V kancelářích bývalých poslanců spolkového sněmu za PDS se tiše balí kufry. Poslední "levá síla" v německém stranickém spektru nedokázala voličům před volbami vysvětlit, k čemu je vlastně dobrá. Se čtyřmi procenty hlasů šla z kola ven.
Dříve měla PDS ve Spolkovém sněmu 37 poslanců a každý dost peněz od vlády, aby si zaplatil své spolupracovníky a kancelář v Berlíně a ve svém obvodě. Nyní má PDS ale jen dvě křesla. K politickým problémům přibývají i finanční.
Díky volební porážce bude muset PDS propustit 300 svých zaměstnanců. Početné kanceláře ve volebních obvodech a regionech v celém Německu budou muset být zavřeny. Tento propad ukončil výstavbu infrastruktury PDS ve starých spolkových zemích. A tak se musejí po volební porážce smířit někteří soudruzi se ztrátou zaměstnání.
Vyhlídky nejsou růžové. Ač to vypadalo jako propaganda nějakého esoterického spolku, věštil Gysi několik dní po volbách v televizním vysílání n-tv, že se PDS musí stát znovu "emocionální, smyslovou a opět musí zrcadlit určitou kulturu." Strana se musí pokusit tu "nohu, kterou má na západě, tam udržet a posílit. Ale to vše bude velmi těžké, protože tam má málo lidí i peněz." a nesměle dodal: "V příštím roce jsou jen volby do jednotlivých spolkových zemí, a tady musí být člověk realistický. Po takové volební porážce v celospolkovém měřítku na západě nemůžeme dosáhnout nějakého velkého vítězství."
V západních zemských organizací se teď takříkajíc cvičí v heslech o přežití. "Nyní je důležité udržet PDS severní Porýní- Westfálsko jako funkční organizaci, stabilizovat ji a dále rozvíjet. To nebude jednoduché. A s těmito volebními výsledky stojíme před velkými problémy." dají se číst podobné názory na internetových stránkách organizací Šlesvicko-Holštýnsko a Porýní-Falc. Porýnsko-westfálská ex-poslankyně Ulla Jepke zdůrazňuje: "PDS stojí na západě před katastrofou. Kanceláře jsou před zavřením. Infrastruktura bude těžko udržitelná."
Jaké konkrétní následky volebního výsledku PDS budou v západních zemích "není ve všech dimenzích ještě možné určit", obává se vedoucí Düsseldorfské zemské kanceláře PDS Michael Kretschmer. V každém případě musí být zavřeny poslanecké kanceláře v Kolíně, Bonnu, Dortmundu a Düsseldorfu, říká pro Jungle World (Svět džungle). Skutečná finanční situace se bude dát určit až v říjnu. O rezignaci ale nechce hovořit. Vůle vytrvat je dosud obrovská.
Jeho kolega Roland Sperling, poslanec PDS v městském zastupitelstvu v Neussu je zároveň mluvčím tamní krajské organizace. Pro Neues Deutschland se vyjádřil, že je přesvědčen, že soudruzi v Severním Porýní-Vestfálsku bez zastoupení na celospolkové úrovni "upadnou do celkové bezvýznamnosti." Na západě bude možná PDS mrtvá, diagnostikuje bez okolků a bere v úvahu rozpuštění zemských organizací.
(Exkurz S.H.: Na západě dělali často politiku PDS jen neúspěšní sociální demokraté, kteří tak lehko chtěli přijít k penězům. Např. podle nepsaných pravidel, musela být většina poslanců PDS zvolena na západě, aby se struktura klubu podobala struktuře obyvatel celého Německa. To ovšem nekorespondovalo se strukturou členské základny, která se na západě pohybuje v řádu několika tisíc, zatímco na východě dosahuje přibližně 90 tis. členů. Tak na západě připadal jeden poslanec asi na tři sta členů, zatímco na východě asi na 6 tisíc. Proto se stali západními poslanci a funkcionáři PDS mnozí neúspěšní sociální demokraté a zelení.)
V PDS zemské kanceláři v Bádensku-Würtembersku vyčkávají. Na první pohled nevypadá, že by zde k něčemu došlo. S nejhorším scénářem se tu ještě nepočítá, říká jeden zaměstnanec, ale již se připravují první uzavírky regionálních kanceláří. Mezi jinými bude zavřena regionální kancelář v Mannheimu. Bude potřeba hledat nové podnájemníky.
Tato krize neušetřila ani Berlín. Sice straně blízká nadace Rosy Luxemburgové se nachází v relativním bezpečí, ale přece ani tady nevypadá budoucnost moc růžově. Dr. Evelin Wittich, členka vedoucího výboru předsednictva nadace nechce propadat panice. Wittlichová sdělila Neues Deutschlandu (stranický deník PDS pozn. S.H.), že se budou do budoucnosti orientovat na pomoc ze strany státu, jak to učinili v podobném případu političtí konkurenti: "Zelení se v prosinci 1990 nedostali do spolkového sněmu, ale obdrželi v tomto čase prostředky pro svou nadaci, v průběhu volebního období dochází ke zvyšování podpor", řekla s nadějí Wittlichová. Pro rok 2003 se počítá se spolkovými prostředky ve výši, jaké strana obdržela v roce 2001. Proto nejsou ani zemské nadace ohroženy a mohou počítat se sumou zajištěnou v dohodě. Přes tyto naděje musí také Wittichová přiznat, že odchod PDS ze spolkového sněmu je pro nadaci tvrdým zásahem. "Musíme se snažit dále rozvíjet kompetence nadace, možná začít u toho, co hrozí jako první zaniknout. Ale je jasné, že jsme velmi malá nadace a takové začátky budou těžké, už proto že máme jiné úkoly než poslanecká frakce."
Jinými slovy: Do nadace Rosy Luxemburkové, která má na práci studie o tak "nosných" problémech jako je "levice a národ" a která sloužila v minulých letech jako útočiště pro bývalé profesory z NDR by mohl přijít čerstvý vzduch příchodem dlouhé řady nezaměstnaných politiků PDS. Jedině s financováním to bude obtížné, především když se ukáže jako iluze sen o financování od vlády a dojdou peníze.
Po volební porážce bude muset PDS uvažovat o nové strategii jak vyřešit problém udržení infrastruktury. Předsedkyně Zimmerová se na zaměstnance strany obrátila s otevřeným dopisem, v němž se uchýlila k vágním formulacím: Mělo by se uvažovat, jak "se dá za ztížených podmínek přežít a jak zůstat politicky akceschopný". Musí se opět zdůrazňovat, " že nám leží na srdci starosti lidí."
Jedna slabá útěcha ale straně přece zůstává. Jak sdělil její mluvčí Hendrik Thalheim předchozí středu, během deseti dnů po volební porážce se do strany přihlásilo víc než 350 především mladých lidí. Tolik lidí v tak krátkém čase, to se za existence PDS ještě nepřihodilo. Podle sloganu "vítejte na palubě" byli tito pozváni na parníkovou jízdu po Sprévě společně s předsedkyní Gabi Zimmerovou a místopředsedkyní Petrou Pau. Snad při tom neztroskotají, sjezd strany v Geře je ještě před nimi.
Jungle World, číslo 42, 9. října 2002, přeložil Stanislav Holubec
Originál: Das große Reinemachen