Ústavní smlouva Evropské unie je podepsána

Nejvyšší představitelé a ministři zahraničí 25 členských zemí Evropské unie podepsali v pátek ústavní smlouvu EU. Jako druzí ji po Belgičanech podepsali český premiér Stanislav Gross a ministr zahraniční Cyril Svoboda. Aby dokument vstoupil v platnost, musí být ústava během příštích dvou let ratifikována všemi členskými státy.

ŘÍM - Poté, co smlouvu podepsali představitelé pětadvacítky, závěrečný akt parafovali předsedové vlád kandidátských zemí Bulharska, Rumunska a Turecka, které se podílely na vypracování ústavy.

Význam dokumentu pro budoucnost

Italský premiér Silvio Berlusconi (vpravo) a jeho nizozemský protejšek Pieter Balkenende před podpisem ústavní smlouvy Evropské unieStátníci Evropské unie zdůrazňovali historický význam dokumentu, který umožní rozšířené Evropské unii fungovat ve 21. století ve prospěch občanů a národů. Naléhali, že je třeba lidem vysvětlit její význam a zajistit její ratifikaci ve 25 členských státech. V řadě zemí o ní proběhne referendum.

Italský premiér Silvio Berlusconi řekl: "Doufám, že národní parlamenty a evropští občané budou zodpovědní a stvrdí tuto ústavu, která otevře novou cestu fungování Unie. Více než kdy před tím potřebujeme trpělivost, neselhávající vůli a naprostou víru v budoucnost, abychom překonali výzvy, jimž bude čelit Evropská unie. Unie se musí neustále snažit odrážet a uspokojovat tužby lidí."

Silvio Berlusconi připomněl, že prakticky celá Evropa je sjednocena kolem stejných ideálů svobody, demokracie, spravedlnosti a prosperity, které ústava potvrzuje a zaručuje.

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende, jehož země momentálně v EU předsedá, označil podpis za vyvrcholení cesty, ale také za nový začátek: "Ústava nám dává možnost učinit Evropu ekonomicky silnější, bezpečnější a spravedlivější. Musíme spojit své síly, abychom této šance využili."

Připomněl, že díky integračnímu procesu žije Evropa šest desetiletí v míru, že se podařilo překonat její rozdělení. Ústava je podle něj dobrý základ pro společnou budoucnost. "Mír, bezpečnost a prosperita jsou vzácné a křehké hodnoty. Tato ústava je posiluje. Proto je pro mne dnešní den symbolem naděje," řekl.

Barroso kladl důraz na ratifikaci

Designovaný předseda Evropské komise se zaměřil na proces ratifikace ústavy v národních parlamentech a v referendech. Za výklad ústavy nesou podle něj hlavní odpovědnost vlády, ale instituce EU jim musejí pomoci při poskytování objektivních informací o nové smlouvě.

"Parlamenty, jež budou hlasovat, a národy, které budou povolány k referendům, musejí být dokonale informovány, aby se vyslovily se znalostí věci."

Novinky, ČTK, BBC - 29.10. 12:54