HaNo dvakrát o OK KSČM na Praze 1

Po sjezdu začít pracovat na novém programu KSČM

PRAHA - Výzva, aby 6. sjezd KSČM zadal úlohu do následujícího sjezdu vypracovat nový program strany, zazněla vícekrát na obvodní konferenci KSČM Praha 1. Delegáti poukázali na to, že stávající program vznikl r. 1992 jako defenzivní , pro přežití, zatímco nyní je jasné, že KSČM nejenže ubránila svou existenci, ale je i na vzestupu.

Předseda OV KSČM Prahy 1 Viktor Pázler informoval o trendu ve skladbě a početnosti OO KSČM Praha 1, v níž za dva roky ubyla desetina členů a průměrný věk vystoupil na 73 let, což snížilo její akceschopnost, ale přinutilo funkcionáře k osobním kontaktům s členy. Přiznal, že nevíme, jak efektivně splnit otevření se strany lidem mladým a v produktivním věku a vyzval členy obvodní organizace, jež je zvláštní tím, že členové uliček tvoří méně než polovinu základny a většinu představují členové odborných klubů, k práci se studenty. Konstatoval, že strana od posledních voleb poprvé není zastoupena v Zastupitelstvu Prahy 1, takže ztratila přehled o jeho činnosti, ale i to, že nevyužívá ani zákonných možnosti, jak se o záměrech zastupitelů dozvědět více. I v diskusi se pouze dva z jejích 17 účastníků dotkli otázek Prahy: Jan Zeman zpochybnil efekt osamocené protipovodňové zdi v Praze 3-Karlíně a vedení severního obchvatu Prahou 6 a Vladimír Klofáč kritizoval malý tlak zastupitelů KSČM na vyšetření zodpovědnosti za zaplavení metra a promarnění rozladění Pražanů z nekvalifikovaného řízení města pravicí v komunálních volbách. Ostatní se zaměřili zejména na otázky ideologie, teorie levicového hnutí a politické práce, nikoli ale konkrétních akcí. Zazněly názory o nezbytnosti prostoupit politiku KSČM strategií a hodnotami trvale udržitelného života (Tomáš Sigmund), o potřebě změnit technologii komunikačních kanálů s vedením strany (Karel Procházka), o aplikaci učení K. Marxe, B. Engelse, V. I. Lenina a J. V. Stalina (Zdeněk Novotný), jakož i varování Zdeňka Háby, že s mládeží nelze hovořit pojďte k nám, budete poslouchat . Osobní útoky, i od těch, jenž tvrdili, že k nim neklesnou, ale o potrefené huse hovořili, otupil až místopředseda ÚV KSČM Václav Exner, který vysvětlil mj. postoj VV KSČM k úloze Miloslava Ransdorfa při formování Evropské levicové strany. Kritizoval teoretiky za záměnu pojmů podnikání a vlastnictví, podtrhl, že levice se nesmí nechat pravicí obrat o termíny jako demokracie či právní stát a vyzval členy KSČM, že se musí více věnovat práci v místě.

Delegáti zvolili předsedou OV opět V. Pázlera, na post předsedy ÚV KSČM doporučili Vojtěcha Filipa, na místopředsedy V. Exnera, V. Filipa a Stanislava Grospiče a na předsedkyni Pražské rady Martu Semelovou.

Haló noviny, 9. února 2004, (kru)


Otázka pro Viktora Pázlera, předsedu OV KSČM v Praze 1

Z návrhů na předsedu a další funkcionáře ÚV KSČM byla z vaší obvodní konference zatím publikována jen nejstručnější informace. Jak tedy skutečně zněly celkové návrhy schválené na jednání?

Obvodní konference posoudila návrhy kandidátů pro vyšší stranické orgány, které vzešly z výročních členských schůzí základních organizací. Na funkci předsedy ÚV KSČM byly po tomto projednání doporučeni - uvádím kandidáty v abecedním pořadí - Václav Exner, Vojtěch Filip, Miroslav Grebeníček a Marta Semelová. Na funkce místopředsedů pak Václav Exner, Vojtěch Filip, Stanislav Grospič, Miroslav Grebeníček, Jiří Horák, Pavel Kováčik, Zdeněk Maršíček, Miloslav Ransdorf, Marta Semelová a Václav Věrtelář.

Haló noviny, 10. února 2004, (kz)