Komunisté si stěžují, před volbami se prý množí útoky proti nim

PRAHA 2. listopadu (ČTK) - V posledních dnech před krajskými a senátními volbami se prý množí útoky proti KSČM. Uvádí to prohlášení, které dnes ČTK zaslala mluvčí strany Monika Hoření. Vykonstruovaná obvinění proti KSČM se podle něj objevují i ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2003.

Civilní kontrarozvědka v ní mimo jiné uvádí, že loni se mezi mladými radikálními komunisty objevily výzvy ke zvýšení revolučnosti strany. KSČM před dvěma týdny uvedla, že se kvůli zprávě hodlá při interpelacích v parlamentu obrátit na ministra vnitra Františka Bublana. "Je to vyfabrikované všecko. Ty mladé lidi znám, jsou proti válce v Iráku a proti kapitalismu. Za to je mám šikanovat," uvedl tehdy šéf strany Miroslav Grebeníček.

Výpady médií a politiků proti KSČM prý byly běžné i v minulých letech, nyní však nabyly na intenzitě. Komunisté si to vysvětlují zejména obavami z možného úspěchu KSČM ve volbách. "Proto jsou útoky pravice častější, sílí snaha zastrašit levicové voliče a mobilizovat voliče pravicové," píše se v prohlášení, pod nímž jsou vedle Grebeníčka podepsáni i další představitelé KSČM.

Zprávu BIS, která byla uveřejněna na internetu v polovině minulého měsíce, kritizovala i Strana demokratického socialismu, která její obsah označila za neobjektivní a tendenční, a Komunistický svaz mládeže. Jeho představitele uvedli, že považují kádrováni tajnou službou za "další krok k fašizaci dnešní společnosti" a budou BIS žalovat.