Reakce médií na Grebeníčkův projev

Právo

Grebeníček: justiční vražda zůstává vraždou

Pozdvižení v sále způsobilo vystoupení šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka. Ještě před jeho projevem místnost opustili všichni poslanci ODS a unionisté. Spolu s nimi se z galerie pro hosty vytratil také Havel.

„Komunisté chtějí návrat před 17. listopad a myslím, že to byla vhodnější demonstrace, než kdybychom pískali a dupali,“ zdůvodnil gesto občanských demokratů jejich šéf Mirek Topolánek. Za svůj odchod si ale vysloužili od některých poslanců soc. dem. výkřiky: „To jste demokraté?“

Rovněž unionisté ústy svého místopředsedy Karla Kühnla prohlásili, že je nikdo nemůže nutit poslouchat komunistické řeči.

V sále tak naslouchal z členů unie Grebeníčkovi pouze předseda Pavel Němec, který čekal, až na něj přijde řada s projevem.

Grebeníčkova slova, podle nichž „justiční vražda zůstane hanebnou skvrnou, ať se kryje zájmy církve, kapitálu, nebo komunismu“, přítomní za jakousi omluvu komunistů za čtyřicet let vlády nepovažovali. „Rozhodně to nelze chápat jako omluvu,“ řekl v kuloáru lidovecký předseda Miroslav Kalousek.

MF Dnes

Grebeníček vyvolal skandál

Česko slavilo 15 let svobody * Předseda komunistů zaskočil parlament

Praha - Kdyby nebylo Miroslava Grebeníčka, probíhaly by oslavy 15. výročí pádu komunistického režimu podle předpokladu.

Šéf českých komunistů však při slavnostním shromáždění ve sněmovně pronesl nečekaně ostrý projev, v němž vykreslil polistopadový vývoj v těch nejčernějších barvách.

"Proud lží a nenávisti nevyschl bohužel dodnes," prohlásil například Grebeníček. "Byly to lustrace a hrubé nátlakové kampaně, které vždy umožnily zavírat ústa nepohodlným lidem."

Grebeníček navíc prohlásil, že se Česko mění v "pilíř amerického a severoatlantického imperialismu".

Ještě před Grebeníčkovým projevem, který zazněl mezi proslovy předsedů demokratických stran, na protest opustil sál bývalý prezident Václav Havel i poslanci ODS a US-DEU.

"Komunisté nemají právo slavit 17. listopad, protože chtějí návrat před 17. listopad," řekl předseda ODS Mirek Topolánek.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek v sále zůstal, protože podle svých slov "nechtěl nechávat pana prezidenta a další vysoké ústavní činitele v sále pouze s komunisty". "Ten projev mě ale nepřekvapil: byl to standardně nepřijatelný projev komunistického předáka. Snažil jsem se jej příliš neposlouchat," řekl Kalousek.

Grebeníček zmrazil sněmovnu

Komunistický šéf tvrdě napadl polistopadový vývoj, mnohé poslance pobouřil

Praha - Bylo to poprvé po patnácti letech, kdy vůdce komunistické strany "oslavil" výročí 17. listopadu spolu s demokraty.

Projev Miroslava Grebeníčka pronesený v Poslanecké sněmovně však spíš než vzpomínku na pád totalitního režimu připomínal obžalobu celého polistopadového vývoje.

"Co vlastně zůstalo z ideálů, které se vznášely nad listopadem 1989? Nevzpomínám si, že by se tehdy mluvilo o dravém kapitalismu, nadbíhání sudetským Němcům, o rozdávání národního bohatství zahraničnímu kapitálu, církevním prelátům a šlechtě," hřímal Grebeníček do zřetelně zaraženého publika, z nějž už před jeho řečí raději odešli poslanci ODS, US-DEU a bývalý prezident Václav Havel.

Ale Grebeníček šel ještě dál: "Pravda a láska skončily kádrováním a kriminalizováním živých i mrtvých, proud lži a nenávisti nevyschl bohužel dodnes."

Grebeníčkův projev byl ve sněmovně napjatě očekáván a ještě před začátkem akce přicházely zprávy, že se předseda KSČM rozhodl pro poměrně vstřícná slova. Ta zřejmě nejvstřícnější však padla až v samém závěru proslovu a zněla takto: "Jak se říká v nejhorších chvílích života: buďme rádi, že žijeme v této době. Je to lepší než dostat zmrzlou opratí přes pusu."

"Byl pod velkým tlakem: někteří mu radili, aby zopakoval omluvu KSČM za minulost, jiní naopak trvali na tom, že musí mluvit o kontrarevoluci. Snažil se tím prokličkovat a dopadlo to takhle," popsal situaci uvnitř KSČM jeden z jejích umírněných poslanců.

Demokraty Grebeníčkův projev příliš nepřekvapil. "Byl to standardní nepřijatelný projev komunistického politika," prohlásil šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Grebeníček se přesto dočkal potlesku i od poslanců některých demokratických stran. Konkrétně od vlivných sociálních demokratů Jana Mládka (poradce premiéra), Michala Krause či Vladimíra Laštůvky, který přitom strávil dva a půl roku v komunistickém kriminále.

"Ani já jsem na Borech nesnil o vytunelovaných podnicích či o půl milionu nezaměstnaných. Proto jsem zdvořilostně zatleskal," vysvětluje Laštůvka, šéf zahraničního výboru sněmovny. "I když je samozřejmě jasné, že tento režim přes všechny nedostatky považuji za nekonečně lepší než ten komunistický," dodává.

Lidové noviny

Grebeníček mluvil, Havel odešel

Projev šéfa komunistů k výročí 17. listopadu bojkotovali ve sněmovně pravicoví politici, odešli z jednacího sálu

PRAHA - Vzpomínka na sedmnáctý listopad 1989 se v Poslanecké sněmovně změnila v trapnou frašku. Politici si v den připomínající boj za svobodu a demokracii vyřizovali účty mezi sebou. "Korunu" celému setkání nakonec nasadil svým vystoupením předseda komunistické strany Miroslav Grebeníček.

Šéf komunistů včera ve svém projevu prohlašoval, že život v Česku je dnes "lepší než dostat zmrzlou opratí přes pusu". Že se lidé před listopadem měli dobře, když "docela obyčejně žili, pracovali, vychovávali děti, a uskutečňovali své sny". Nakonec pak Grebeníček prohlásil, že po listopadu 1989 "pravda a láska skončily kádrováním a kriminalizováním živých a mrtvých".

Svá slova ovšem pronášel Grebeníček do téměř prázdné sněmovny. Ve chvíli, kdy zamířil k řečnickému pultíku, se totiž poslanci ODS, Unie svobody a někteří lidovci zvedli a demonstrativně opustili sál. V sále zůstal prezident Václav Klaus, který ovšem celou dobu nechápavě kroutil hlavou.

Ke dveřím zamířil i exprezident a vůdčí osobnost listopadových událostí Václav Havel. "Raději to nechci komentovat," odpověděl Havel LN po skončení slavnosti na otázku, proč opustil sál.

Někteří poslanci, kteří odešli z místnosti projev v předsálí skutečně ignorovali. Jiní ho s uštěpačnými poznámkami sledovali na obrazovkách, které jsou ve foyer rozmístěny. "Náhodou to je dobrý, že Grebeníček mluví. Aspoň si lidi dokáží na výročí sametové revoluce dobře představit, jak to tady vypadalo před patnácti lety," říkal v nadsázce poslanec ODS Zbyněk Novotný.

V sále se pak Grebeníčkovi dostalo potlesku jen od "jeho poslanců" a od hrstky sociálních demokratů: Michala Krause, Vladimíra Laštůvky, Stanislava Křečka či Jana Mládka.

Setkání do sněmovny svolal její předseda Lubomír Zaorálek. Podle poslanců ODS byla ale chyba nechat komunisty v tento den vůbec mluvit. "Komunisté nemají právo slavit sedmnáctý listopad, protože jsou to oni, kteří popírají jeho výsledky a kteří chtějí návrat před listopad," prohlásil šéf ODS Mirek Topolánek. "Já jsem říkal od začátku, že tohle je nesmyslná akce, Říkal jsem, že jestli tady bude mluvit někdo za komunisty, tak ze sebe děláme pitomce," dodal poslanec ODS Marek Benda.

Frašku z celé akce ovšem udělali i nekomunističtí politici. Například Topolánek si otevřeně vyřizoval účty s vládou Stanislava Grosse. Premiér Gross pak kromě toho, že působil naprosto nepřipraveně, místo o 17. listopadu hovořil o socialistickém pojetí státu.

18. 11. 2004