Šestnáct komunistických a socialistických stran ze států Evropské unie oznámilo o víkendu v Římě vznik nové strany - Evropské levice (EL). V jejím čele stanul po anonymní volbě vůdce italských komunistů Fausto Bertinotto. Akce se zúčastnila i Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Informace přinesl v pondělí internetový server Euobserver.com.
ŘÍM - "Musíme se vymanit z permanentní opozice," uvedl k motivu založení EL Bertinotto, jehož strana Rifondazione Comunista společně s německou Stranou demokratického socialismu a francouzskými komunisty patřila k hlavním skupinám, volajícím po sjednocení.
Cílem EL je podle jejich zakladatelů prosazování problematiky míru, sociálních hodnot v rámci EU, tlak na změny v chystané Evropské ústavě a společný postup před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Strana se údajně plně rozešla se stalinismem. "Musíme se plně zbavit minulosti, vrátit se ke kořenům - to je naše budoucnost," uvedl Bertinotto.
Euobserver.com podotýká, že k posílení evropských komunistů došlo po 1. květnu, kdy do EU vstoupilo deset nových zemí. Silnou základnu, jak podotýká server, mají zejména v Česku, Estonsku a na Slovensku. Ze "starých" zemích Unie mají slibnou pozici také v Rakousku, Německu, Řecku, Lucembursku a Španělsku.
V čele devatenáctičlenné delegace KSČM v Římě byl Miloslav Ransdorf. Z českých stran se členem EL stala podle ČTK Strana demokratického socialismu (SDS).
KSČM do nově vzniklé strany nakonec nevstoupila. "Došlo k tomu poté, co KSČM neprosadila změnu, jejímž jádrem bylo vypuštění odkazu na stalinismus při odsouzení nedemokratických a zločinných praktik minulosti," sdělil dnes ČTK Milan Neubert z SDS. Komunisté obvinění z hájení stalinismu odmítají.
Novinky, 10. 5. 2004