Evropská levice založila novou stranu v Římě, centristé v Paříži

ŘÍM/PAŘÍŽ 9. května (ČTK) - Základy dvou nových evropských stran byly dnes položeny v Římě a Paříži. V italské metropoli se sešli zástupci 16 komunistických a socialistických stran, aby oficiálně pokřtili Stranu evropské levice. Z České republiky se jejího ustavujícího sjezdu účastnila sedmnáctičlenná delegace Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) vedená místopředsedou Miloslavem Ransdorfem. KSČM se však zakládajícím členem nestala.

"Levice v Evropě se musí vymanit ze strategické defenzivy, v níž se stále ještě nacházíme," citovala agentura APA z projevu generálního tajemníka italské Strany za komunistickou přeměnu (PRC) Fausta Bertinottiho. Právě PRC spolu s německou Stranou demokratického socialismu (PDS) a francouzskými komunisty byly iniciátory nové formace evropské levice, jejímž prvním předsedou byl dnes na závěr římského sjezdu jednomyslně zvolen Bertinotti.

Před stovkami delegátů pak zdůraznil, že se nová strana musí rozejít se stalinismem a znovu nalézt a rozvíjet staré komunistické ideály. Vyzdvihl rovněž nutnost prosazovat v Evropě skutečnou mírovou politiku a demilitarizaci Evropské unie. V této souvislosti rovněž ohlásil masovou demonstraci v centru Říma na 4. června, kdy je plánována návštěva amerického prezidenta George Bushe v italské metropoli.

Již první den ustavujícího sjezdu však poznamenaly rozepře, když předsedající schůze Helmut Scholz z německé PDS znemožnil hlasování o čtyřech pozměňovacích návrzích, řekl ČTK telefonicky z Říma Ransdorf. Delegace KSČM se proto dalšího jednání zúčastnila bez hlasování a nestala se zatím ani jednou ze zakládajících stran nové formace. "Ponecháme to na rozhodnutí sjezdu KSČM v Českých Budějovicích příští týden," řekl Ransdorf.

Evropskou levicovou stranu přesto označil za nadějnou formaci, která má smysl. Podle něj se v Římě konal zakládající sjezd a až "během prvního sjezdu by se vše mělo vykrystalizovat", Kdy se tento první sjezd bude konat, zatím není jasné.

Nová evropská strana, tentokrát centristická, byla rovněž dnes založena v Paříži. Do tamního sídla pravicově-liberálního Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) se u příležitosti dnešního Dne Evropy sjeli zástupci desítky evropských centristických stran mimo jiné i z České republiky, Lotyšska, Polska, Belgie, Itálie a Španělska. Z ČR je v Paříži strana Cesta změny zastupovaná Josefem Brožem.

"Chybí tu dosud velké demokratické politické hnutí, které by nebylo socialistické ani konzervativní a které by hájilo evropskou integraci," zdůvodnil iniciativu centristů šéf UDF François Bayrou. Nová evropská centristická strana se podle něj chce zasazovat o velkou Evropskou unii pod kontrolou a za rozhodovací spoluúčasti obyvatelstva. V této souvislosti se Bayrou znovu vyslovil pro požadavek ratifikace budoucí evropské ústavy v referendu.

tw ml rdm

Zpravodajství ČTK, 9.5.2004, 16:42