MMF radí šetřit a slibuje růst

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: MF Dnes, Vydáno dne: 31. 10. 2000

Praha - Česká ekonomika roste a už nepotřebuje tolik podpírat pomocí miliard ze státní pokladny. Naopak je třeba seškrtat všechny neefektivní veřejné výdaje, jako je podpora státních podniků či štědré sociální dávky, které nemotivují k hledání práce. Podle dalších doporučení Mezinárodního měnového fondu je ještě nutné dokončit privatizaci, zrychlit soudní řízení hlavně v případě bankrotů, přiblížit české účetnictví mezinárodním pravidlům a zachovat nezávislost centrální banky.

Pokud země dodrží všechny tyto pokyny, pak by už nic nemělo bránit tomu, aby její ekonomika rostla tempem, jaké dnes zažívá sousední Polsko či Maďarsko. „Věříme, že Česká republika by mohla zažívat růst okolo pěti šesti procent, pokud provede potřebné reformy,“ zdůraznil včera Masahiko Takeda, vedoucí mise Mezinárodního měnového fondu, jež v uplynulých týdnech zkoumala hospodářské zdraví země. Zatím však MMF předpovídá pro tuzemskou ekonomiku v příštím roce růst domácího produktu okolo tří až tří a půl procenta.

Hlavní výhrady má měnový fond k prohlubujícím se schodkům veřejných rozpočtů. „Jak bude hospodářství oživovat, poroste nutnost utáhnout veřejné rozpočty. Pokud se to neudělá, pak Česká národní banka bude muset dříve či později zvýšit úrokové sazby. To povede i ke zpevnění kursu koruny a to obojí může být hrozbou pro další rozvoj hospodářství,“ shrnul hlavní nebezpečí Masahiko Takeda. Měnovému fondu se nelíbí ani navrhovaný rozpočet na příští rok: „Odhadujeme, že celkový schodek všech veřejných rozpočtů se z letošní hodnoty 5,2 procenta hrubého domácího produktu navýší až na šest procent.“

Jak se dá ve státní pokladně ušetřit? Samotným zlepšováním kvality daňového výběru to nelze zvládnout, míní MMF. Podle jeho expertů je třeba škrtat neefektivní výdaje, provést daňovou reformu, zprůhlednit rozpočty. Důležitým krokem ke zvládnutí narůstajících schodků je reforma důchodů. „Tlak na penzijní systém se zásadně projeví až ve druhé polovině tohoto desetiletí. To ale neznamená, že můžete tak dlouho čekat,“ uvedl zástupce MMF Masahiko Takeda. Fond doporučuje například zvýšit věk pro odchod do důchodu či omezit částky, jež stát započítává do důchodového pojištění lidem, kteří studují, pečují o děti či z jiných uznaných důvodů nepracují.

Nutnost radikálnější důchodové reformy včera uznal i ministr financí Pavel Mertlík. Vláda až dosud o razantních změnách v důchodovém systému odmítala mluvit, Mertlík však připustil, že jednou k nim dojít musí. „Bude to cesta, při které se změní celý systém výpočtu důchodů. Jsem přesvědčen, že nakonec dojdeme k tomu, co je obvyklé v západní Evropě, tedy k dvousložkovému důchodu. Třetinu penze bude tvořit základní část a dvě třetiny výsluhová část, závislá na délce a výši pojištění každého člověka.“

Zástupci Mezinárodního měnového fondu včera rovněž zopakovali své připomínky k novele zákona o České národní bance, která omezuje některé její pravomoci. Kvůli podobným výhradám včera prezident republiky Václav Havel odmítl zákon o ČNB podepsat a vrátil ho poslancům. Pokud však poslanci zákon znovu schválí, bude platit od příštího roku i bez podpisu prezidenta. Novelu podporují poslanci ČSSD a ODS, kterým se již minulý týden podařilo zákon prosadit i přesto, že ho Senát zamítl a vrátil.

Česká ekonomika očima MMF

Co je dobré?

Co je špatné?

Co je třeba udělat?

Pramen: Mezinárodní měnový fond

MF Dnes, 31. 10. 2000, (luk)