ÚV KSČM požaduje odvolání Cyrila Svobody

PRAHA 22. března (ČTK) - Opoziční KSČM pobouřil postoj české vlády k válce v Iráku. Komunistům vadí, že údajně záměrně rozkolísaná a podlézavá vyjádření kabinetu nahrála Spojeným státům k tomu, aby Českou republiku zařadily na seznam svých spojenců. Ústřední výbor KSČM proto chce, aby byl Cyril Svoboda (KDU-ČSL) odvolán z funkce ministra zahraničí, řekl novinářům předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář řekl, že požadavek komunistů svědčí o tom, že česká zahraniční politika směřuje správným směrem.

Tím, že USA Česko zařadily na seznam svých 45 spojenců, vláda podle Kováčika přispěla k dalšímu prohloubení rozporů mezi evropskými státy. Kabinet je za to prý odpovědný jako celek, včetně premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). "Ale tu hlavní odpovědnost nese Cyril Svoboda a měl by nést důsledky bez ohledu na to, jaké jsou koaliční dohody uvnitř koaliční vlády," uvedl předseda komunistických poslanců.

Čeští politici se v hodnocení postavení České republiky ve válce v Iráku zprvu rozcházeli. Svoboda po středečním jednání vlády uvedl, že v případě vojenské operace bude Česko stát na straně koalice, jež podporuje Spojené státy. Špidla hned poté ale řekl, že země součástí vojenské koalice útočící na Irák rozhodně není. Svoboda pak svůj výrok vysvětloval i prezidentu Václavu Klausovi.

Vláda ve svém středečním prohlášení uvedla, že chápe koaliční operaci v Iráku jako poslední prostředek k naplnění příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN, avšak lituje, že se nepodařilo pro tento krok získat nový mandát OSN.

Podle Ústřední výboru KSČM však je útok Spojených států na Irák agresí, jež porušuje mezinárodní právo a podkopává autoritu OSN, řekl místopředseda sněmovny za KSČM Vojtěch Filip. Česká republika by se měla podle komunistů zasadit o to, aby se pozice OSN posílila.