Radnice je proti mešitě

ORLOVÁ - Radní Orlové podniknou takové kroky, aby islámský svatostánek v jejich městě vůbec nevyrostl. Na svém středečním večerním jednání se rozhodli zrušit průzkum veřejného mínění, který chtěli kvůli plánované stavbě mešity v jejich městě udělat. "Rozhodli jsme se k tomu po mé schůzce s velvyslancem Saúdské Arábie," uvedl starosta Vladimír Farana (Levý blok). Při té zjistil nejasnosti kolem financování. Zástupce investora stavby mešity, kosovský Albánec Muhamed Gutiqi, radnici tvrdil, že 200 miliónů korun investuje Islámský svaz přímo ze Saúdské Arábie. "Žádná taková organizace tam ale podle velvyslance neexistuje," podotkl starosta.

Navíc podle jeho slov jsou všechny finanční prostředky, které směřují ze Saúdské Arábie do zahraničí, pod přísnou kontrolou její vlády.

"Proto neexistuje, aby se nějaký tamní šejk rozhodl postavit v České republice mešitu za 10 miliónů dolarů a vláda by o tom nevěděla. Zejména po 11. září Saúdská Arábie nechce, aby se objevilo jakékoliv podezření, že by finance mohly plynout teroristům," popsal Farana.

Mešita měla podle Gutiqiho sloužit Arabům, kteří jezdí do lázní na Ostravsku. Gutiqi měl včera svůj mobilní telefon nedostupný. Před časem navíc vyšlo najevo, že jej naše justice stíhá kvůli obchodu se ženami.

Právo, 27. 2. 2004 - (kij)