V kauze "Veselý tanečník" chybějí přímé důkazy

Jaroslav Spurný

Šéf Úřadu pro vyšetřování Stanislav Novotný říká:
"O vině P. Wohlmutha jsem přesvědčen tak na padesát procent.

Případ vražedného útoku na předsedu komunistické strany Jiřího Svobodu stojí na mrtvém bodě, přestože do něj byl minulý týden zapojen další vyšetřovatel. Podle šéfa Úřadu pro vyšetřování JUDr.Stanislava Novotného musí být celá kauza uzavřena co nejdřív: "Celý tým vyšetřovatelů dělá na případu Svoboda a dalších osmnáct nevyřešených vražd v Praze vlastně stojí."

Zůstala maska

Již den poté, co Jiřího Svobodu pobodal neznámý muž v masce "Veselý tanečník", prohlásila policie, že útok nebyl náhodný - některé skutečnosti prý ukazují na to, že čin byl promyšlen a plánován dopředu. Vyšetřovatelé se pokusili získat informace v "agenturní síti". Už 7. prosince se dostavil úspěch. Jeden z agentů policistům sdělil, že útočník se jmenuje Vlasta a pohybuje se v anarchistických kruzích. Policie během dalších tří dnů "objevila indicie" (o kterých ale nechce hovořit), že útok provedl P. Wohlmuth. Policie ho asi týden sledovala, pak ho vyšetřovatel zadržel a během 24 hodin nechal udělat rozbor krve a vlasů z místa činu.

Do vazby bez zákonného obvinění

Rozbor potvrdil, že krev sejmutá z lahve vodky je totožná s krevní skupinou Petra Wohlmutha a že vlasy nalezené v masce jsou druhově shodné s jeho vlasy. Pachová zkouška policisty přesvědčila, že útočníkem je Petr Wohlmuth - psi vedení pachem z masky ho opakovaně vyčichali. Podle vyjádření "lidí činných v trestném řízení" má obviněný také ránu na hlavě, i když ne na temeni, kde by podle výpovědi paní Svobodové být měla, ale nad uchem. Soudce Jiří Podlipný, který rozhodl o uvalení vazby na P.Wohlmutha, říká: "Pro mne byly ze zákona podstatné tři věci; trestní stíhání bylo zahájeno, obviněný byl vyslechnut, důkazy svědčily o jeho vině, a co je důležité, Petr W. byl vyšetřovatelem obviněn z velmi závažného zločinu. Nezbylo mi, než dát ho do vazby, protože mu hrozí minimálně pětiletý trest a bylo tu nebezpečí, že se bude vyhýbat trestnímu stíhání." JUDr. Podlipný tvrdí, že nemohl rozhodnout jinak. "Ze zákona jsem nucen přijmout hmotné důkazy, které jsou mi předloženy. Podle mého názoru měli policisté vykonat ještě řadu dalších šetření, ale já nemám právo jim něco takového přikázat."

Bez konfrontace

Policie se v případu dopustila jedné závažné chyby. Nebyla provedena konfrontace mezi údajným pachatelem a rodinou J. Svobody. Řada policistů je přesvědčena, že "rekognice" (tedy identifikace obviněného, který měl být postaven mezi dalších pět lidí a svědci měli rozhodnout, který z nich se útoku dopustil) by v případu udělala jasno. Dnes už je podle vyšetřovatele L. Skoupého pozdě, v novinách byla zveřejněna fotografie P. Wohlmutha a jakékoli možnosti zákonné identifikace padly. Pracovníci Úřadu pro vyšetřování v současné chvíli čekají na jediný přímý důkaz. Vlasy nalezené v masce útočníka byly poslány na expertizu do Bratislavy, kde je jediná laboratoř v bývalé ČSFR, vybavená technikou, která může jednoznačně určit, zda jsou to vlasy Petra Wohlmutha. Ministerstvo vnitra se ale soustřeďuje spíše na vyšetření, kdo poskytl novinářům informace. Tisková mluvčí českého ministerstva vnitra Beata Berníková je přesvědčena, že informace zveřejněné v tisku uškodily vyšetřování případu. "Únik informací vyšetřujeme. Chyba byla i v tom, že mluvčí policie na veřejnosti tvrdil, že se Petr Wohlmuth přiznal. Příslušník policejní operativy, která na případu pracuje, překroutil informace v policejní svodce. Byl kázeňsky potrestán srážkami z platu."Podle některých pracovníků Městského soudu v Praze se z hlediska zákona vlastně nic neděje. Existuje důvodné podezření, na jehož základě byl P.  Wohlmuth vzat do vazby, pochybnosti o vině prý existují vždy a celý případ zbytečně rozvířil tisk. Pokud by prý šlo o někoho jiného než o předsedu KSČM, nezpochybňoval by důkazy nikdo.

Respekt,  4. 1. 1993