ČSSD může počítat s podporou KSČM jen za předpokladu, že se vláda vrátí ke svému původnímu levicovému programu, ale bez Vladimíra Špidly. "Symbolizuje to, že začali dělat pravicovou politiku, a to neuvěřitelně podlým způsobem," prohlásil včera na tiskové konferenci šéf KSČM Miroslav Grebeníček. Neumí si podle svých slov představit, že by při hlasování měl pro něj zvednout ve Sněmovně ruku. "Nedokázal bych případně, že bych měl vyslovit důvěru Vladimíru Špidlovi, říci ano," dodal. Soudí, že obdobné stanovisko zastává i většina komunistických poslanců. S nulovou tolerancí po vzoru ODS však KSČM nepočítá. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše totiž chtějí nyní komunisté vládě podpořit školský zákon, dluhopisový program, daň z příjmu, úvěry od Evropské investiční banky na dálnici D 8 a rozpočtová pravidla. "Máme problém zvednout ruku pro zákon o České televizi. Není pravděpodobné, že bychom podpořili i státní závěrečný účet za loňský rok," uvedl včera pro Právo.
Komunisté by však podle Grebeníčka přivítali, kdyby ČSSD udělala hlavně programové změny, ale i personální. Pokud by mělo dojít jen k výměně ministrů a "antisociální" politika by se nezměnila, o žádné spolupráci řeč být nemůže. "Skutečně jsem do Lidového domu vzkázal, že jsme připraveni jednat, ale samozřejmě bude to o něčem jiném než v roce 2002," uvedl. Zmínil se o výzvě šéfa ústecké ČSSD Jaroslava Foldyny a předsedy sněmovního zahraničního výboru Vladimíra Laštůvky, kteří požadují rezignaci vedení ČSSD. Ani po debaklu vládní koalice v evropských volbách komunisté nepodpoří předčasné volby, neboť by z nich těžila jen pravice. "Považoval bych za šílený kankán, aby KSČM se v této záležitosti sbližovala s ODS," zdůraznil šéf komunistů. Očekává, že se nyní vyostří zápas mezi těmito stranami. "Teprve teď začne střet politických gigantů," řekl.
Lídr evropské kandidátky Miloslav Ransdorf označil šest mandátů pro KSČM za částečný úspěch. Věří, že mohl být výraznější, kdyby komunisté volby vzali za svou věc a přišli všichni k urnám. "To se, bohužel, nestalo," podotkl. Vyzdvihl však význam podpory od sympatizantů a preferenční hlasy, které ho vynesly nejvýše ze všech kandidátů. Považuje za nezbytné, aby KSČM naslouchala společnosti a problémům občanů. K velké volební porážce ČSSD Ransdorf řekl, že by považoval za "slabost ducha", kdyby tančili na hrobu protivníka. "Věřím, že velkorysost a nadhled si zachová KSČM ve vztahu k ČSSD," prohlásil. Lídr také soudí, že se otevře cesta k rekonstrukci ČSSD, jež by byla základnou pro přátelštější a otevřenější komunikaci s jeho stranou. Zároveň vyjádřil přání, aby do podzimních voleb KSČM více táhla za jeden provaz, než tomu bylo nyní.
Jitka Götzová
Právo, 15. 6. 2004