Madonna stáhla šokující klip

Den po odvysílání se Madonna rozhodla stáhnout kontroverzní klip k písni American Life, přestože byl vysílán jen v Evropě. Klip s úspěchem uvedla německá Music TV.

BERLÍN/WASHINGTON - V prohlášení Madonna uvedla: "Rozhodla jsem se nezveřejnit svůj nový videoklip. Byl natočen dříve, než začala válka, a nedomnívám se, že je vhodné ho nyní dát do vysílání. Vzhledem k neklidnému stavu světa a z úcty k ozbrojeným složkám, které podporuji a za které se modlím, nechci riskovat, že bych urazila někoho, kdo by si význam tohoto klipu mohl špatně vyložit."

Už dříve se Madonna rozhodla neuvést klip v USA: "Nechci se vystavovat zbytečným tlakům kvůli špatném výkladu dílčích záběrů."

Píseň je podmalovaná děsivými obrazovými scénami narážejícími na válku v Iráku. Součástí pětiminutového klipu je například plápolající americká vlajka střídaná výbuchy střel a nahrazená rychlým střihem na toaletu, kde Madonna právě močí.

Později se objevuje "proslulý" mrak vznikající výbuchem atomové bomby ve tvaru houby, jež se prolne s pohledem na uplakané tváře nevinných iráckých dětí. "Jděte do pr....," vzkřikne zpěvačka do hrající písně na konci klipu v momentě, kdy odjistí granát a hází ho po muži nápadně podobnému Bushovi. Ten ale výbušninu v letu zachytí a zapálí si o něj cigaretu.

"Je to o mých pocitech z války, násilí, beznaději a zkáze," říká k drsným záběrům Madonna. "Jsem to prostě já. Drzá a ironická. Natáčet jsme ale začali ještě před konfliktem a já sama pochybuji, zda je nyní na podobné poselství ten správný čas, proto byla premiéra přesunuta do Evropy. Spojené státy zatím zcela vynechávám," vysvětluje dále.

Lenka Hloušková, Alex Švamberk, DPA
www.novinky.cz, 1. dubna 2003