Kvalifikovaně hájit zájmy levicově orientovaných občanů ČR

Volba kandidátů KSČM pro červnové volby do Evropského parlamentu se uskutečnila v několika kolech. V prvním zvolili členové ÚV KSČM lídra kandidátky, ve druhém ostatních 23 osobností.

Důležité zasedání ÚV KSČM začalo včera v devět hodin ráno. Jednání zahájil jeho předseda Miroslav Grebeníček. Ve svém úvodním vystoupení zdůraznil význam, jaký komunisté připisují červnovým volbám do Evropského parlamentu. Přivítal také Vladimíra Remka, který byl nominován na kandidátku Výkonným výborem ÚV KSČM. Zvolena byla návrhová komise, jejímž předsedou se stal člen VV ÚV KSČM a poslanec Alexandr Černý, a čtrnáctičlenná volební komise v čele s členem VV Václavem Melšou. Způsob volby byl určen následující - lídr kandidátky byl na návrh Viktora Pázlera z Prahy volen nadpoloviční většinou hlasů, ostatní v pořadí na kandidátce byli voleni bodovým systémem. Obě volby se uskutečnily jako tajné.

Před volebním blokem promluvila místopředsedkyně ÚV KSČM Zuzka Rujbrová. V červnu letošního roku se v ČR uskuteční historicky první volby do EP. Pro evropskou i národní levici mohou představovat významný mezník. KSČM má předpoklady stát se v EP nejsilnější ze skutečně levicových evropských stran a výrazně tak přispět k vytvoření silné komunistické opozice, uvedla. K červnovým volbám právem obrací zrak už dnes i česká média. Všechny prognózy očekávají, že jejich výsledek ovlivní situaci na české politické scéně, pokračovala. Důsledná levicová politika KSČM začíná sklízet ovoce v podobě trvale rostoucích preferencí. Máme reálnou šanci obsadit v EP více křesel, než nejsilnější z vládních stran, ČSSD. Nechceme ale spoléhat jen na zklamání bývalých voličů. Nabízíme program akceptovatelný pro většinu občanů ČR a nabízíme lidi, kteří mají předpoklady k jeho realizaci, doplnila Rujbrová. Zároveň upozornila, že členové ÚV KSČM mají před sebou zodpovědný úkol. Činnost EP bude mít dopad na život každého z nás. O tom, jak v něm bude silná levicová opozice, rozhodnou červnové volby. O tom, zda naše kandidátka přivede lidi k volbám a zda a čími ústy bude hlas levice v EP slyšet, rozhodnete vy, podotkla.

Přibyla nová jména

Členové ÚV KSČM měli původně na výběr ze 47 nominovaných, v průběhu jednání ale přibyli ještě další dva - Jan Eichler, kterého navrhl místopředseda sněmovny Vojtěch Filip, a Petra Nováková, navržená OV KSČM Šumperk.

Na pozici lídra byl nominován řadou okresních výborů z celé republiky a navržen Výkonným výborem ÚV KSČM místopředseda ÚV KSČM Miloslav Ransdorf. V průběhu jednání ale členka vrcholného orgánu strany Marta Semelová z Prahy navrhla na tento post ještě Vladimíra Remka a předsedu KSM Zdeňka Štefka. Je dobrým zvykem vybírat z více kandidátů a to i v případě lídra, prohlásila. Člen ÚV KSČM Josef Odehnal pak přidal ještě jméno Aleny Svobodové. Místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš v souvislosti s rozšiřováním počtu nominovaných upozornil, že kandidátku by měl vést špičkový stranický funkcionář, který pak v EP může aspirovat na vstup do vedení levicové frakce a bude zajišťovat kontakt s evropskými radikálně levicovými stranami, například při dobudování struktur plánované Strany evropské levice. Nakonec se ale z více kandidátů nevybíralo. Remek, Svobodová i Štefek poděkovali za důvěru a oznámili, že kandidaturu na post lídra stahují. Souhlasím s tím, že by lídrem měl být stranický funkcionář, řekl Remek.

Výsledky voleb ve dvě hodiny

S napětím očekávané výsledky voleb byly oznámeny novinářům ve dvě hodiny na tiskové konferenci. Vlastně v ten samý čas se dozvěděli tuto informaci i členové ÚV KSČM. Jako první ale bylo zhruba hodinu před tím známo jméno lídra kandidátky. Miloslav Ransdorf získal 68 z 89 platných hlasů, tj 73,91 procenta.

Tisková konference se uskutečnila za nebývalého zájmu médií. V místnosti zaplněné novináři, za přítomnosti televizních kamer, seznámila s výsledky voleb místopředsedkyně ÚV KSČM Zuzka Rujbrová. Na dalších místech po lídrovi kandidátky se umístili Vladimír Remek, který je, jak řekla Rujbrová, znám české veřejnosti jako levicově orientovaná osobnost schopná velmi kvalifikovaně hájit zájmy ČR v zahraničí a dokonce se stát určitým prostředníkem v kontaktech EU směrem na východ.

Chceme v těchto volbách potvrdit naši stoupající tendenci na české politické scéně, chceme být nejsilnější levicovou stranou u nás v těchto volbách a chceme nabídnout našim občanům takový program, který je osloví, řekl na tiskové konferenci lídr kandidátky, místopředseda ÚV KSČM Miloslav Ransdorf. Ukazuje se, že pro důslednou levicovou politiku je velký prostor, že lidé chtějí jako jednu z priorit EU prosadit boj proti nezaměstnanosti, za vyšší sociální zajištění, bezpečnost, vzdělání a za prosazení ekologických hodnot. Myslím si, že to vše najdou čeští občané v našem programu, prohlásil. KSČM bude patřit mezi ty strany, které se pokusí socializovat evropský projekt, uvedl. Je tady i určitý přínos evropských voleb a evropských struktur pro KSČM samotnou. Myslím, že kontakt s evropským prostředím, evropskou levicí a parlamentem pomůže dynamizovat KSČM, dát jí tu dynamiku a určitý švih, který třeba leckdy postrádáme. Domnívám se, že naši stranu to přiměje i k tomu, aby si uvědomila svou mezinárodní odpovědnost, dodal. Ransdorf na dotaz novinářů odmítl to, že by angažovanost KSČM v evropských volbách byla v rozporu s usnesením vrcholných orgánů strany před referendem o vstupu do EU. Připomněl, že KSČM souhlasí s evropskou integrací, ale kritizuje její dosavadní formy. V reakci na otázku z řad žurnalistů také oznámil, že i když uspěje v evropských volbách, nechce opustit svou stranickou funkci a je připraven kandidovat i na předsednický post v KSČM.

Před novináře předstoupil také Vladimír Remek. Jsem potěšen takovou důvěrou, že jsem byl dnes zvolen na druhém místě kandidátky KSČM. Samozřejmě mohu jenom podotknout, že jsem byl zvolen jako nestraník. Vidím svoji pozici jako určitou možnost prezentování zájmů občanů ČR a samozřejmě ve zprostředkování kontaktů mezi různými směry, jak politickými, tak zájmovými, i zpětně do ČR. Při těch nemnoha kontaktech, které jsem do této doby měl, si také myslím, že bych mohl uplatnit své zkušenosti z práce v ruském prostředí, které určitě bude i v budoucnu významným partnerem EU, uvedl.

Haló noviny, 26. ledna 2004