Klaus rozcupoval vládní koncepci k EU

Mezi prezidentem a vládou vypukl další spor ohledně zahraniční politiky. Václav Klaus si včera pozval na Pražský hrad premiéra Vladimíra Špidlu, aby mu vyčetl vládní koncepci postoje Česka k Evropské unii na léta 2004 až 2013.

Tu hlava státu považuje za natolik špatnou, že nechápe, jak ji vůbec kabinet mohl vzít na vědomí. "Panu předsedovi vlády jsem vyjádřil hluboký nesouhlas s tím textem, který mně byl jménem vlády předložen," řekl Klaus novinářům. Vadí mu, že dokument spíš lahodí očím bruselských úředníků.

Mluvčí Hradu Petr Hájek uvedl, že podle prezidenta takovýto zásadní dlouhodobý koncepční materiál musí být výsledkem široké politické diskuse, což tento text není, protože vznikl pouze v rámci vládní koalice.

Klaus se podle něj zúčastní zasedání vlády, na kterém dokument projedná. Prezident s premiérem se shodli, že je nutné konečný materiál předložit veřejnosti, dodal Hájek.

Vládní strategie na objednávku?

Klaus poslal Špidlovi už v polovině března kritický dopis, který byl včera zveřejněn na internetu. V něm se o vládním dokumentu mj. píše: "Kvalita textu se mi zdá tak špatná, že si nedovedu představit, že mohl být předložen na jednání vlády a že ho vláda dokonce vzala na vědomí."

Materiál podle Klause "působí spíše jako text vytvořený na zadání zvenčí, jako text, v němž má být demonstrována naše konformnost s dnes dominujícím ,evropským' myšlením a frazeologií, než aby šlo o text, který jasně formuluje naše vlastní priority".

Špidla pro novináře popřel, že koncepce byla napsána na vnější objednávku. Na dotaz, v čem se s Klausem neshodli, odpověděl: "Spíš jsme debatovali o některých akcentech a formulacích a hlavně jsem panu prezidentovi popisoval proces, kterým text projde, než bude schválen."

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) pro Právo uvedl, že vláda bude koncepci teprve schvalovat: "Je zatím široce diskutována, na seminářích, konferencích. Byla rozeslána na mnoho adres k písemnému vyjádření a zatím jediný, kdo snáší kritiku, je pan prezident." Každý, kdo si text přečte, ví, že je hodný k velké diskusi a ne k takovému odsudku, soudí ministr. Podle Svobody budou do materiálu zapracovány i některé Klausovy výhrady.

Už loni v prosinci se měl Klaus zúčastnit zasedání vlády na téma mezivládní konference o podobě EU. Z návštěvy Úřadu vlády však sešlo. Klaus vzkázal, že je naprosto nevhodné, aby se takto klíčová otázka projednávala v neděli v noci.

Právě zahraniční politika je nejčastějším důvodem sporů mezi vládou a prezidentem. Letos v lednu si nicméně Klaus se Špidlou na zámku v Lánech slíbili, že přijdou se společnou iniciativou k EU směřovanou parlamentu. Zatím však konkrétní záměr nezveřejnili.

* * *

Co prezident vyčetl vládě

Právo, 8. 4. 2004, Lukáš Bek