Po zavedení přímých voleb do EP v r. 1979 se vztah mezi národními parlamenty a EU změnil. Znovu se musí hledat cesty k jejich organickému spojení. Na zákonodárném procesu se národní parlamenty podílejí v několika směrech, zejména akty ratifikace, přenášením norem EU do národního práva a kontrolováním činnosti předsedů vlád a resortních ministrů na evropské úrovni. Tím spolu s poslanci EP poskytují EU legitimnost pro její rozhodování.
Formy spolupráce národních parlamentů s EP jsou rozmanité - od prosté výměny informací po pracovní kontakty a spolupráci všeho druhu. Od r. 1981 se pravidelně setkávají předsedové parlamentů členských států a EP k projednávání základních problémů integrace a parlamentní kooperace.
V r. 1989 vznikla instituce COSAC - Konference orgánů specializovaných na evropské otázky. Je složená z delegátů odborných výborů pro evropskou politiku z národních parlamentů a z výboru EP pro institucionální záležitosti. Schází se jednou za půl roku a projednává problémy legislativního procesu a speciálních oblastí politiky EU.
V poslední době se stále častěji konají dvou- a mnohostranná setkání zástupců odborných grémií a politických stran členských států a EU.
V parlamentech členských zemí a EP sílí snaha o prosazení práva na spoluúčasti v rozhodovacím procesu, např. práva zúčastňovat se mezivládních konferencí EU. Je to jedna z cest k posílení demokratických prvků v architektuře EU, které naše SDS bude rozhodně podporovat.
Pramen: EU od A do Z, Praha 1997
Vladimír Seidl, 26. 4. 2004