Stanovisko SDS k NATO

SDS kriticky přijímá zjednodušené představy vládní koalice (pravicových stran i prezidenta) o urychleném vstupu do NATO. Sedm let podceňovala vláda budování armády, stejně tak se nedokázala obrátit na občany se seriózní vojenskou doktrínou, včetně zdůvodněných návrhů na vojensko-politické spojenectví. Důvody, které dnes uvádí, jsou povrchní, málo přesvědčivé.

Nelze zastírat, že vládní garnitura, která spravovala zemi sedm let, ztrácí důvěru občanů i v této otázce. V současnosti vstup do NATO - především vinou vlády - zbytečně rozděluje společnost. Má-li se rozhodnout o tomto důležitém kroku tak, aby byl přínosem pro ČR (a koneckonců i pro NATO), a zejména aby si občané plně uvědomili své případné závazky, je třeba vstup ČR do NATO svěřit referendu. To je poctivé jak vůči našim občanům, tak i případným spojencům. Současná vláda ani parlament k rozhodování o tomto kroku již nemají mandát.

Náš postoj nevylučuje přiměřenou spolupráci s NATO. Pokud naše země do NATO vstoupí, SDS bude prosazovat alespoň vystoupení z vojenské části paktu a jeho zásadní vojensko-politickou reformu, zahrnující rozšíření o další východoevropské země, včetně Ruska.