Ransdorf: sjezd nebude spartakiádním cvičením

OLOMOUC - Soutěží myšlenek a strategických koncepcí by podle místopředsedy KSČM Miloslava Ransdorfa měl být 6. sjezd KSČM, který se o víkendu uskuteční v Českých Budějovicích.

"Nebude to spartakiádní cvičení. Nebude to o tom, kdo dříve zvedne ruku," řekl v pondělí novinářům v Olomouci Ransdorf.

"Kdo očekává, že sjezd bude demonstrací naší rozhádanosti, vnitřní nevraživosti a osobních ambicí, zklame se. Senzace a skandály prostě nebudou," zdůraznil Ransdorf s tím, že KSČM veřejnosti jasně ukáže, že má demokratickou politickou kulturu, která brání destrukčním účinkům střetů různých názorových proudů.

"Očekávám, že sjezd proběhne v duchu fair play," uvedl Ransdorf s tím, že na post šéfa KSČM kandiduje především proto, aby v případě zvolení dosáhl obratu od nynější hierarchické struktury k projektovému řízení.

"Chci však změnit i stav, který spočívá v tom, že osmdesát procent naší veškeré aktivity jde dovnitř strany místo ven. To je věc, která nás výrazně limituje, blokuje a tím i zbavuje významnějšího místa na naší politické scéně," dodal Ransdorf. Dále pak konstatoval, že KSČM by měla být plnoprávným členem Evropské levicové strany, která byla o víkendu založena v Římě.

"Tato strana bude mít jistě hodně potíží, ale podle mého názoru má i slibnou budoucnost," pokračoval Ransdorf.

Dodal, že zaregistrování nově vzniklé strany nebude možné bez KSČM. "Je k tomu třeba souhlas minimálně sedmi levicových parlamentních stran. Bez nás jich ale tolik není, byť na ustavujícím sjezdu v Římě bylo levicových stran jako takových velmi mnoho," tvrdí Ransdorf.

Právo, 11.05.2004 - (pem)