KSČM stojí o hlasy rebelů z ČSSD

Vedení KSČM vnímá dopis více než dvaceti soc. dem. poslanců na adresu špiček ČSSD jako naději pro širší levicové spektrum například při některých hlasováních ve Sněmovně. Opatrné reakce však naznačují, že komunisté příliš nepočítají s rozštěpením největší vládní strany, s pádem koalice a s následným sblížením rebelů s komunisty.

Vyplývá to z vyjádření vysokých funkcionářů KSČM, které Právo oslovilo. Šéf komunistů Miroslav Grebeníček zhodnotil dopis kritizující vedení ČSSD za odklon od zájmů voličů jako "iniciativu, která chce provést vnitřní změny v soc. dem., vrátit se k původnímu volebnímu programu a třeba se pokusit i v parlamentu napříč politickým spektrem prohlasovat věci, které se ČSSD s unionisty a lidovci nedaří prosadit". Nedomnívá se ale, že v tuto chvíli se hraje přímo o "dotek na KSČM".

Místopředseda komunistů Miloslav Ransdorf si od výzvy slibuje větší míru sociální odpovědnosti v chování soc. dem. Další Grebeníčkův zástupce Jiří Dolejš soudí, že jde ryze o vnitřní záležitost soc. dem. a přirozenou reakci na vývoj vnitrokoaličních vztahů. "Je zřetelné, že otázky volebního programu ČSSD nebyly s poslanci řádně prodiskutovány," řekl Dolejš.

Šplíchal: odtrhnout se nechceme

Jeden ze signatářů dopisu Karel Šplíchal Právu řekl, že kritizovali stav, kdy před koaličními jednáními neznali podmínky, výsledky se dovídali opožděně a neznali detaily ani několik dní poté. "Představa, že by měla vzniknout platforma nebo nový klub, ale vůbec nebyla vyřčena," dodal.

Předseda klubu ČSSD Petr Ibl, který z titulu své funkce patří do nejužšího stranického vedení, dopis podle svých slov podepsal poté, co jej jako adresát dostal a přečetl. "S některými věcmi souhlasím. Špatná komunikace, kritika některých kroků vlády, které nejsou úplně v souladu s naším programem, na to jsem řekl ano. Jsem vždycky pro diskusi," uvedl.

Naopak nespokojený s příběhem okolo dopisu byl ministr kultury Pavel Dostál. "Považuji za velice nešťastné, aby se vnitrostranické záležitosti řešily prostřednictvím médií. Věcné problémy s DPH jsou samozřejmě na diskusi, ale nemusí to být na dopisy," řekl.

Vnitrostranická komunikace je podle Dostála špatná z obou stran, neboť na klub chodí pravidelně jen 28 procent členů. "Nedivme se, že tam přestanou chodit ministři, protože to je ztráta času. Já tam tedy chodím poctivě," dodal.

Poslanec Robert Kopecký, který patří ke kritikům Špidlova vedení, dopis podepsat odmítl. Argumentoval, že vedle drtivé většiny kolegů, jichž si váží - například Jitky Kupčové, Vladimíra Laštůvky, Petra Lachnita - je tam několik jmen, vedle nichž podepsaný nechce být. "Řekl jsem jim: Nebyl jsem s vámi na Hradě zbabělý a nechci s vámi být dnes statečný," uvedl Kopecký s narážkou na postoje mnoha poslanců ČSSD při volbě prezidenta, kdy zavrhli Miloše Zemana.

Předseda Vladimír Špidla včera Právu sdělil, že předsednictvo soc. dem. přijalo v pátek usnesení, v němž vzhledem k tomu, že strana zahajuje volební kampaň, vyzvalo své členy, aby "všechny své síly věnovali volbám a nedělali veřejné vzájemné polemiky, které nás poškozují".

Tři lidé se podle Špidly zdrželi. Ze signatářů dopisu nespokojených poslanců byli přítomni Kupčová, Josef Hojdar a Ibl. "Byla to normální důsledná politická diskuse. Když byste řekl, že nebyl ani náznak konfrontace, tak taková selanka to nebyla. Ale atmosféra byla dost klidná," dodal Špidla.

Právo, 14. 2. 2004 - Jitka Götzová, Alexandr Mitrofanov