KSČM je na koni, chce osedlat celou levici

Volila je polovina lidí oproti volbám v roce 2002. Kvůli malé účasti však vyskočili na druhé místo

VYHRÁL MU VOLBY. Přestože jsou Miroslav Grebeníček (vlevo) a zvolený europoslanec Miloslav Ransdorf rivalové uvnitř KSČM, úspěch ve volbách se hodí oběma. Grebeníček vede posílenou stranu, Ransdorf uspěl jako lídr.Komunisté v evropských volbách získali historicky nejvíce hlasů - dvacet procent. Pomohla jim malá účast a disciplína jejich voličů.

Praha - Opoziční komunisté jsou na vrcholu. V evropských volbách se jim podařilo přitáhnout tolik "protestních hlasů", že dosáhli vůbec nejlepšího volebního výsledku po roce 1989: vůbec poprvé překonali dvacetiprocentní hranici.

Opoziční KSČM rázem vzrostlo sebevědomí. "Stali jsme se hlavní levicovou stranou. Získali jsme třikrát více mandátů než sociální demokraté," vysvětluje si výsledek šéf KSČM Miroslav Grebeníček.

Podle politologů to však komunisté se svérázným výkladem přehánějí - nízká volební účast jim ještě nezaručuje převzetí hlavní role na levici. "KSČM má na rozdíl od ČSSD disciplinované voliče, kteří přišli stranu podpořit i v evropských volbách," říká sociolog Jan Herzmann.

Červená karta vládě

Jak moc záleží na účasti, ukazuje srovnání nynějších voleb s posledními parlamentními. Teď komunistům dalo hlas 472 tisíc lidí, což při malé účasti stačilo na druhé místo a zisk dvaceti procent hlasů. V roce 2002 při volbách do sněmovny KSČM dostala o čtyři sta tisíc hlasů více, ale bylo z toho "jen" třetí místo s osmnáctiprocentním ziskem. Jenže tehdy k volbám přišlo více než dvakrát tolik lidí, takže "komunistické hlasy" se více rozmělnily. "Proto bych z úspěchu KSČM v evropských volbách ještě nedělal dalekosáhlé závěry," upozorňuje politolog Jan Hartl.

On i další experti se shodují, že ČSSD (ačkoliv hodně proevropská strana) zkrátka nedokázala své příznivce přesvědčit, aby přišli k volbám. "Naopak komunistům se to podařilo dokonale. Jejich nespokojení voliči vlastně nehlasovali o Evropské unii, ale svým hlasem jako by dávali červenou kartu vládě," tvrdí Hartl.

KSČM nynější volební úspěch nejen značně zvedl sebevědomí: staronové Grebeníčkovo vedení se "odsunem" reformisty Miloslava Ransdorfa do europarlamentu zbaví svého nejhlasitějšího kritika, který chce komunistickou stranu modernizovat.

VÁCLAV DOLEJŠÍ

MF Dnes, 15.6.2004 Evropské volby