Muzikanti hráli proti komunistům

Vystoupení kapel Lucie a Kryštof, Jaroslava Hutky či Ivana Hlase přilákalo tisíce lidí

Praha - Průmyslová hala ČKD v pražském Karlíně se svými betonovými sloupy a ocelovými nosníky se stala stylovým prostředím včerejšího koncertu nazvaného S komunisty se nemluví. Moderovala ho herečka Zuzana Stivínová a zahájil ho písničkář Jaroslav Hutka doprovázený kytaristou Radimem Hladíkem. Jejich vystoupení sledovalo na 1500 lidí, a když pak kapela Garage zahrála undergroundový evergreen Muchomůrky bílé, aplaudovaly jí už více než 2000 posluchačů. A další přibývali. Zpěvák Ivan Hlas jim poděkoval: "Jsem rád, že jste přišli. Už se s tím musí něco dělat," řekl v narážce na rostoucí preference KSČM. Další z účinkujících, Vlasta Třešňák, připomněl text Karla Čapka Proč nejsem komunistou.

Na koncertě, který se stal jednou z nejdůraznějších politických akcí hudební sféry v poslední době a který by měla na jaře následovat další protikomunistická hudební vystoupení, hrály dále skupiny Ecstasy Of St. Theresa, Kryštof, Ready Kirken a Lucie, které patřil závěr a jejíž frontman David Koller patřil k organizátorům akce. Všichni účinkovali bez nároku na honorář, výtěžek připadne občanům Karlína postiženým loňskou povodní.

Nejvíce smutných zkušeností s komunistickým režimem mají Jaroslav Hutka a Vlasta Třešňák. Autor protestsongů Hutka, pronásledovaný v éře Charty 77 Státní bezpečností, odešel do exilu a pražského barda Třešňáka státní policie rovnou vyexpedovala za hranice. Ivan Hlas se stal celonárodně známým po listopadové revoluci, když napsal písně pro film Jana Hřebejka Šakalí léta. Zpíval i na podporu "vzbouřenců" v České televizi. Také kapela Kryštof má za sebou politické angažmá - vystoupila ve prospěch sociální demokracie. Naopak legendární pražská klubová kapela Garage a skupiny Ecstasy Of St. Theresa nebo Ready Kirken se na politicky zabarvených koncertech dosud spíše neukazovaly. Lucie se vyslovila k politice už v jedné z prvních písní Oheň. "Už se nechcem nikdy vracet tam, kde nám bylo mizerně," zpívá dodnes David Koller. A na včerejším koncertě znovu vyjádřil přání, aby komunisté zmizeli na smetišti.

MF Dnes, 19. 11. 2003