes 60 delegátů z nejrůznějších převážně nadstranických organizací levicové mládeže, výjimku tvoří zástupci KSČM a Strany demokratického socialismu. KSČM už od minulé neděle v Paříži zastupuje předseda KSM Zdeněk Štefek. Ten se zapojil do práce hned první z přijatých deklarací ESF, kterou je dokument mítinku evropských levicových stran Novou dynamikou za jinou Evropu. KSM Štefek zastupoval jako řečník na dvou seminářích - Kapitalismus ve střední Evropě a jeho sociální a politické souvislosti a Za Evropu bez NATO, evropské armády a základen USA. Na prvním odsoudil polistopadový společenský systém v ČR jako cestu k neokolonialismu, zdůraznil pozitiva systému do r. 1989, který vystřídal proces likvidace všeho, co dosud fungovalo. Hovořil o přerozdělování vlastnictví prostřednictvím podivných restitucí, neprůhledných privatizací, tunelování a uzákonění daňové politiky, kterou chudí doplácejí na bohaté. To ruku v ruce s rozbitím Československa, likvidací průmyslu a zemědělství, podřízením se diktátu MMF, NATO a struktur EU.
To vše ruku v ruce s rostoucí inflací, neúnosnými deregulacemi, likvidací sociální sítě, zvyšující se nezaměstnaností, permanentním rozevíráním se nůžek mezi společenskými vrstvami, programovou likvidací středního stavu, absencí bytové politiky, finančními problémy ve vědě, výzkumu a vzdělávání i ve zdravotnictví. Včera Štefek představil delegátům loňský pražský kontrasummit, který KSČM zorganizovala jako protest proti souběžně probíhajícímu summitu NATO. Přítomní se shodli na zbytečnosti tohoto útočného paktu, na potřebě nahradit intervenční a okupační síly armádami obrannými, do suverénnosti jiných zemí se nevměšujícími.
Haló noviny, 15. listopadu 2003, Roman JANOUCH