Možnosti KSČM jsou podle místopředsedy Miloslava Ransdorfa v rozporu s jejím současným výkonem a nikdy nebyly tak patrné jako nyní. "Šablona častokrát ubíjí činorodost, aktivitu lidí. Myslím, že je čas to změnit," uvedl Ransdorf ve svém osobním dopise, kterým se v těchto dnech obrací na každého komunistu zvlášť.
Místopředseda před květnovým 6. sjezdem KSČM nechal dopis vytisknout ve více než 100tisícovém nákladu, tedy podle počtu členů KSČM.
Za neodpustitelné považuje, že jeho strana nespolupracuje s podnikatelským sektorem, v němž je také dost členů a sympatizantů KSČM. Podle něj není možné, aby ekonomika této strany závisela jen na příspěvcích členů a státní dotaci za volby.
Ransdorf prosazuje, aby se stále více komunistických příznivců mělo možnost zapojit do formování politiky této strany, aniž by přitom museli být členy KSČM. Je přesvědčen, že pouhým placením příspěvků a schůzováním je těžké někoho zaujmout, a proto navrhuje vrátit straně atmosféru hledání "něčeho nového".
Současný stav, jak píše, příliš nesouhlasí s moderními koncepcemi řízení a motivací lidí. Nová podoba strany by měla podle něj být založena na "informační převaze vůči okolí" a spolupráci v širší alianci s hnutími, která sledují bezprostřední zájmy lidí. "Aby komunisté v této zemi už nebyli otloukánky," uvedl v dopise.
Spolustraníkům připomíná, že zatímco se pravice sbližuje, je vývoj na levici komplikovanější. Klíč k vytvoření dlouhodobě stabilní a efektivní vlády mají podle Ransdorfa paradoxně v rukou komunisté. "Změny v KSČM jsou klíčem k posunu v ČSSD. Udělá-li KSČM modernizační změnu, nemůže soc. demokracie setrvávat na přihlouplém bohumínském usnesení (zapovídající spolupráci s KSČM na vládní úrovni - pozn. red.), aniž by riskovala vlastní sebezničení," napsal místopředseda. Ujistil, že bude-li to v zájmu KSČM, vzdá se "úplně všech funkcí" a zůstane řadovým členem.
Skutečnost, že Ransdorf předal svůj dopis v pátek nejdříve členům výkonného výboru KSČM, ocenila místopředsedkyně KSČM Zuzka Rujbrová. Jak řekla Právu, není nic neobvyklého, že kolega zvolil tuto formu komunikace. Obsah dopisu nebyl pro ni ničím novým, neboť zná autorovy názory delší dobu.
Další oslovení funkcionáři ze špičky KSČM se nechtěli k dopisu veřejně vyjadřovat, byť podle svých slov s jeho obsahem žádný problém nemají. "Je to další z jeho činů, kterými posunuje stranu vpřed," řekl jeden z nich na Ransdorfovu adresu.
Soudí také, že si komunisté musí zvykat i na nestandardní způsoby práce. "Takto koncentrovaně to Ransdorf ještě nikdy neřekl," poznamenal další jeho spolupracovník. Soudí však, že i když jde o stručné a jasné vyjádření, nemusí být místopředseda náležitě vyslyšen členskou základnou, a tudíž mu to ani nemusí otevřít cestu k nejvyšší stranické funkci, o niž usiluje. "Na tento způsob komunikace i ventilace sporů přes média naši moc neslyší," dodal další stranický funkcionář.
Právo, 15. 3. 2004, Jitka Götzová