PRAHA - Komunisté plně podporují protesty odborářů proti chystané reformě veřejných financí. Podle místopředsedy ÚV KSČM Miloslava Ransdorfa totiž vláda svým konáním dokazuje, že je nejméně kompetentním kabinetem za posledních padesát let.
Protesty odborů jsou naprosto oprávněné a nejsou věcí nostalgie, staromilectví nebo snad udržování neoprávněných výhod. Protesty odborů jsou vedeny nikoliv ve jménu minulosti, ale ve jménu budoucnosti, zdůraznil Ransdorf a dodal: Odboráři chtějí větší kompetentnost, výkonnost a racionálnost tohoto kabinetu. A to je požadavek, ve kterém odbory samozřejmě budeme podporovat. Česká republika je podle místopředsedy ÚV KSČM na rozcestí. Odbory nebojují jenom za větší díl sociálních práv, za sociální stabilitu, ale také za modernitu, racionálnost a efektivnost správy této země, podotkl. Modernita a efektivnost neznamená jenom škrtat, ale přemýšlet o tom jak změnit systém, jak změnit strukturu, jak nastavit nově priority, doplnil Ransdorf, který svou kritiku, jak uvedl, nemíří mezi řadové sociální demokraty, ale směrem ke kabinetu Vladimíra Špidly. Je nejméně kompetentní vládou za poslední půl století, řekl. Myslím si, že jde o to vyvolat diskusi uvnitř nejsilnější vládní strany tak, aby byla schopna ze sebe vydat daleko lepší výkon, než jaký Špidla a jeho melody boys předvádí, upozornil místopředseda ÚV KSČM.
Tváři v tvář rozporům a problémům dnešního světa stojí ČR bezbranná. Čelní představitelé cestují po světě, usmívají se do kamer, nasazují si stetsony, projíždí se na velbloudech, ale jak se zdá, koncepci české zahraniční politiky v pravém slova smyslu neberou jako problém, o kterém by stálo za to přemýšlet, upozornil dále Ransdorf, podle kterého naše země potřebuje přemýšlet o tom, jak se účinně včlenit do globalizačních procesů. Globalizaci místopředseda ÚV KSČM narozdíl od premiéra Špidly nepovažuje pouze za věc nejistoty a hrozbu, ale také za šanci. Jako příklad úspěšného využití globalizačních procesů při tom uvedl Čínu. To může udělat země, která má kvalifikované a flexibilní obyvatelstvo, schopné tyto výzvy přijmout a koordinovaně na ně reagovat. Proto oblast vzdělání, vědy a kvalifikace není zbytkovou záležitostí, na které se šetří, ale je strategickou volbou, podotkl Ransdorf. Kritizoval v této souvislosti českou vládu, která nechápe potřebu podpory klíčových oblastí a pohybuje se v začarovaném kruhu.
Haló noviny, 12. září 2003, (jov)