Grebeníček nebude kandidovat do Evropského parlamentu

Na tiskové konferenci v průběhu zasedání Miroslav Grebeníček oznámil, že sdělil příslušným stranickým orgánům: O kandidaturu do Evropského parlamentu nemám zájem. Místopředsedkyně ÚV KSČM Zuzka Rujbrová na to reagovala: Mrzí mě, že předseda na to rezignuje ještě dřív, než začne bojovat, ale musím uznat, že má řadu jiných úkolů a věřím, že nám pomůže s tím, aby kandidátní listina, i když se jí osobně neujme, dosáhla co největšího úspěchu. Grebeníček se usmál, že v době voleb do EP bude samozřejmě členem KSČM a poslancem a protože volby nebudou jen o osobnostech, ale také o politice a politické straně, tak to by bylo, abych se z této volební kampaně ulíval, to nejde. Grebeníček byl navrhován na kandidátku KSČM do evropských voleb řadou organizací strany.

Podle levicových sociologů a psychologů má KSČM šanci získat pět mandátů v Evropském parlamentu. Rujbrovou příjemně překvapilo, že mezi návrhy zaslanými na kandidáty z výročních členských schůzí kromě známých a několikrát medializovaných jmen se vyskytují další kvalifikovaní a schopní lidé. A především to, že je mezi nimi mnoho žen, což nebývá při volbách vždy pravidlem. Jde například o členku zastupitelstva Moravskoslezského kraje Věru Flasarovou, bývalou poslankyni Alenu Svobodovou, právničku Helenu Sýkorovou z Brna a další.

Kandidátní listinu bude schvalovat na svém 20. zasedání Ústřední výbor KSČM v lednu příštího roku. Tuto sobotu projednal volební řád, podle něhož se v tajné volbě bude vybírat nejprve lídr, pak kandidáti na 2.-10. místě a pak se sestaví celá kandidátka. Mezi těmi, kteří byli nejvíce na výročních členských schůzích navrhováni za lídra, převládá jméno Miloslava Ransdorfa, místopředsedy ÚV KSČM pro zahraniční politiku a místopředsedy sněmovního zahraničního výboru.

Haló noviny, 8. prosince 2003