"Panu předsedovi vlády jsem vyjádřil hluboký nesouhlas s tím textem, který mně byl jménem vlády předložen," řekl Klaus novinářům. Dodal, že má zájem na tom, aby byl dokument předmětem širší politické diskuse a aby byl také předložen veřejnosti. Klaus uvedl, že je ochoten jakkoli se podílet na přípravě textu koncepce.
Prezidentovi v textu chybí mimo jiné vymezení představ České republiky o budoucí podobě integračního procesu a jasné zadání diplomacii pro vyjednávání o budoucích závazcích země. Koncepce na období 2004 až 2013, jejíž návrh vzala vláda na vědomí v únoru, by podle Špidly měla být hotova do konce dubna.
Mezi priority obsažené v koncepci patří záměr dosáhnout dlouhodobě udržitelného hospodářského rozvoje, posilovat soudržnost Evropy, zajistit svobody a bezpečnost občanů, plnohodnotně se zapojit do evropské zahraniční a bezpečnostní politiky a podporovat evropskou rozmanitost.
Klaus se Špidlou se podle mluvčího Hradu Petra Hájka shodli na tom, že na téma koncepce se povede debata politických sil, že na textu bude dále pracovat tým odborníků a že bude konzultován i s prezidentovými experty.
"V některých případech jsme se shodli, v jiných jsme se neshodli. Byla to schůzka, která mě velmi zaujala," řekl po jednání s Klausem Špidla. Podrobnosti sdělit nechtěl. Později po příchodu do sněmovny novinářům řekl, že schůzka s prezidentem dopadla dobře.
Špidla nechtěl říci, v čem se s hlavou státu neshodli. "Spíše jsme debatovali o některých akcentech a formulacích a hlavně jsem panu prezidentovi popisoval ještě proces, kterým ten text projde, než bude schválen," řekl premiér.
Své výhrady prezident předeslal už v dopise, který premiérovi zaslal v polovině března a jehož text dnes Hrad zveřejnil na svých internetových stránkách. V dopise Klaus konstatuje, že text je tak špatný, že si nedovede představit, že mohl být vládě předložen a že jej Špidlův kabinet vzal dokonce na vědomí.
"Je to text, který obsahuje velmi nesouvislou mixáž obecných proklamací, ideologických frází a nedůležitých popisných partií. Vzniká z něho dojem, že ho vláda vytvořila proto, aby měla alibi pro případ kritiky, že je dosavadní proces našeho včleňování do EU bezkoncepční," napsal Klaus.
Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) ČTK řekl, že dokument, o kterém prezident s premiérem diskutovali, ještě není schválen. "Je v procesu projednávání a zapracovávání připomínek a některé podněty pana prezidenta do koncepce zakomponujeme. Neříkám, že všechny. Zapracujeme ale i podněty, které vzešly z debaty s akademickou obcí a poslanci," řekl ministr.
Otázka priorit Česka v rámci EU přesahuje podle prezidenta významem mandát jedné vlády. Nelíbí se mu proto, že o koncepci se nevede "široká a podrobná politická a odborná diskuse". Špidla však dnes upozornil, že koncepcí se "velmi zevrubně" zabývala sněmovna i zahraniční výbor Senátu, diskutovalo se o ní veřejně v rámci Ústavu státu a práva či Ústavu mezinárodních vztahů.
V dopise Klaus uvádí konkrétní připomínky k textu. Nesouhlasí například s výrokem o soudržnosti EU při vývoji integrace. "Rozumí se tím asi odmítání 'vícerychlostní integrace', která je ale i dnes zřejmou realitou - viz zavedení eura jen v některých zemích," uvedl Klaus. Kritizuje také formulaci, že vyjednané podmínky přistoupení k EU považuje ČR za dobrý základ svého členství v unii. "Všichni jsme si vědomi toho, že vyjednané podmínky byly daleko více výsledkem nátlaku členských zemí na kandidátské země než výsledkem skutečného vyjednávání," píše.
Špidla včera řekl, že "záměrem vlády jasně je být v hlavním proudu evropské integrace a ovlivňovat vývoj". "Jsme toho názoru, že má-li si Evropa uhájit v globální konkurenci své evropské hodnoty, musí se integrovat. Že to je takřka podmínkou. Z toho vycházíme a na integraci chceme mít vliv. A z toho také vycházíme," dodal.
www.epravo.cz, 8. 4. 2004