Hoffmannův proces byl politický

Tvrdí to špičky KSČM Grebeníček a Filip

Ačkoli se předseda KSČM Miroslav Grebeníček včera jménem strany distancoval od tiskové konference, kterou měl v pondělí v sídle komunistů před nástupem do vězení předlistopadový tajemník ÚV KSČ Karel Hoffmann, zároveň řekl, že projednávání Hoffmannova případu bylo v rozporu se zásadami právního státu.

Místopředseda KSČM Vojtěch Filip pak prohlásil, že Hoffmannův proces byl politický. Tím se oba vysocí funkcionáři KSČM ztotožnili s Hoffmannovým názorem, který pronesl na tiskové konferenci v sídle strany, kde obvinil ze zákulisních tlaků bývalého prezidenta Václava Havla a Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV).

Za soudy vidí vliv ÚDV

Grebeníček je podle svých slov přesvědčen, že Hoffmannův případ byl veden snahou ÚDV prokázat opodstatněnost vlastní existence. "S právním státem, s respektem vůči zákonům to, bohužel, nemá nic společného. Hrozím se doby, kdy se budou rehabilitací domáhat odsouzení či jejich potomci ve věcech, v nichž byl činný ÚDV," uvedl pro Právo.

Filip řekl, že Hoffmann požádal KSČM o právní pomoc, čehož se zhostila jejich odborná skupina pro legislativu a lidská práva a stanovisko předala právnímu zástupci obžalovaného. "Případ tedy dobře znám a myslím si skutečně, že šlo o politický proces. A to je špatně. A výkon trestu v osmdesáti letech také není dobře," uvedl Filip. Podle něj KSČM měla s politickými procesy v minulosti ty nejhorší zkušenosti, a proto je třeba proti nim bojovat všemi prostředky.

"Tiskovka byla komerční záležitost"

Od pondělní akce na podporu Hoffmanna, která proběhla v sídle KSČM, se týž den distancoval místopředseda strany Jiří Dolejš. Zároveň prohlásil, že nemíní zpochybňovat pravomocný rozsudek. Akce se naopak zúčastnili místopředseda KSČM Václav Exner a šéfka pražských komunistů Marta Semelová.

"Postoje Exnera a Dolejše ve své jisté protichůdnosti nevyjadřují převažující mínění našich voličů. Oběma jde o vyrovnání se s minulostí a o poznání politických souvislostí," řekl včera Právu Grebeníček. S výročím srpnového vstupu vojsk v roce 1968 se bude podle něj o těchto věcech ve straně diskutovat. "Dáme veřejnosti najevo, že náš postoj je vyzrálý a jednoznačný," zdůraznil.

Grebeníček označil Hoffmannovu tiskovou konferenci za ryze komerční záležitost, na níž se ani komunisté finančně údajně nepodíleli: "Šlo o prostředky nestraníka Karla Hoffmanna."

Filip na Exnerovu adresu uvedl, že svou přítomností na Hoffmannově akci se angažoval pouze za sebe, nikoliv za stranu. Zdůraznil, že ani poskytnutí prostoru k prezentování Hoffmannových názorů není v pravomoci jednotlivců z vedení, ale výkonného orgánu. "Výkonný výbor k tomu žádné stanovisko nezaujal," zdůraznil. Nikdo ho údajně ani o akci neinformoval a také s ním nic nekonzultoval.

Právo, 12. 8. 2004, Jitka Götzová