Karel Hoffmann nastoupil do vězení

PRAHA - Karel Hoffman nastoupil včera do pankrácké věznice k čtyřletému trestu, ke kterému byl odsouzen za údajnou sabotáž v roce 1968. Ještě před jeho nástupem byla na popud autorů iniciativy Jeden den za Karla Hoffmanna uspořádána tisková konference, na které předsedkyně Pražské rady KSČM Marta Semelová seznámila přítomné s hlavními body stanoviska odsouzeného k usnesení Nejvyššího soudu ČR z května letošního roku. Jediným proviněním Karla Hoffmanna je věrnost socialismu a za ni nastoupí na čtyři roky do vězení. Stane se politickým vězněm režimu, který vrahy, mám teď na mysli bratry Mašíny, navrhuje na vyznamenání, a slušné a poctivé občany pronásleduje a dokonce posílá do vězení jako zločince, řekla Semelová.

Přítomný Karel Hoffmann upozornil, že vše nejpodstatnější, co mohl říci ke svému obvinění, je součástí samizdatového tisku Žádám spravedlnost, který účastníci tiskové konference obdrželi, a poděkoval za obrovské projevy solidarity, se kterými se setkal a poukázal na slova prezidenta Václava Klause, že takový počet hlasů na otázku milosti, jako v jeho případě, ještě nezaznamenal.

Hoffmann se také vyjádřil k výzvě Jeden den za Hoffmanna. Výzva je samozřejmě nerealizovatelná, ale je to ve své podstatě krásný projev solidarity, který nelze mlčky přejít a který ne náhodou vyvolal tak velký ohlas, uvedl. Poděkoval i médiím, která dokázala komplexněji reagovat a tlumočit pravdu, protože se jinak setkával jen s nepravdivou formou výkladu a připomenul i vyjádření solidarity ze zahraničí.

Žádost o milost podaly prezidentu republiky Hoffmannovy dcery. On sám o milost nepožádal. Pro prezidenta je to těžké rozhodování, není to jednoduché, tlaky jsou silné a on se s tím bude muset vyrovnat už proto, že jeho předchůdce je autor společenské objednávky na naše potrestání, konstatoval Hoffmann a připomněl, že neexistují důkazy, které by potvrdily jeho údajnou trestnou činnost.

Místopředseda ÚV KSČM Václav Exner ocenil statečný postoj Karla Hoffmanna v uvádění pravdy. Boj za spravedlnost bude pokračovat doma i v zahraničí, řekl Exner a optimisticky dodal, že Hoffmann, který by se chtěl ve vězení soustředit na psaní, aby přivedl na pravou míru vše, jak po pravdě bylo, vyjde z vězení živý a dokonce i dříve.

Mediální senzaci včera chtěly některé sdělovací prostředky vytlouci z prohlášení místopředsedy ÚV KSČM Jiřího Dolejše, který zdůraznil, že Iniciativa je občanská a pokud jsou jejími petendenty členové KSČM, pak je to jejich soukromá iniciativa. Na dotaz Haló novin uvedl, že výsledky procesu s Karlem Hoffmannem jsou politicky interpretované. Z osoby Karla Hoffmanna by se neměl dělat průsečík problémů roku 1968, není to žádný hlavní viník, ale ani hrdina pro nekritický obdiv, řekl a dodal, že pro zpochybnění nezávislosti soudů je třeba mít konkrétní argumenty. Zarážející je, že ve zprávě ČTK z tiskové konference Iniciativy se objevila mylná informace o stanovisku odborné skupiny ÚV KSČM pro legislativu a lidská práva. Až po žádosti příslušného oddělení ÚV KSČM vyšla oprava, že tato skupina zastává obdobné stanovisko jako Václav Exner.

Před pankráckou věznicí se včera s Hoffmannem rozloučily i desítky jeho příznivců.

V současné době je Hoffmann ve vězeňské nemocnici, na oddělení interních oborů, kde lékaři zkoumají jeho zdravotní stav ve vztahu k výkonu trestu. Zdravotní prohlídky mohou trvat několik dní. Jestliže lékaři uznají, že může ve vězení zůstat, bude převezen do speciálního vězení s oddělením pro tzv. nezařaditelné vězně, tedy pro důchodce, nemocné, nebo přestárlé odsouzené. V úvahu připadají například Ostrov nebo Kuřim. Podle tiskové mluvčí pankráckého vězení Jany Jodlové nelze ale vyloučit, že odborníci osmdesátiletého Hoffmanna vzhledem k jeho zdravotnímu stavu propustí z vězení úplně.

Podle jeho obhájce Kolji Kubíčka je rozhodnutí o trestu vězení pro Hoffmanna ostudou české justice i společnosti. Čtyřletý trest odnětí svobody na osmdesátiletém nemocném starci je prakticky trestem smrti, uvedl ve včerejším prohlášení advokát. Vyjádřil přitom naději, že prezident Václav Klaus jeho klientovi udělí milost. Podle včerejšího vyjádření mluvčího Hradu Petra Hájka prezident udělení milosti Hoffmannovi stále zvažuje. Proti omilostnění je předseda ODS Mirek Topolánek. Věřím ve vyšetřovací schopnosti naší policie, věřím v soudy České republiky. Takže jestli byl pan Hoffmann odsouzen, tak je vinen a svůj trest si má odsedět, prohlásil.

Haló noviny, 10. srpna 2004, (jšd)