LONDÝN - Výzvou k mírové a sociálně spravedlivé Evropě skončilo včera v Londýně třídenní Evropské sociální fórum (ESF). Jeho účastníci by chtěli příští rok 19. března uspořádat celoevropskou demonstraci v Bruselu před summitem EU.
Na fóru bylo podle pořadatelů kolem 20 000 lidí z Evropy, Afriky či Latinské Ameriky. Mezi 185 účastníky z ČR byli podle mluvčího Iniciativy za sociální fóra Miroslava Prokeše členové známých ekologických, mírových organizací, obránci lidských práv, křesťané i mladí levicoví radikálové. Někteří přítomní kritizovali skutečnost, že se fórum konalo v nejdražším městě Evropy, takže byla znemožněna účast opravdu chudých. Kritice z několika míst se nevyhnul ani levicový londýnský starosta Ken Livingstone, který fórum umožnil a měl nad akcí záštitu. Skupina anarchistů v sobotu obsadila pódium před jeho projevem a kritizovala skutečnost, že se Livingstone vrátil do britské Labouristické strany, která nese odpovědnost za válku v Iráku.
Válka byla velkým, i když ne jediným důležitým námětem debat. Nesčetně seminářů, přednášek a debat bylo prostorem pro výměnu názorů pro organizace širokého názorového rozpětí, od odborů, přes odpůrce války, rasismu a ekologické iniciativy až po bojovníky za rovnoprávnost nejrůznějších menšin. Debata byla prakticky nepřetržitá. Cílem pořadatelů bylo vyburcovat politiky, aby si uvědomili, jak a v čem se vzdálili voličům. Jedna z prominentních účastnic Susan Georgeová napsala v deníku The Guardian, který byl mediálním partnerem akce, že představa o fóru vznikla v roce 2000 v Brazílii jako reakce na neoliberalistický festival, každoroční Světové ekonomické fórum ve (švýcarském) Davosu . Napsala, že Davos - lidé, kteří se tam scházejí, a instituce, které představují, dominují světu, vytvářejí stále větší sociální nerovnost, ničí demokracii a vedou všechny k planetárnímu kolapsu. Přesvědčení, že pro svět existuje jiná cesta a varianta vývoje než ta, na kterou se nyní dal, bylo společné všem účastníkům fóra.
Haló noviny, 18. října 2004, (čtk)