PRAHA - Předseda Strany komunistické obnovy (Rifondazione) a strany Evropské levice (EL) Fausto Bertinotti navštívil o víkendu se svým italsko-rakouským týmem ČR, a v rámci této cesty se samozřejmě včera sešel k pracovnímu obědu s delegací ÚV KSČM na čele s předsedou ÚV Miroslavem Grebeníčkem a místopředsedou téhož orgánu Karlem Klimšou.
Po skončení jednání na tiskové konferenci oba lídři seznámili novináře se sbližujícími se stanovisky ve věci přístupu KSČM k EL. Přijeli jsme, protože se domníváme, že budování EL musí probíhat za účasti a souhlasu co nejširšího množství evropských levicových stran. Skutečnost, že EL mohla vzniknout ovšem není zásluhou jen zakladatelských členských stran, ale i ostatních participujících subjektů, zejména KSČM, zdůraznil na úvod Bertinotti.
Smyslem existence EL je jednotně pracovat na projektu jiné možné Evropy, než je ta, kterou máme dnes. Evropy mírové a sociální a demokratické, pokračoval přední činitel poslanecké frakce GUE/NGL v EP Bertinotti. Evropa podle něj riskuje v procesu kapitalistické globalizace úpadek. A to ne úpadek ledajaký - úpadek své duše. Protože podle Bertinottiho je duší moderní Evropy právě neoliberální politikou tolik ohrožený sociální stát. Vážným problémem je také skutečnost, kdy riskujeme, že budeme mít Evropu bez národů. V posledních volbách jsme také viděli velmi silný odstup lidu Evropy od evropského projektu... Ze všech těchto problémů nechceme činit jakýkoli nacionalistický závěr, ale naopak přesvědčení, že jiná Evropa je nutná! upřesnil cíle EL a frakce radikální levice v EP italský host. Důležité podle něj je, že v Evropě je mnoho sociálních i kulturních sil, které uvažují podobným způsobem, o čemž se přesvědčíme už v polovině října na základě průběhu jednání třetího Evropského sociálního fóra (ESF) v Londýně.
Bertinotti věří, že Fórum vygraduje tím správným způsobem 18. října závěrečnou manifestací ESF, které se aktivně zúčastní i EL jako taková. Podle Bertinottiho ale nestačí Fórum, je třeba usilovat o vytvoření konkrétního subjektu, na kterém by měly participovat všechny pokrokově orientované politické síly. Komunisté i nekomunisté, všichni, kteří mají společnou víru v mír, alternativní sociální a ekonomickou politiku vůči současnému diktátu neoliberalismu, resp. Evropu založenou na lidu, jeho právech a demokracii.
Na 24. a 25. října pak zve EL do Říma čelné představitele všech svých členských a pozorovatelských stran k jednání o návrhu Evropské ústavní smlouvy - pro EL zcela nepřijatelného, resp. k prvnímu posouzení alternativního návrhu EL.
Předseda ÚV KSČM Grebeníček se vrátil k sobotnímu zasedání ústředního výboru a ocenil fakt, že prosadil do jednání bod týkající se aktuálního přístupu KSČM k EL, že své představy mohl projednat se zástupci europoslanců KSČM na čele s místopředsedou GUE/NGL Miloslavem Ransdorfem (jenž má podle Grebeníčka velkou autoritu ve strukturách EP) a že byl nalezen v této věci společný optimální postoj!
Na dotaz Haló novin Grebeníček potvrdil, že se nadcházejícího římského jednání zúčastní osobně a k dotazu, v jakém časovém řádu KSČM při deklarovaném odstranění třecích ploch promění svůj statut pozorovatele EL ve statut řádného člena, zdůraznil, že veškeré další aktivity budou směřovat k tomu, aby KSČM do kampaně k příštím parlamentním volbám a referendu o euroústavě už vstupovala jako nedílná součást jednotné silné EL, která bude schopna předložit srozumitelnou alternativu.
Haló noviny, 4. října 2004, Roman Janouch