Reakce na odvolání managera Eurotelu

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 03. 05. 2004

Dostali jsme otázku od Politikonu:
Jaký je Váš názor na odvolání úspěšného managera dlouholetého generálního ředitele společnosti Eurotel ze strany Českého Telecomu?

Takto vypadala moje odpověď:

Nejsem si jist, zda je to dobrá otázka, protože jednak obsahuje informace, které jsou nepravdivé nebo zavádějící, jednak zavádí politiku, kam nepatří. Takže:

  1. Podíváte-li se na úplný výpis z obchodního rejstříku společnosti Eurotel Praha s.r.o., zjistíte, že průměrná doba života jednatele ve funkci je mezi 2 - 3 roky. Valeski není výjimkou a jeho čas tedy nadešel, protože je ve funkci od 20. 6. 2001.
  2. Hodnotit jeho úspěšnost mi nepřísluší (Politikonu taky ne). Chybí nám podklady, chybí srovnání s předchozími. Ale hlavně - úspěšnost přece MŮŽE být pro rozhodnutí valné hromady irelevantní. Stačí, aby existovalo nějaké riziko.
  3. Český Telecom vykonává v Eurotelu práva valné hromady jako jediný společník a jeho právo provést odvolání jednatele je nezpochybnitelné.
  4. Český stát má ve firmě Český Telecom oficiálně 51,1% a zřejmě nebyl schopen tomuto rozhodnutí zabránit. To je asi na celé události nejzajímavější, podivné a politické. Správná cesta je patrně svolat neprodleně valnou hromadu Českého Telecomu.
  5. Označí-li ministr vlády ČR ovšem odvolání jednatele soukromé firmy (on mluvil o generálním řediteli, ale to je fuk) za omezení nezávislosti Eurotelu, považuji to za přinejmenším zvláštní. Připouští to totiž interpretaci, že český stát měl buď k dispozici nějaký jiný mechanismus, jak ovlivňovat rozhodování jednatele Eurotelu mimo mechanismy popsané v Obchodním zákoníku, nebo to stát či jeho úředníci přislíbili minulému spoluvlastníku - americkému konsorciu Atlantic West.

Milan Neubert, 3. 5. 2004