PDS nyní povede Bisky

POSTUPIM - Lothar Bisky, který vedl německou opoziční PDS (Strana demokratického socialismu) již v 90. letech, byl zvolen na víkendovém sjezdu strany opět do čela a vystřídal tak Gabi Zimmerovou. Vyslovilo se pro něj na 90 procent ze 400 delegátů. Bisky byl v SRN obviňován ze spolupráce s tajnou policií NDR Stasi a někteří členové mu zase vyčítali malou ideovost. Za jeho vedení se však PDS dostala do Spolkového sněmu, což se Zimmerové nepodařilo.

Nově přijatý program proti odbourávání sociálních opatření má pomoci PDS překročit ve volbách 2006 opět hranici pěti procent a dostat se do parlamentu jako frakce. V roce 2002 získala PDS jen dva přímé mandáty a zůstala pod pětiprocentní hranicí.

Proti vládní reformě pracovního trhu, jež sníží životní úroveň sociálně slabých a donutí je přijmout jakoukoliv práci, navrhuje PDS stanovit nejnižší důchod 800 eur, nejnižší mzdu 1400 eur, zkrátit pracovní dobu a zavést všeobecné občanské pojištění. Vládou navrhovanou pomoc v nezaměstnanosti pak zvýšit z 331 až 345 eur na 400. Sjezd rozhodl ukončit ideologické debaty a věnovat se politické práci mezi lidmi a odmítl návrh vnitřní "komunistické platformy", aby strana nevstupovala do zemských vlád.

Právo, 1. 11. 2004 - (DPA, kov)