Špidla dostal vážné varování

Útok na jeho pozici může začít už po evropských volbách

Vážné politické varování z ČSSD dostal v sobotu předseda Vladimír Špidla. Hned dvě seskupení uvnitř soc. dem. mu dala najevo, že jeho pozice v čele ČSSD a vlády nemusí být v příštích měsících jistá. Útok na jeho pozici může začít už v červnu po volbách do Evropského parlamentu, pokud v nich soc. dem. utrpí citelnou porážku.

Zřetelnou připravenost vyvolat pohyby ve straně, či dokonce vyměnit předsedu, bude-li ČSSD jako dosud neúspěšná v preferencích a také v letošních trojích volbách, demonstrovali jak lidé kolem prvního místopředsedy Stanislava Grosse, tak skupina, která zdůrazňuje svou levicovost a s níž je spojeno jméno Jana Kavana.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl Právu po sobotní krajské konferenci pražské soc. dem., na jejíž části byl Špidla přítomen, řekl, že předseda nevnímá problémy sužující stranu. "Pokud se na to téma bude pouze hovořit, pak máme ještě čas do sjezdu, a na sjezdu bude patrně změna ve vedení," dodal Ibl, který má blízko ke Grossovi. Řádný sjezd ČSSD se plánuje na jaro 2005.

Ibl: strana se možná štípne

Pražská konference proběhla ve znamení kritických hodnocení obsažených ve zprávě předsedkyně Petry Buzkové. Po diskusi za Špidlovy účasti se nakonec usnesla, že do konce dubna má pražský krajský výbor svolat aktiv pro všechny, kteří se budou chtít zúčastnit.

"Pozitivní je, že se hovoří na tohle téma, že se i kritizuje, ale efekt je následující: předseda strany se vyjádřil, ale příliš to nevnímá," řekl Ibl.

Dodal, že Buzkové slova o tom, že se ve straně vytvořila vrstva oligarchie, by formuloval jinak. "Vrátil bych se k tomu, co říkal Stanislav Gross, že jsme zpanštěli jako soc. dem., a myslím si, že na vedení strany to platí stoprocentně," řekl Ibl.

Na dotaz Práva přiznal: "Samozřejmě jsem součástí toho, ale jsem jeden z mála, kdo se snaží na to poukazovat."

Podle Ibla všichni ti soc. demokraté, kteří rozhodují o zdražování v důsledku změny daňových sazeb, by se měli vžít do role lidí, kteří nemají na živobytí. "Myslím si, že by v řadě případů koukali jinak alespoň na tu argumentaci, kterou to doprovázejí. Pokud budeme tímto stylem postupovat bez ohledu na sociálně slabší vrstvu, a přistupovat na některé kroky koaličních partnerů a myslím si, že jim ustupujeme - tak se v žádném případě nemůžeme posunout dopředu," uvedl Ibl.

Podle něj v případě, že se tyto věci nebudou brát v úvahu, "spíš dojde k tomu, že soc. dem. se nějakým způsobem štípne a vláda to pak samozřejmě nemůže přežít". Ibl však zároveň řekl, že soc. dem. by neměla opouštět současnou koalici. Dodal ale: "Jsme nejsilnější strana, a nedůstojně prosazujeme své zájmy."

Špidla na konferenci mluvil o celkové krizi soc. dem. myšlenky v Evropě a o nutnosti hledat modernější formy sociálního státu. Právu to řekl jeden z delegátů a připojil: "Mám ale pocit, že mu hodně lidí vůbec nerozumělo, když říkal, že i my se musíme přizpůsobit měnícímu se světu."

Kavan: mohou nás zničit kroupy

Náznaky krizových situací zazněly také na pražské konferenci v projevu neoficiálního guru levicových soc. demokratů Jana Kavana. Přidal se ke kritice absence pražských kandidátů na listině ČSSD do Evropského parlamentu a uvedl, že evropskou listinu soc. dem. může stihnout stejná porážka, jakou zažili jejich kolegové v posledních dvou doplňovacích senátních volbách.

"V tu chvíli by si i nenapravitelní optimisté museli přiznat, že z hrozivého krizového mraku nad námi nás mohou srazit bolestivé a zničující kroupy, pokud neprosadíme nápravu ještě včas před krajskými a senátními volbami," prohlásil Kavan.

Sdílí také obavy, že se "vládnoucí soc. demokraté kvůli koalici s pravým středem politického spektra příliš vzdalují od svého programu a od svých slibů voličům".

V reakci na Špidlovo vystoupení na konferenci Kavan řekl, že sociální stát je sice třeba modernizovat. "Měli bychom si však dát velký pozor, abychom nezkopírovali některé zahraniční příklady a pod rouškou potřeby modernizace neopustili naše levicové soc. dem. principy."

Poslanec Karel Šplíchal, který neskrývá svou nespokojenost se Špidlovou politikou, Právu k premiérovu vystoupení na konferenci řekl: "Slyšel jsem od pana předsedy jenom výzvu k loajálnímu chování, ale buď jsem nerozuměl, nebo neslyšel ty kroky, které by měly následovat. Mně připadá už delší dobu, že on se dívá jako maratónský běžec na cíl a zřejmě nevnímá okolí, kudy běží a kdo s ním běží."

Dodal, že se členové soc. dem. snaží chovat konstruktivně a velmi pokojně, ačkoliv se jeví, že se vývoj zrychluje.

"Troje volby v letošním roce mohou být pro nás složitým koncem, který by soc. dem. mohl vrhnout do velmi nízkých preferencí," prohlásil Šplíchal.

Právo, 26. 1. 2004, Alexandr Mitrofanov